„Co se týče podstaty, je pondělní usnesení stejné jako sobotní a sněmovna ve věci rozhodla.Pondělní okolnosti jsou stejné jako sobotní okolnosti,“ uvedl Bercow. Britští poslanci se podle procedurálních pravidel nemohou zabývat otázkou, ke které už ve stejném legislativním období přijali stanovisko.
Při mimořádném víkendovém zasedání parlamentu sice nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém, Dolní sněmovna ale o věci rozhodla. Poslanci odhlasovali, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.
Příslušný ratifikační zákon bude podle britských médií zveřejněn v pondělí večer. První hlasování v rámci legislativního procesu plánuje vláda na úterý. Bercow v pondělí označil vládní plány v této věci za legitimní.
Johnson chce i přes aktuální komplikace vyvést Británii z Evropské unie na základě své dohody v platném termínu na konci měsíce. Takové vyústění je stále možné, vláda ale potřebuje během 10 dnů prosadit ratifikační zákon.
Skotský nejvyšší soud v pondělí navíc odložil konečné rozhodnutí ve sporu kolem žádosti o odklad brexitu. Zabýval se stížností, která chtěla zajistit, aby se Johnson řídil takzvaným Bennovým zákonem.
Tato norma přijatá v září předsedu vlády nutila podat za určitých podmínek 19. října žádost o odklad brexitu. Soud v pondělí odmítl případ ukončit, chce premiéra dál sledovat, zda splní požadavky zákona.
Johnson prý porušil slib daný soudu, že zákon nezmaří. A to tím, že do Bruselu poslal nejen žádost, kterou zákonu zdánlivě vyhověl, ale i dopis označující odklad za chybu.
Europarlament počká na britské zíkonodárce
Brexitový koordinační výbor Evropského parlamentu (EP) se v pondelí shodl, že EP nebude hlasovat o brexitové dohodě dříve, než ji schválí britští zákonodárci.
Europoslanci tak s největší pravděpodobností neschválí smlouvu o britském odchodu z unie na nyní začínající plenární schůzi ve Štrasburku, což zvyšuje možnost přinejmenším krátkého technického odkladu brexitu.
Někteří poslanci se ale domnívají, že schválení v EP lze stále stihnout do deseti dnů, aby nebyl potřeba další odklad brexitu. Hovoří se také o svolání mimořádného zasedání na 31. října.