Němci našli smrtelnou E. coli v klíčcích z biofarmy

  9:52aktualizováno  16:26
Německé úřady tvrdí, že našly smrtelnou bakterii E. coli v balení luštěninových klíčků z biofarmy nedaleko Hamburku. Jejich balíček měla rodina, jejíž členové onemocněli. Dříve testy infekci na farmě nepotvrdily.

Testy už jednou klíčky očistily, teď se podezření vrací. | foto: AP

Podezřelý balíček našli odborníci nedaleko Bonnu v Severním Porýním Vestfálsku. Podle magazínu Spiegel byl otevřený a povaloval se v popelnici. Experti zjistili, že se z balení nakazili čtyři členové rodiny, z toho tři prokazatelně po konzumaci výhonků.

"Podle našich dosavadních zjištění jsou klíčky z farmy v Bienenbüttelu," uvedl úřad na ochranu spotřebitelů v Severním Porýní Vestfálsku, kde se balíček objevil. Bakterie, jejíž přítomnost testy prokázaly, se řadí k agresivnímu a nebezpečnému serotypu 0104.

"Objev jen potvrzuje, že naše varování před konzumací klíčků platí. Je stále pravděpodobnější, že luštěninové klíčky jsou zdrojem nákazy E. coli," uvedl ministr pro ochranu spotřebitelů Johannes Remmel.

Luštěninové výhonky podezřívá i šéf ústavu Roberta Kocha Reinhard Burger. "Jsou to luštěninové výhonky. U lidí, kteří je jedli, byla až devětkrát vyšší pravděpodobnost, že dostanou krvácivý průjem, než u těch, kteří je nepozřeli," řekl už dopoledne před zveřejněním výsledků testů Burger. 

Nejhorší prý máme za sebou

E. coli ale ještě bude zabíjet, říká Německo

Všechny stopy nebezpečné nákazy zatím vedou do biofarmy v Dolním Sasku, která leží asi 70 kilometrů od Hamburku. Osmdesát nakažených po celém Německu snědlo klíčky právě z této farmy. Infekce se na biofarmu mohla dostat v semenech, nebo ji tam zanesl někdo ze zaměstnanců, odhadují experti.

Ředitel spolkového ústavu pro hodnocení rizik (BfR) Andreas Hensel na tiskové konferenci řekl, že varování úřadů před klíčky a výhonky zůstává v platnosti. "Především syrové klíčky by lidé neměli konzumovat," řekl podle DPA.

Němci zrušili varování před rajčaty, okurkami a salátem

Němci zároveň zrušili varování před konzumací okurek, rajčat a salátů. Nejprve se totiž v podezření ocitly biookurky ze Španělska, testy to ale vyvrátily. Mezitím se uvažovalo i o rajčatech a salátu. Nakonec padlo podezření na zeleninové klíčky z biofarmy v dolnosaském Bienenbüttelu. Hloubková kontrola s laboratorními testy tam ale v uplynulých dnech výskyt EHEC nepotvrdila.

Vzápětí se však ukázalo, že podobná infekce tam nedávno postihla několik zaměstnanců. Úřady proto mají tento závod dál v podezření a snaží se zjistit další fakta.

Počet obětí nebezpečné střevní nákazy zatím dosáhl 30. Německo ke čtvrtku celkově eviduje 29 úmrtí, jednu lidskou oběť už dříve nahlásilo Švédsko. Kontrolní testy ale nepotvrdily nákazu EHEC u Slováka, kterého hospitalizovali tento týden s průjmem a ledvinovými problémy. Slovenský hlavní hygienik Gabriel Šimko uvedl, že pacient se nakazil jiným kmenem bakterie E. coli.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Ihned propusťte tanker, vyzvala Británie Írán. Ten zveřejnil fotky posádky

Na fotografiích státní zpravodajské agentury IRIB News Agency (z 22. 7. 2019)...

Velká Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero. Ten v pátek zadržely íránské revoluční...

La Minerve konečně nalezena: Francouzi našli ponorku pohřešovanou od roku 1968

Pátrání po ztraceném vraku ponorky

Francouzské námořnictvo našlo vrak ponorky La Minerve, která zmizela s 52 muži na palubě v lednu 1968 ve Středozemním...

Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr...

V Británii v pondělí večer skončilo několikatýdenní hlasování členů vládní Konzervativní strany, kteří vybírali nového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz