Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

V Mnichově bojují s autokapitalismem. Demonstranti blokují auta a koupou se

  11:00aktualizováno  18:42
Mnichov (od zpravodaje iDNES.cz) - Úvodní den automobilové výstavy IAA Mobility v Mnichově doprovází demonstrace odpůrců automobilového průmyslu. I přes velká bezpečnostní opatření se aktivistům podařilo na několika místech zablokovat dálnice. Protesty se konají i u areálu výstaviště. Na bezpečnost v Mnichově dohlíží 4500 policistů.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann bezpečnostní opatření označil za největší nasazení policie v této spolkové zemi za posledních 20 let.

„Bezpečnostní úřady vědí o značné celoevropské mobilizaci levicových radikálů,“ řekl Herrmann před zahájením výstavy. Bavorská policie, které vypomáhá spolková policie a také policejní sbory z ostatních německých spolkových zemí, počítaly s blokádami ulic a také s násilnostmi. Úřady varovaly také před sabotážemi a možnými žhářskými útoky.

Aktivisté protestují před branami mnichovského autosalonu IAA.

Šéf mnichovské policie Thomas Hampel prohlásil, že policie proti násilnostem zakročí tvrdě a hned v samém počátku. „Blokády a násilné akce nebudou v žádném případě tolerovány,“ řekl Hampel.

To demonstranty neodradilo. Policie zadržela několik lidí, kteří slanili z vícero dálničních mostů, a zablokovali tak dopravu. Aktivisté, kteří požadují zrušení výstavy, také přelepili dálniční návěstidla hesly proti automobilovému průmyslu.

Do Mnichova ohlásila příjezd řada spolků a hnutí požadujících radikální změnu v dopravě a vytlačení aut z městských ulic. Jedním z nich je i hnutí Sand im Getriebe (Písek v soukolí), který největší akce připravuje na pátek a sobotu. Mluvčí hnutí Lou Wintersová uvádí, že součástí protestů budou i projevy občanské neposlušnosti na výstavišti a v centru města.

Organizace německého autosalonu prozatím působí trochu chaoticky. Většina expozic v centru města otevírala v úterý až ve dvě hodiny odpoledne, některé části programu spjatého s veletrhem ovšem probíhají už od neděle. Veletrh IAA po přesunu z tradičního Frankfurtu do nové lokace v Mnichově změnil jméno z autosalonu na přehlídku mobility. Ekologické organizace už dopředu slibovaly protesty. V úterý ráno se skupina aktivistů v tričkách organizace Greenpeace vrhla s transparenty do vodních nádrží před výstavištěm.

Cykloveletrh

Oficiální zahájení bylo po pondělí věnovanému novinářům a dostavbě expozic naplánované na úterý 7. září. Autosalon, který se kromě mnichovského výstaviště odehrává také na náměstích v centru města, zahájila německá kancléřka Angela Merkelová.

Aktivisté protestují proti automobilismu při zahájení veletrhu IAA Mobility v Mnichově.

Podle ní je autosalon vzorovým příkladem propojení klimatické neutrality s automobilovým průmyslem. V projevu na úvod autosalonu, jehož středobodem nejsou jen auta, ale i další možnosti dopravy, Merkelová ocenila pokrok v elektromobilitě a vyzvala k technologické otevřenosti pro další alternativy automobilových pohonů.

„Zájem o elektromobily je vidět nejen tady na výstavě, ale také v ulicích německých měst,“ řekla Merkelová s tím, že německý autoprůmysl se původně stavěl k této vývojové větvi zdráhavě. „Ještě před čtyřmi lety na IAA němečtí výrobci mohli představit jen koncepty elektrických aut, před dvěma lety jsem při návštěvě IAA mohla vidět světovou premiéru představení takového auta a nyní mají všichni výrobci ve své nabídce elektromobily pro každodenní provoz,“ uvedla.

Merkelová rovněž zmínila, že za prvních sedm měsíců letošního roku bylo v Německu zaregistrováno 370 000 nových elektromobilů a plug-in hybridů. „To je šestkrát více než za celý rok 2019,“ řekla.

Kancléřka také prohlásila, že na cestě k emisně čisté mobilitě je nezbytné, aby Německo zůstalo otevřené alternativním pohonům, jako je například vodíkový. Důraz je podle ní potřeba klást i na jistotu pracovních míst v automobilovém průmyslu, který je pro Německo klíčovým sektorem ekonomiky.

Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila veletrh IAA Mobility v Mnichově.

Zajímavostí je, že Merkelová svůj projev zahájila zmínkou o cyklistice. „Kvůli pandemii zažíváme opravdový boom jízdních kol,“ řekla kancléřka. 

Aktivisté jsou v ulicích od neděle

Policie je v pohotovosti už několik dní, v ulicích bavorské metropole je na čtyři a půl tisíce policistů. Narušovat průběh veletrhu slíbilo už s předstihem několik ekologických organizací. V nedělní předvečer prvního dne veletrhu se několik aktivistů v zelených tričkách a žlutým transparentem objevilo před palácem v centru města, kde koncern Volkswagen prezentoval své vize pro mobilitu budoucnosti. Německý koncern patří k těm, kteří v posledních několika letech úplně změnili strategii a vyhlásili totální zaměření na rychlý přechod k elektromobilitě. Protestující ovšem účastníkům akce vysvětlovali, že je tento přechod stále příliš pomalý.

Aktivisté protestují před zahájením mnichovského autosalonu IAA.

V úterý ráno se velká skupina aktivistů Greenpeace vrhla do vodních ploch před mnichovským výstavištěm, kde protestují proti autosalonu, který spojuje tradiční označení IAA s termínem „Mobility“. Autosalon totiž výstava moc nepřipomíná, třetinu z výstavních hal zabírají bicykly, mezi expozicemi dodavatelů pro autoprůmysl, startupů vymýšlejících jiné způsoby dopravy a dopravních prostředků je jen pár expozic automobilek. Nejtradičnější – a možná nejlepší – expozici má právě na umělém ostrově na laguně před výstavištěm postavenou Dacia, která představuje nové sedmimístné laciné MPV (model Jogger si prohlédněte zde).

Mnichov je sice sídlem automobilky BMW, návštěvníci města ovšem získají hlavně pocit, že bavorská metropole patří hlavně cyklistům a jezdcům na elektrických koloběžkách. Placaté město jim maximálně vychází vstříc, široké cyklostezky protkávají celé město.

IAA je tedy hlavně veletrhem elektromobility, udržitelné mobility a alternativních pohonů. Aktivistům je to ovšem málo. A oprašují starý osvědčený slogan že nasypou písek do převodů motorismu (víc v boxu).

Písek v převodovce

Klimaaktivisté řádili už tradičně při posledních ročnících autosalonu ve Frankfurtu. V roce 2019 dorazilo protestovat přibližně patnáct tisíc demonstrantů a policie tehdy musela uzavřít dálnici (čtěte více). Tématem byl boj proti SUV a emisím z dopravy. 

Tehdy o sobě poprvé kromě tradičních aktivistických spolků jako je Greenpeace, DUH, nebo různých asociací cyklistů dala vědět skupina „Písek v převodovce“ (Sand im Getriebe). „Elektrická auta nejsou řešení ze sociálního ani environmentálního hlediska,“ uvádí letos další iniciativa noIAA žádající změnu systému dopravy, města bez aut a hromadnou dopravu zdarma. 

IAA Mobility je podle aktivistů „oslavou zabíjení klimatu automobilovým průmyslem a páteří německého exportního kapitalismu, který chce své podnikání skrývat za kapitalistickou lží o udržitelnosti. Elektromobily nejsou řešením. Bojujeme proti autokapitalismu. Zablokujeme tuto automobilovou párty! V Mnichově odzvoníme konec automobilové éry občanskou neposlušností,“ cituje z prohlášení Sand im Getriebe magazín Autoweek. „V září budeme čelit ničivému automobilovému šílenství. Automobilový průmysl se snaží udržovat svůj model bez budoucnosti,“ varovali aktivisté v srpnu. „Iniciátorům nejde o klima, ale o marxistickou autokracii maskovanou ekologií,“ reagoval na vyhrožování aktivistů generální tajemník německého autoklubu AvD Lutz Linden.

Ohlášené jsou také demonstrace, jejichž pořadatelé slibují zachovat pořádek. Největší z nich je sobotní cyklistické korzo, kdy do Mnichova vyjedou lidé na kolech z celého regionu. Cílem je mnichovská Tereziánská louka, která bývá dějištěm pivního festivalu Oktoberfest. Ten se ale kvůli pandemii nemoci covid-19 nekoná. Pořadatel cyklodemonstrace ohlásil až 50 000 účastníků, policie počítá s 35 000 lidmi. Na sobotu je také plánován protestní pochod z Tereziánské louky do centra a zpět, kterého by se mohlo zúčastnit okolo 10 000 lidí.

Slabá účast automobilek

Mezinárodní automobilová výstava IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) je první velkou událostí tohoto průmyslového odvětví na světě od vypuknutí pandemie nemoci covid-19. IAA Mobility se ovšem už nesoustředí jen na automobily, do 12. září chce v bavorské metropoli předvést i další možnosti ekologicky šetrného cestování.

