V létě omezí dálniční provoz přes čtyřicet uzavírek, na D1 budou radary

  11:27aktualizováno  11:27
Více než čtyřicet uzavírek omezí během letních prázdnin provoz na českých dálnicích. Největší dávkou trpělivosti se musí řidiči klasicky obrnit při průjezdu dálnicí D1, kde bude pokračovat modernizace pěti úseků. Tři opravované úseky budou monitorovat radary.
Kolony na dálnici. Ilustrační snímek

Kolony na dálnici. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Další větší omezení se chystají na dálnicích D8 a D11. Policie proto na začátku prázdnin nasadí větší počet hlídek. Silničáři v létě omezí údržbu a odloží malé opravy. Na společné tiskové konferenci to ve středu řekli zástupci ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), dopravní policie a Besipu.

Letní prázdniny jsou dobou zvýšeného provozu na dálnicích. Řidiči vyrážejí na dovolenou, což komplikuje provoz zejména na hlavních tazích. I letos se Češi musí připravit na kolony - nejkomplikovanější bude situace na D1. Kolony se budou nejspíš tvořit zejména na modernizovaných úsecích, kde je doprava svedena do dvou zúžených pruhů pro každý směr a rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině.

Omezení provozu potrvá i na prvních osmi kilometrech dálnice D11, kde by stavaři měli dokončit práce v červenci. V následujících týdnech odstartují opravy na dálnici D8 mezi druhým a šestým kilometrem a na prvních kilometrech D1 z Prahy. Před prázdninami se silničářům podařilo dokončit práce na křížení mezi D1 a Pražských okruhem.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) upozornil, že na provoz v opravovaných úsecích dálnice D1 budou dohlížet radary. Měřit budou v úsecích Mirošovice-Hvězdonice, Soutice-Loket a na obchvatu Velkého Meziříčí. Podle něj pomohou zachování plynulosti dopravy a zvýší bezpečnosti stavařů.

„V minulých letech se po nasazení radarů snížila míra překračování rychlosti na modernizovaných úsecích z třiceti na dvacet procent,“ dodal k tomu ředitel Besipu Tomáš Neřold.

Jen nutné minimum uzavírek

Silničáři podle šéfa ŘSD Pavola Kováčika omezili počet uzavírek na nutné minimum. Přes čtyřicet oprav, z nichž některé potrvají přes celé prázdniny, podle něj však nebylo vzhledem k jejich rozsahu možné odložit. Další desítky menších oprav ŘSD přesunulo na později. Vedle toho silničáři omezí na minimum také běžné opravy, jako je například sečení zeleně a další. Práce na dálnicích by měly být sníženy i o víkendech.

Silničáři v létě na dálnice nasadí také větší počet odtahových vozidel, které budou připraveny zejména na vytížených a opravovaných úsecích. Posílit by měly i služby asistenčních vozidel a dispečinku. Stát bude spolupracovat s rozhlasovými stanicemi kvůli informovanosti motoristů.

„Chci, aby řidiči věděli, co se děje a jak dlouho mohou kolony trvat,“ uvedl ministr dopravy s tím, že vedle zvýšené informovanosti budou silničáři řidičům pomáhat například poskytováním vody.

Na letní provoz se připravuje také policie, na začátku prázdnin nasadí na silnice zvýšený počet hlídek. Rozsáhlou preventivní akci ohlásila dopravní policie na první dva prázdninové víkendy. Policisté budou dohlížet na provoz po celé republice. V dalších letních dnech se policie zaměří například na kontrolu autobusů či dodržování zákazu jízdy kamionů. Ten je o prázdninách vedle nedělního odpoledne rozšířen také na část pátku a soboty.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Najdete na iDNES.cz