Infekcí se u vás nakazilo 17 lidí, uslyšel majitel restaurace. Má prázdno

  1:56aktualizováno  1:56
Lübeck (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Restaurace v Lübecku, která se specializuje na pokrmy z brambor, má i ve špičce prázdno. Stala se totiž obětí honu na zákeřnou bakterii E. coli, která způsobuje krvácivé průjmy. Podle hygieniků se právě v tomto podniku nakazilo 17 lidí, testy to ale později vyvrátily.

Joachim Berger, majitel restaurace v Lübecku, v které se údajně smrtící infekcí nakazilo 17 lidí. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Prázdná zahrádka. Prázdný bar. Ve dvou vnitřních jídelnách pro tři stovky strávníků se v době oběda ztrácí pár desítek hostů.

Jsme v restauraci Kartofellkeller v Lübecku, zaměřené na pokrmy z brambor. "Šedesát procent úbytek tržby," říká Joachim Berger, majitel. Nerozčiluje se. A znovu a znovu trpělivě opakuje: "Odpovím na vše. Chcete vidět jídelnu? Půjdeme do jídelny. Chcete nakouknout pod koberec? Řekněte, pod který." Otevřenost je teď jediná zbraň, kterou má.

Podle hygieniků se v jeho restauraci nakazilo sedmnáct lidí bakterií EHEC, jedna žena zemřela. "Přišli sem 13. května. Byla to skupina daňových úředníků. Ale víte také, že v Lübecku byli už čtyři dny? A k nám šli až poslední večer?" ptá se.

Naznačuje tím jediné: Proč byla právě jeho hospoda označena za viníka, když pro to neexistuje důkaz? Neboli jak je možné, že úřady na základě domněnek ničí jeho byznys, jako už se to stalo španělským okurkářům či biofarmě v Bienenbüttelu?

Joachim Berger před námi sedí v nejobsazenější jídelně své velké restaurace. Nikoho neviní. Sám nechal vyšetřit všech svých jedenáct zaměstnanců. Vzorek stolice každého z nich však byl čistý. "Včera přišly výsledky. Všechno negativní," říká.

Svůj podnik nechal otevřený a dál zve hosty na bramborové speciality. I když pro jistotu vyhodil veškerý salát.

"Vidíte? Vše čisté," ukazuje Joachim Berger svou kuchyni. Ve vedru tu kuchaři míchají brambory na obřích pánvích a smaží jediný kus masa, který si nyní hosté objednali.

Kolik obětí honu na čarodějnice ještě bude?

Na zdi visí velká německá vlajka. Majiteli restaurace pomalu stéká krůpěj potu po spáncích. "Jsem cukrovkář. Asi si umíte představit, co v tuto chvíli dělá můj cukr," říká a ukazuje rukou křivku horské dráhy.

Vše ukazuje na to, že se stal obětí honu na čarodějnice. Ukvapeného ukázání prstem na možného viníka. A vše nasvědčuje tomu, že tomu tak je i v případě biofarmy v Bienenbüttelu. U té si odborníci byli jisti, že v ní vyrostly zamořené klíčky.

Jenže první polovina vzorku byla negativní a včera byl zveřejněn další výsledek – zřejmě ten nejdůležitější. Jeden z hamburských pacientů nestačil zeleninu z farmy sníst a nechal krabičku v lednici. Experti ji prozkoumali a našli... místo klíče k vyluštění záhady jen obyčejné klíčky.

Výskyt EHEC žádný. Jedinou útěchou pro farmu je, že by mohla získat dotaci za ušlý zisk. Tu včera slíbila všem farmářům postiženým dopady postihů vůči EHEC Evropská komise. Jednat by se mělo až o 150 milionů eur.

Úspěchy v honbě za zákeřnou bakterií tak nejsou žádné, ale tlak je stále větší. Německá opozice a nyní už i Evropský parlament kritizují vládu, že dosud nemá krizový plán.

Když se na původce nepřijde do týdne, tak už nikdy

"Více než měsíc po vypuknutí nemoci pracují ministerstva, spolkové orgány, spolkové země, nemocnice a zdravotnické úřady nekoordinovaně," kritizuje sociálnědemokratický poslanec Thomas Oppermann. V pátek se proto sejde německý parlament, aby se poradil, jak dál.

Jenže čas utíká. Německo má za sebou několik pokusů identifikovat záhadný zdroj nebezpečné bakterie. Některé skončily domácí ostudou, tak jako restaurace v Lübecku nebo biofarma v Bienenbüttelu.

Některé mezinárodní blamáží, kterou budou muset politické špičky ještě nějakou dobu žehlit. To když hygienici obvinili z nákazy španělské okurky.

Tajemné bakterii, jíž podle expertů stačí jediný gram, aby nakazila celé lidstvo, se zatím příliš nepřiblížili. "Když do jednoho týdne nenajdeme původ nákazy, zřejmě už nikdy nezjistíme, jak k rozšíření nákazy došlo," řekl listu Welt Guanael Rodier, expert Světové zdravotnické organizace.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Izraeli vykopali 1 200 let starou mešitu. Modlili se v ní zemědělci

Izraelští archeologové v Negevské poušti objevili 1 200 let starou mešitu. Na...

Izraelští archeologové objevili jednu z vůbec nejstarších mešit na světě. Leží u beduínského města Rahat v Negevské...

Nejhorší lodní tragédie od 2. světové. Miliardové odškodné za Estonii nebude

Trajekt Estonia se potopil v Baltském moři 28. září 1994. Tragédie si vyžádala...

Tragédie trajektu Estonia se zapsala do dějin jako největší námořní katastrofa od druhé světové války. Vyžádala si více...

Kosovský premiér podal demisi, je obviněný z válečných zločinů

Kosovský premiér Ramush Haradinaj ukazuje ve své kanceláři deklaraci...

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj podal v pátek demisi. Učinil tak poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz