Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Britská schizofrenie: poslali do Bruselu tři dopisy, EU odmítla odpovědět

  10:14aktualizováno  14:14
Evropská unie v neděli odmítla reagovat na sobotní protichůdné výzvy Británie k odkladu brexitu. Počká na to, až budou britští poslanci hlasovat o nejnovější dohodě dojednané mezi EU a britským premiérem Borisem Johnsonem. Dohodu pak dostane ke schválení europarlament.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson si...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson si potřásají rukou na tiskové konferenci po dojednání nové brexitové dohody v Bruselu. (17. října 2019) | foto: Reuters

Velvyslanci členských zemí EU se shodli, že se bude EU případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského parlamentu, které se očekává příští týden. Dopolední schůzka velvyslanců s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem byla velmi krátká - diplomaté se domluvili během asi 15 minut. K Johnsonovým sobotním dopisům vůbec nepřihlíželi. 

„Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplývá z rozhodnutí summitu,“ řekl ČTK po jednání zdroj obeznámený s jeho výsledky. 

Velvyslanci se shodli, že ze závěrů summitu nevyplývá nutnost vyčkávat, jak dopadne schvalování dohody v Británii. Nyní je podle nich na europarlamentu, kdy a zda vůbec dohodu potvrdí. Plenární zasedání ve Štrasburku začíná v pondělí. 

Johnsonovi se v sobotu v dolní komoře parlamentu nepodařilo prosadit dohodu o brexitu. Zákonodárci chtějí mít nejprve obsah dohody převedený do britského práva a řádně schválený. 

Londýn v sobotu v noci odeslal EU tři dopisy. Jeden žádá o tříměsíční odklad brexitu, jak nařídil parlament. Tento dopis Johnson odeslal, ale nepodepsal. Současně poslal ještě jeden, v němž odklad nedoporučuje. Třetí dopis od britského velvyslance při EU zdůrazňuje, že první dopis je stanoviskem parlamentu, ne vlády.

„Drahý Donalde“

Znění prvního dvouodstavcového dopisu je doslovně převzato z parlamentem v září odhlasovaného zákona, který nařídil jeho odeslání. Na konci je uvedena Johnsonova premiérská funkce, pod níž ale chybí podpis. Právníci Downing Street tuto obezličku označují za legální, napsal deník Daily Mail.

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Také druhý osobní a delší Johnsonův dopis je adresován předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Začíná oslovením „drahý Donalde“. Johnson v dopise lituje, že evropští politici musí věnovat další čas otázce, která se zdála být dořešena minulý týden, kdy Londýn a Brusel dosáhly nové brexitové dohody.

Johnson v dopise vyjádřil naději, že tuto dohodu nakonec britský parlament přeci jen schválí a že se vše stihne do 31. října, kdy má Británie EU opustit. „Další odklad (brexitu) by poškodil zájmy Británie i jejích partnerů z EU,“ napsal. „Musíme tento proces ukončit, abychom se mohli posunout do další fáze a vybudovat náš nový vztah,“ dodal.

Třetí krátký dopis odeslal britský velvyslanec při EU Tim Barrow. Jeho adresátem je generální tajemník Evropské rady Jeppe Tranholm-Mikkelsen. Barrow upozorňuje, že první dopis byl odeslán, protože to vyžaduje parlament. Doplňuje, že vláda bude pokračovat ve snaze schválit brexitovou dohodu.

„Premiér se chová jako rozmazlený fracek“

Vyjasnit situaci se pokusil i Johnsonův de facto náměstek Michael Gove, který má na starost přípravy na brexit. Agentura Reuters citovala jeho slova, že Británie z EU odejde k 31. říjnu. První dopis byl podle něj odeslán jen proto, že to vyžaduje parlament, který ale nemůže změnit premiérův postoj. 

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Gove také uvedl, že lídři EU nejspíš nebudou chtít brexit nadále protahovat. Zřejmě se tedy domnívá, že některá z členských zemí odmítne znovu odložit termín brexitu. V této souvislosti se spekuluje hlavně o Francii. 

Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že vláda má v Dolní sněmovně dostatečnou podporu, aby dohoda obstála v dalším hlasování. „(Johnson) tu dohodu má. Vypadá to, že máme potřebná čísla v Dolní sněmovně. Proč to parlament neschválil? To nás čeká příští týden,“ uvedl Raab. 

Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami. Současnou dohodu o vystoupení Británie z EU totiž považuje za špatnou. Farage je i poslancem Evropského parlamentu. 