IAA Mobility má navázat na lesk někdejších autosalonů ve Frankfurtu nad Mohanem, řada známých značek ale v Mnichově zastoupena není. Doma zůstávají například česká automobilka Škoda nebo španělský Seat, které jsou součástí koncernu Volkswagen. Chybí i koncern Stellantis se značkami Opel, Peugeot, Fiat či Jeep a také japonská automobilka Toyota, která je největším výrobcem aut na světě.

Výstava se koná za ještě neskončené pandemie, což se odráží na hygienických opatřeních. Následky pandemie navíc přímo doléhají na produkci vozů, která se potýká s celosvětovým nedostatkem čipů. Šéf německého automobilového koncernu Daimler Ola Källenius před mnichovským autosalonem řekl, že výrobci aut se mohou s nedostatkem čipů potýkat až do roku 2023 (čtěte zde).

Autoři: ,


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Vizionářství, nebo zelená sebevražda? Šéf Audi jde proti autům

Audi Grandsphere

Zelení dominují politice a médiím. I mnozí výrobci aut začínají zastávat „zelenější“ přístup....

Evropa by od roku 2025 mohla být čistým dovozcem automobilů, tvrdí studie

ilustrační snímek

Evropa by od roku 2025 mohla být čistým dovozcem automobilů, a to v důsledku rostoucího importu...

Elektroauta zdražují. I nejlevnější dacia už stojí přes půl milionu

Dacia Spring

Dacia Spring loni vstoupila na český trh sice jako nejpomalejší, ale zároveň také nejlevnější...

Českou energetiku čekají obří změny, dotknou se zřejmě každého

Součástí moderní energetiky budou solární elektrárny, bateriová úložiště,...

Hned na začátku uklidňujeme, že chystané změny jsou veskrze pozitivní a u některých si jen můžeme...

Budoucnost bez aut. Elektromobil bude jen pro bohaté, přiznali šéfové automobilek

Carlos Tavares a vpravo Emmanuel Macron na autosalonu v Paříži

Na letošním Pařížském autosalonu nechyběly premiéry nových vozů světových značek, horké novinky....

Kia začne v ČR od příštího roku ukončovat prodej aut se spalovacími motory

Kia EV6

Kvůli přechodu k elektromobilitě chce automobilka Kia v České republice již od příštího roku...

Další čínská automobilka míří do Evropy. Elektromobil Zeekr konkuruje Tesle

Zeekr 001 je dalším příspěvkem do změti čínských elektromobilů. Na mušce nemá...

VIDEO Čínský automobilový gigant Zhejiang Geely Holding Group, který se soustředí na výrobu prémiových...

  • Nejčtenější

Moskvič jde po dvacetileté přestávce opět do výroby, auta bere od Číňanů

Rusko obnovilo výrobu automobilu Moskvič, známého ze sovětské éry. Vyrábět se budou v bývalém závodě francouzské...

Češi a elektromobily: Optimismus vs. opatrná realita aut, na která nemají

Exkluzivně Po celý říjen mohli čtenáři formou ankety vyjádřit, jaká kritéria pro ně hrají roli při volbě nového vozu a zda by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strašák elektromobil: vyvracíme bludy, vysvětlujeme, školíme

Hašení elektromobilu je zásah na hodiny. Elektromobily nás masivně tráví emisemi z brzd. Akumulátory se vždy musí měnit...

Plná baterie za pět minut. Čínské NIO už má v Evropě výměnnou stanici

Sjíždíte z dálnice, zacouváte do vrat větší garáže a automatizovaný systém vymění vybitý akumulátor za plný a jedete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český hypersport startuje. Praga Bohema jezdí tři sta, stojí 32 milionů

Praga, letos 115letá značka proslavená osobními vozy, letadly, motokárami, tanky i náklaďáky, představuje Bohemu, po...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Pouliční sporťák je přívětivé žihadlo pro profíky. Zvládne i lehčí terén

Model Vsett 10+ se už nějakou dobu těší popularitě mezi nadšenci do elektrických koloběžek a získal si i naše uznání. V...

Šikovné SUV za super peníze. Návrat slavné značky je důkaz učenlivosti Číny

„Kus auta navíc“ býval vždy slogan tuzemských škodovek. Tento lákavý koncept teď převzala britsko-čínská značka MG.

Autofotka týdne: Prius jede do Evropy nabitý ze zásuvky. Proti všem trendům

Prius je jedno z nejslavnějších aktuálních aut světa. Z posla elektrifikace pohonu se stala ikona. Se specifickým – a v...

OBRAZEM: Nové čínské moskviče vyjely z výrobní linky

Rusko obnovilo výrobu automobilu Moskvič, produkce se v tomto týdnu rozběhla v bývalém závodě francouzské automobilky...

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....