Autofotka týdne: Legenda dětí květin definitivně končí

aktualizováno 
Posledních šest set kusů a konec. Slavný mikrobus VW T2 se sice v Evropě nevyrábí přes třicet let, v Brazílii nicméně vydržel déle než půl století. Po 56 letech však jeho výroba přece jen končí a výrobce na rozloučenou nabízí ke koupi poslední edici.

VW T2 mikrobus | foto: Volkswagen

Druhá generace slavného modelu Transporter se představila v roce 1967 a postupně se stala spíše symbolem, s kterým vyráželi přátelé a celé rodiny na dlouhé cesty za přírodou a dobrodružstvím, přesně ve stylu hippies 60. let minulého století. Symbol bezbřehé svobody se v Hannoveru vyráběl až do roku 1979.

VW T2 mikrobus

Mezitím už však tři roky sjížděl z výrobních pásů v Brazílii, kde vydržel až do letoška. V listopadu roku 2011 se v Holandsku objevil dovozce, který T2 vyrobenou v Brazílii nabízel i evropských zákazníkům, za 14 dní se však jeho stránky odmlčely a nadšení zájemci si přece jenom museli nechat zajít chuť. Přečtěte si: Volkswagen ze 70. let byl opět v prodeji. Ale jen čtrnáct dní

VW T2 mikrobus
VW T2 mikrobus

Po 56 letech nicméně oblíbený model končí i v Brazílii. Za uzavřením výroby nestojí ani tak jeho nízký prodej, ale spíše úřednické rozhodnutí. T2 už totiž nedokáže splňovat nové brazilské bezpečnostní předpisy a pramálo záleží na tom, že potenciálním kupcům mikrobusu mohou být nějaká nařízení zcela ukradená.

Fotogalerie

Jako poslední opustí brazilskou továrnu série 600 kusů Last Edition v modrobílé úpravě. Číslovka 56 na karosérii tak bude novým majitelům připomínat obdivuhodnou sérii trvání jedno modelu, který neprošel žádnými velkými změnami.

Poslední edici pohání 1,4litrový řadový čtyřválec o výkonu 78 koní. Kromě benzinu umí spalovat také etanol, v tom případě pak stoupne jeho výkon o dvě koňské síly.

 Uvnitř nabízí posezení pro devět osob, střídmý interiér odkazuje na starší roky výroby. Na přístrojové desce nicméně najdeme radio, které nabízí čistě moderní konfiguraci:  Bluetooth, vstup pro USB a SD kartu.

T2 nikdy nesměřovala na bohatou klientelu, ale za speciální edici si potenciální zájemci přece jen budou muset připlatit. Ohlášenou cenu 28 000 eur (720 tisíc korun) si už málokterý hipík může dovolit.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Pokutu z ciziny nevyhazujte. Když nezaplatíte, může vás to vyjít draho

Ilustrační snímek

Přišla vám výzva k zaplacení pokuty za přestupek v Rakousku? Exekuce vám nejspíš nehrozí, ale mohlo by se stát, že při...

Dacia Duster dostane sourozence. Ve hře je SUV-coupé, nebo pick-up

Kupé SUV Renault Arkana při premiéře na autosalonu v Moskvě

Dacie Duster je možná nečekaný, ale zato fenomenální úspěch. Zprvu možná vysmívaný vůz, dnes zlaté vejce celé aliance...

Najdete na iDNES.cz