Nepodepsání dopisu žádajícího o odklad kritizoval opoziční labourista John McDonnell. „Tím, že ho nepodepsal, se chová trochu jako rozmazlený fracek. Parlament dospěl k rozhodnutí, měl by se jím tedy řídit,“ uvedl na adresu Johnsona. 

„Vzdorné dopisy proti rozvracečům brexitu“

Nedělní vydání britského tisku na titulních stranách komentují sobotní překotný vývoj. Johnson nejdříve v dolní komoře britského parlamentu neprosadil brexitovou dohodu a večer pak odeslal do Bruselu zmíněné dva dopisy. Zatímco část tisku události popisuje jako ponižující porážku Johnsona, část ho za dopisy chválí a z chaosu viní Dolní sněmovnu. 

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

„Boris proti rozvracečům brexitu bojuje třemi vzdornými dopisy Evropské unii,“ shrnuje události sobotní noci list The Sunday Times, podle kterého Johnson „ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu“. Premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat označuje list za nekompromisní.

Podle nedělníku The Sunday Telegraph Johnson žádost poslal jen proto, že ho k tomu váže zákon. „Je to dopis parlamentu, nikoliv můj,“ cituje Johnsovův text list, který premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat vítá. „Poslanci našli další způsob, jak prodloužit agónii naší země a znovu odložit vlastní návrat do reality,“ komentuje hlasování v Dolní sněmovně. 

Jako o „ponižující porážce“ Johnsona v Dolní sněmovně píše o hlasování nedělník The Observer, podle kterého z premiérových plánů na odchod zbyl jen chaos. Titulní stranu doplňuje fotografie sobotních demonstrací zastánců členství v EU.

„Sněmovna bláznů“

Podobně situaci vnímá i Daily Mirror, který premiérův sobotní boj shrnul slovem „ponížen“. O hlasování list referuje jako o Johnsonově porážce, dopisy označil za „protichůdné“. 

Máme toho dost. Sky News vyšla divákům vstříc, má kanál bez zpráv o brexitu

Ostatní tisk se vzhledem k uzávěrce spíše než na noční žádost soustředil na hlasování v dolní komoře. List Daily Mail ji označuje za „sněmovnu bláznů“. Hlásí, že „národ kvílí nad tou marností“ kvůli zákonu, který vládě ukládá nutnost odeslat dopis žádající odklad brexitu.

„Proč nás nenechají odejít?“ ptá se na černě vyvedené titulní straně Sunday Express. Otázka je směřována britským poslancům, kteří podle listu zablokovali „Borisovu převratnou dohodu o brexitu“. 

Divoký brexit je stále největším strašákem

Nyní se napjatě očekává reakce EU, jejíž lídři se budou muset brzy vyjádřit k nové situaci. Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonickém rozhovoru s Johnsonem dal jasně najevo, že další odklad brexitu není v ničím zájmu. Není zatím jasné, zda je to předzvěst zamítavé odpovědi unie. 

Žádejte o status usedlíka, radí vyslanec Čechům, jak se udržet v Británii

Britská média naopak spekulují, že EU odklad přijme, protože o živelný brexit nestojí o nic víc než většina britských politiků. Odhodlání Johnsona nevyjednávat o dalším odkladu ale naznačuje, že možná očekává, že někdo z členů EU - třeba právě Francie - využije práva veta a nový termín brexitu zamítne. 

Johnson po sobotním hlasování řekl, že příští týden bude pokračovat ve snaze prosadit schválení své dohody. Parlament postavený před hotovou věc by už zřejmě jen stěží měl odvahu novou dohodu odmítnout. Hlasovat by mohl už v pondělí. 

Desetitisíce lidí demonstrovaly v Londýně za druhé referendum o brexitu (video z 19.10.2019): 

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Británie v šoku. Někdo pokácel její nejslavnější strom známý z Robina Hooda

V noci na čtvrtek někdo pokácel zřejmě nejznámější strom v Británii. Jednalo se o javor, který rostl nedaleko...

Úpadek ministra Lavrova. Jak kdysi titán diplomacie spěje k potupnému konci

Premium Doby, kdy se Sergej Lavrov mohl cítit jako vážený a respektovaný člen světové diplomatické komunity, jsou pryč. Odešly...

Po střelbě v Rotterdamu jsou nejméně tři mrtví. Motiv útočníka policie vyšetřuje

Při čtvrteční střelbě v Rotterdamu podle policie zemřeli tři lidé. Útoky se staly na dvou místech - v jednom obytném...

Kdo byl Gambrinus a kdy se do piva přidal chmel? Belgie otevřela pivní muzeum

Kolik druhů piv můžete v Belgii ochutnat? Jaké jsou pro ně typické sklenice? A co je vlastně na belgické pivní kultuře...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...