Toto roční období může být tak hektické, až se zdá, že přetížení je nevyhnutelné. Důvodů je mnoho: společenské povinnosti, starosti s dárky, napětí v rodině, problémy s cestováním, finanční obavy... Seznam by mohl pokračovat, píše list The New York Times (NYT).
Naordinujte si pohodu. Máme deset tipů na klidný advent |
„Pokud si naložíte přespříliš a vyvolá to u vás chuť zařvat, možná by bylo lepší si nejprve nastavit hranice,“ říká terapeutka Nedra Gloverová Tawwabová. Nejprve si určete, co je důležité,“ říká.
„Podívejte se na úkoly ve svém kalendáři a rozhodněte se, kolik času a energie jste ochotni věnovat každému z nich,“ radí psycholožka Afton Kapuscinská. Jakmile máte priority srovnané, musíte se naučit říkat ne.
Napětí jako tradice
Pro některé z nás je rodinné napětí samostatnou sváteční tradicí. Sociolog Karl Pillemer proto navrhuje několik pravidel. „Připomeňte si, že rodinná setkání nejsou příležitostí k tomu, abyste někoho napravovali,“ říká odborník.
Je lákavé zabrousit do složitých nebo osobních témat, ale vyhněte se tomu, abyste sváteční jídlo využili k přesvědčování rodičů, že se lépe mají starat o své zdraví. Pokud jde o vypjaté politické diskuse, položte si otázku, zda je nějaká šance změnit postoje a myšlení druhých. „Pokud je odpověď záporná, nezapojujte se,“ dodává sociolog.
Když vás vášnivá debata nebo stresující rodinná situace zláká, zkuste přijmout strategii nedostatečné reakce. Místo okamžité odpovědi sledujte, co vaši blízcí dělají a jak se cítíte. „Můžete si představit, že jste výzkumník, který sleduje vývoj interakcí vaší rodiny, spíše než někdo zainteresovaný do dramatu,“ upozorňuje psycholog. Podle Pillemera je také důležité dopřát si fyzický odstup.
Kupovat jenom to, co si můžete dovolit
Ekonomická situace způsobila, že letošní svátky jsou pro některé obzvláště stresující. Přesto je možné prožít smysluplný a nezapomenutelný konec roku. Finanční kouč Rick Kahler navrhuje, abyste si udělali čas a zamysleli se nad tím, co si můžete reálně dovolit. „Jakmile budete mít rozpočet, prodiskutujte se svými blízkými, čeho si v tomto období nejvíce ceníte, a stanovte si priority výdajů na tyto věci,“ radí sociální pracovnice Judith Gruberová.
Jednou z možností, jak ušetřit, je také darovat lidem zážitky místo předmětů. Mezi levné nápady patří uspořádání zimní túry, naplánování výletu do muzea v den, kdy jsou volné vstupenky, pití horké čokolády a bruslení nebo večírek s pečením sušenek či hraním her.
Drahé Vánoce. Na dárky si nejčastěji půjčují lidé, kteří jsou již zadluženi |
Opulentní sváteční hostina může pro hostitele představovat obzvlášť velkou finanční zátěž, protože je v ní často zahrnuto mnoho tradic. Abyste omezili náklady, aniž byste ji museli zrušit, finanční poradce navrhuje, aby každý z hostů přinesl nějaké jídlo.
Děti jako stres
Dny volna mohou v některých dětech vyvolat ty nejhorší vlastnosti. „Ale ve skutečnosti to není jejich vina,“ říká sociální pracovnice Carla Naumburgová. Jejich rozvrh a rutina se totiž podle odbornice o prázdninách hroutí. Někteří rodiče tento odklon od řádu vítají, a to je v pořádku. Pokud se ale vaše dítě vymkne kontrole a vás to stresuje, opět nastavte hranice. Někdy stačí jen dodržovat brzký čas na spaní, dokonce i u babičky. Možná také potřebují jít každý den ven a vybít si trochu energie bez ohledu na to, co má zbytek rodiny v plánu. „Děti musí mít rozvrh, i když některé dny jsou vyhrazeny pro poflakování,“ říká Naumburgová.
Během svátků je velký tlak na to, abychom byli společensky aktivní. Také kvůli těmto očekáváním se můžete cítit smutně, zejména pokud jsou vaše sociální sítě plné večírků, na které jste nebyli pozváni, nebo lidí, kteří zřejmě využili sváteční atmosféru tak, jak vy nemůžete.
Nenechte si vzít kouzlo Vánoc. Zakažte si stres, plané sny i citlivá témata |
„Omezit používání sociálních sítí je jedním ze zřejmých řešení,“ říká psycholožka Jaime Kurtzová, která provedla rozsáhlý výzkum schopnosti vědomě si všímat především pozitivních zážitků.
„Věnujte také nějaký čas úvahám o věcech, které očekáváte,“ doporučuje Kurtzová. Zeptejte se sami sebe, na co a na jaké tradice se těšíte. Výzkumy ukazují, že pozitivní očekávání vám může pomoci zlepšit náladu a zmírnit stres. Můžete si ale také s někým popovídat o tom, na co se těšíte, pokud vám to přijde přirozenější. Během svátků se snažte vychutnat si toto období. Pomalu a záměrně ukusujte svá oblíbená jídla, abyste si všímali jejich chuti a textury. Zastavte se a oceňte útulnost svého domova. „Stačí pět vteřin a v klidu si uvědomíte, co prožíváte,“ uzavírá psycholožka.