Britská schizofrenie: poslali do Bruselu tři dopisy, EU odmítla odpovědět

  10:14aktualizováno  14:14
Evropská unie v neděli odmítla reagovat na sobotní protichůdné výzvy Británie k odkladu brexitu. Počká na to, až budou britští poslanci hlasovat o nejnovější dohodě dojednané mezi EU a britským premiérem Borisem Johnsonem. Dohodu pak dostane ke schválení europarlament.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson si potřásají rukou na tiskové konferenci po dojednání nové brexitové dohody v Bruselu. (17. října 2019) | foto: Reuters

Velvyslanci členských zemí EU se shodli, že se bude EU případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského parlamentu, které se očekává příští týden. Dopolední schůzka velvyslanců s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem byla velmi krátká - diplomaté se domluvili během asi 15 minut. K Johnsonovým sobotním dopisům vůbec nepřihlíželi. 

Fotogalerie

„Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplývá z rozhodnutí summitu,“ řekl ČTK po jednání zdroj obeznámený s jeho výsledky. 

Velvyslanci se shodli, že ze závěrů summitu nevyplývá nutnost vyčkávat, jak dopadne schvalování dohody v Británii. Nyní je podle nich na europarlamentu, kdy a zda vůbec dohodu potvrdí. Plenární zasedání ve Štrasburku začíná v pondělí. 

Johnsonovi se v sobotu v dolní komoře parlamentu nepodařilo prosadit dohodu o brexitu. Zákonodárci chtějí mít nejprve obsah dohody převedený do britského práva a řádně schválený. 

Londýn v sobotu v noci odeslal EU tři dopisy. Jeden žádá o tříměsíční odklad brexitu, jak nařídil parlament. Tento dopis Johnson odeslal, ale nepodepsal. Současně poslal ještě jeden, v němž odklad nedoporučuje. Třetí dopis od britského velvyslance při EU zdůrazňuje, že první dopis je stanoviskem parlamentu, ne vlády.

„Drahý Donalde“

Znění prvního dvouodstavcového dopisu je doslovně převzato z parlamentem v září odhlasovaného zákona, který nařídil jeho odeslání. Na konci je uvedena Johnsonova premiérská funkce, pod níž ale chybí podpis. Právníci Downing Street tuto obezličku označují za legální, napsal deník Daily Mail.

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Také druhý osobní a delší Johnsonův dopis je adresován předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Začíná oslovením „drahý Donalde“. Johnson v dopise lituje, že evropští politici musí věnovat další čas otázce, která se zdála být dořešena minulý týden, kdy Londýn a Brusel dosáhly nové brexitové dohody.

Johnson v dopise vyjádřil naději, že tuto dohodu nakonec britský parlament přeci jen schválí a že se vše stihne do 31. října, kdy má Británie EU opustit. „Další odklad (brexitu) by poškodil zájmy Británie i jejích partnerů z EU,“ napsal. „Musíme tento proces ukončit, abychom se mohli posunout do další fáze a vybudovat náš nový vztah,“ dodal.

Třetí krátký dopis odeslal britský velvyslanec při EU Tim Barrow. Jeho adresátem je generální tajemník Evropské rady Jeppe Tranholm-Mikkelsen. Barrow upozorňuje, že první dopis byl odeslán, protože to vyžaduje parlament. Doplňuje, že vláda bude pokračovat ve snaze schválit brexitovou dohodu.

„Premiér se chová jako rozmazlený fracek“

Vyjasnit situaci se pokusil i Johnsonův de facto náměstek Michael Gove, který má na starost přípravy na brexit. Agentura Reuters citovala jeho slova, že Británie z EU odejde k 31. říjnu. První dopis byl podle něj odeslán jen proto, že to vyžaduje parlament, který ale nemůže změnit premiérův postoj. 

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Gove také uvedl, že lídři EU nejspíš nebudou chtít brexit nadále protahovat. Zřejmě se tedy domnívá, že některá z členských zemí odmítne znovu odložit termín brexitu. V této souvislosti se spekuluje hlavně o Francii. 

Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že vláda má v Dolní sněmovně dostatečnou podporu, aby dohoda obstála v dalším hlasování. „(Johnson) tu dohodu má. Vypadá to, že máme potřebná čísla v Dolní sněmovně. Proč to parlament neschválil? To nás čeká příští týden,“ uvedl Raab. 

Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami. Současnou dohodu o vystoupení Británie z EU totiž považuje za špatnou. Farage je i poslancem Evropského parlamentu. 

Nepodepsání dopisu žádajícího o odklad kritizoval opoziční labourista John McDonnell. „Tím, že ho nepodepsal, se chová trochu jako rozmazlený fracek. Parlament dospěl k rozhodnutí, měl by se jím tedy řídit,“ uvedl na adresu Johnsona. 

„Vzdorné dopisy proti rozvracečům brexitu“

Nedělní vydání britského tisku na titulních stranách komentují sobotní překotný vývoj. Johnson nejdříve v dolní komoře britského parlamentu neprosadil brexitovou dohodu a večer pak odeslal do Bruselu zmíněné dva dopisy. Zatímco část tisku události popisuje jako ponižující porážku Johnsona, část ho za dopisy chválí a z chaosu viní Dolní sněmovnu. 

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

„Boris proti rozvracečům brexitu bojuje třemi vzdornými dopisy Evropské unii,“ shrnuje události sobotní noci list The Sunday Times, podle kterého Johnson „ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu“. Premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat označuje list za nekompromisní.

Podle nedělníku The Sunday Telegraph Johnson žádost poslal jen proto, že ho k tomu váže zákon. „Je to dopis parlamentu, nikoliv můj,“ cituje Johnsovův text list, který premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat vítá. „Poslanci našli další způsob, jak prodloužit agónii naší země a znovu odložit vlastní návrat do reality,“ komentuje hlasování v Dolní sněmovně. 

Jako o „ponižující porážce“ Johnsona v Dolní sněmovně píše o hlasování nedělník The Observer, podle kterého z premiérových plánů na odchod zbyl jen chaos. Titulní stranu doplňuje fotografie sobotních demonstrací zastánců členství v EU.

„Sněmovna bláznů“

Podobně situaci vnímá i Daily Mirror, který premiérův sobotní boj shrnul slovem „ponížen“. O hlasování list referuje jako o Johnsonově porážce, dopisy označil za „protichůdné“. 

Máme toho dost. Sky News vyšla divákům vstříc, má kanál bez zpráv o brexitu

Ostatní tisk se vzhledem k uzávěrce spíše než na noční žádost soustředil na hlasování v dolní komoře. List Daily Mail ji označuje za „sněmovnu bláznů“. Hlásí, že „národ kvílí nad tou marností“ kvůli zákonu, který vládě ukládá nutnost odeslat dopis žádající odklad brexitu.

„Proč nás nenechají odejít?“ ptá se na černě vyvedené titulní straně Sunday Express. Otázka je směřována britským poslancům, kteří podle listu zablokovali „Borisovu převratnou dohodu o brexitu“. 

Divoký brexit je stále největším strašákem

Nyní se napjatě očekává reakce EU, jejíž lídři se budou muset brzy vyjádřit k nové situaci. Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonickém rozhovoru s Johnsonem dal jasně najevo, že další odklad brexitu není v ničím zájmu. Není zatím jasné, zda je to předzvěst zamítavé odpovědi unie. 

Žádejte o status usedlíka, radí vyslanec Čechům, jak se udržet v Británii

Britská média naopak spekulují, že EU odklad přijme, protože o živelný brexit nestojí o nic víc než většina britských politiků. Odhodlání Johnsona nevyjednávat o dalším odkladu ale naznačuje, že možná očekává, že někdo z členů EU - třeba právě Francie - využije práva veta a nový termín brexitu zamítne. 

Johnson po sobotním hlasování řekl, že příští týden bude pokračovat ve snaze prosadit schválení své dohody. Parlament postavený před hotovou věc by už zřejmě jen stěží měl odvahu novou dohodu odmítnout. Hlasovat by mohl už v pondělí. 

Desetitisíce lidí demonstrovaly v Londýně za druhé referendum o brexitu (video z 19.10.2019): 

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Kdyby ostrovní Samoa byla USA: bylo by tam už 26 400 obětí spalniček

Epidemie ochromuje ostrovní stát v Pacifiku, nemocný je každý 170. člověk. Srovnání s Amerikou teprve ukazuje rozměr...

Netanjahu má nový problém. Prokurátor ho obvinil z podvodu a podplácení

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z podvodu, zneužití důvěry a...

V Německu sílí krajně pravicové občanské hlídky, lidé kvůli nim mají strach

Německé krajně pravicové milice tvrdí, že hlídají v oblastech, kde policie zavírá oči před zločinem. Kriminalita přitom...

Rusové v Srbsku zřejmě verbovali agenty, odhaluje tajně natočené video

V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy. Skandál spustilo tajně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz