Infekcí se u vás nakazilo 17 lidí, uslyšel majitel restaurace. Má prázdno

  1:56aktualizováno  1:56
Lübeck (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Restaurace v Lübecku, která se specializuje na pokrmy z brambor, má i ve špičce prázdno. Stala se totiž obětí honu na zákeřnou bakterii E. coli, která způsobuje krvácivé průjmy. Podle hygieniků se právě v tomto podniku nakazilo 17 lidí, testy to ale později vyvrátily.

Joachim Berger, majitel restaurace v Lübecku, v které se údajně smrtící infekcí nakazilo 17 lidí. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Prázdná zahrádka. Prázdný bar. Ve dvou vnitřních jídelnách pro tři stovky strávníků se v době oběda ztrácí pár desítek hostů.

Jsme v restauraci Kartofellkeller v Lübecku, zaměřené na pokrmy z brambor. "Šedesát procent úbytek tržby," říká Joachim Berger, majitel. Nerozčiluje se. A znovu a znovu trpělivě opakuje: "Odpovím na vše. Chcete vidět jídelnu? Půjdeme do jídelny. Chcete nakouknout pod koberec? Řekněte, pod který." Otevřenost je teď jediná zbraň, kterou má.

Podle hygieniků se v jeho restauraci nakazilo sedmnáct lidí bakterií EHEC, jedna žena zemřela. "Přišli sem 13. května. Byla to skupina daňových úředníků. Ale víte také, že v Lübecku byli už čtyři dny? A k nám šli až poslední večer?" ptá se.

Naznačuje tím jediné: Proč byla právě jeho hospoda označena za viníka, když pro to neexistuje důkaz? Neboli jak je možné, že úřady na základě domněnek ničí jeho byznys, jako už se to stalo španělským okurkářům či biofarmě v Bienenbüttelu?

Joachim Berger před námi sedí v nejobsazenější jídelně své velké restaurace. Nikoho neviní. Sám nechal vyšetřit všech svých jedenáct zaměstnanců. Vzorek stolice každého z nich však byl čistý. "Včera přišly výsledky. Všechno negativní," říká.

Svůj podnik nechal otevřený a dál zve hosty na bramborové speciality. I když pro jistotu vyhodil veškerý salát.

"Vidíte? Vše čisté," ukazuje Joachim Berger svou kuchyni. Ve vedru tu kuchaři míchají brambory na obřích pánvích a smaží jediný kus masa, který si nyní hosté objednali.

Kolik obětí honu na čarodějnice ještě bude?

Na zdi visí velká německá vlajka. Majiteli restaurace pomalu stéká krůpěj potu po spáncích. "Jsem cukrovkář. Asi si umíte představit, co v tuto chvíli dělá můj cukr," říká a ukazuje rukou křivku horské dráhy.

Vše ukazuje na to, že se stal obětí honu na čarodějnice. Ukvapeného ukázání prstem na možného viníka. A vše nasvědčuje tomu, že tomu tak je i v případě biofarmy v Bienenbüttelu. U té si odborníci byli jisti, že v ní vyrostly zamořené klíčky.

Jenže první polovina vzorku byla negativní a včera byl zveřejněn další výsledek – zřejmě ten nejdůležitější. Jeden z hamburských pacientů nestačil zeleninu z farmy sníst a nechal krabičku v lednici. Experti ji prozkoumali a našli... místo klíče k vyluštění záhady jen obyčejné klíčky.

Výskyt EHEC žádný. Jedinou útěchou pro farmu je, že by mohla získat dotaci za ušlý zisk. Tu včera slíbila všem farmářům postiženým dopady postihů vůči EHEC Evropská komise. Jednat by se mělo až o 150 milionů eur.

Úspěchy v honbě za zákeřnou bakterií tak nejsou žádné, ale tlak je stále větší. Německá opozice a nyní už i Evropský parlament kritizují vládu, že dosud nemá krizový plán.

Když se na původce nepřijde do týdne, tak už nikdy

"Více než měsíc po vypuknutí nemoci pracují ministerstva, spolkové orgány, spolkové země, nemocnice a zdravotnické úřady nekoordinovaně," kritizuje sociálnědemokratický poslanec Thomas Oppermann. V pátek se proto sejde německý parlament, aby se poradil, jak dál.

Jenže čas utíká. Německo má za sebou několik pokusů identifikovat záhadný zdroj nebezpečné bakterie. Některé skončily domácí ostudou, tak jako restaurace v Lübecku nebo biofarma v Bienenbüttelu.

Některé mezinárodní blamáží, kterou budou muset politické špičky ještě nějakou dobu žehlit. To když hygienici obvinili z nákazy španělské okurky.

Tajemné bakterii, jíž podle expertů stačí jediný gram, aby nakazila celé lidstvo, se zatím příliš nepřiblížili. "Když do jednoho týdne nenajdeme původ nákazy, zřejmě už nikdy nezjistíme, jak k rozšíření nákazy došlo," řekl listu Welt Guanael Rodier, expert Světové zdravotnické organizace.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Přes šest desítek dětí prchalo z hořícího autobusu na západoněmecké dálnici

Hasiči zasahují u hořícího autobusu, který převážel 65 školních dětí u...

Na západě Německa hořel v pondělí autobus, který převážel 65 školáků. Incident se stal na dálnici A2 nedaleko...

Na Letné chyběla bojovná nálada, byl to spíš piknik, soudí Gazeta Wyborcza

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Největších protestů v Praze od pádu komunismu si všímají v pondělí i polská média. Podle listu Gazeta Wyborcza ale...

Ruská GRU přebírá roli trollů v šíření dezinformací. Draze a bez efektu

Internetem se šíří falešné zprávy o chystaném atentátu na možného příštího...

Ruské tajné služby během minulých pěti let šířily po sociálních sítích vymyšlené zprávy s cílem vyvolat napětí mezi...

Najdete na iDNES.cz