Budeme mít dva ptáky. „Putinův kuchař“ žertoval před vězni o jaderné válce

  19:42
Vagnerova skupina verbuje nové bojovníky mezi ruskými vězni. Náboráři slibují vysoké platy a prominutí zbylého trestu. Bojovníky sháněl i přímo šéf skupiny Jevgenij Prigožin, který je známý svými vazbami na Kreml. Zprávy o jejich působení přicházejí z několika věznic napříč Ruskem.
Snímek zachycující nechvalně proslulé ruské žoldáky z Wagnerovy skupiny na...

Snímek zachycující nechvalně proslulé ruské žoldáky z Wagnerovy skupiny na Ukrajině (31. května 2022) | foto: Profimedia.cz

Z trestanecké kolonie v Rybinsku v Jaroslavské oblasti náboráři na Ukrajinu převezli 104 mužů. Informaci přinesl investigativní server Važnyje istorii s odvoláním na svědky událostí.

Na začátku srpna přijela do věznice skupina mužů v civilním oblečení. Na setkání byli přivedeni všichni vězni bez ohledu na jejich věk a zdravotní stav. Přítomní byli i vězni, kteří měli pracovat nebo měli být na samotce. Na místě chyběli pouze ti potrestaní za nepřijatelné chování.

„Do tábora vjel mikrobus a z něj vystoupili muži v civilním oblečení. Jeden z nich se měl představil jako „Hrdina Ruska“ a měl na sobě tričko s medailí. Na otázku odsouzených, jak se jmenuje, jim řekl, aby si to „našli na internetu“. Později si trestanci uvědomili, že se jedná o Jevgenije Prigožina, uvedl příbuzný jednoho z nich. Další svědci mluví o tom, že někteří členové jeho doprovodu byli ozbrojeni.

Trestanci dostali nabídku na šestiměsíční kontrakt, po jehož uplynutí by byli svobodní. Slibovaná odměna byla 100 tisíc rublů měsíčně a přibližně stejná suma měla být v případě úmrtí vyplacena rodině. Verbíři tvrdili, že případě “hrdinské smrti“ rodina dostane 5 milionů rublů. Připojit se k Vagnerově skupině mělo zájem asi 300 lidí. Po několika „rozhovorech“ zůstalo přibližně 160 zájemců.

„Nejvíce se zajímali o vrahy a zloděje, ale nechtěli narkomany a sexuální násilníky. Říkal, že hledají profesionální vrahy, ne domácí zabijáky‚ takoví by u nás v jednotce nezapadli,“ řekl jeden z odsouzených pro server Mediazona. Podle něj souhlasili se vstupem hlavně vězni s dlouhými tresty, ale někteří souhlasili i z ideologických důvodů.

Jen podívaná pro Putina? Vojáci cvičí, propaganda jede, ale Lukašenko váhá

Zároveň ale verbíři odmítali muže s předešlými vojenskými zkušenostmi. „Prý nehledají specialisty, protože mají vlastní. Potřebují jen lidi pro pěší jednotky,“ vypráví vězeň.

Kriminální charakter náboru

Když o dva týdny později přišli do kolonie znovu, vyřadili několik dalších desítek lidí: „Zbytek ten den podepisoval žádosti o milost,“ uvádí jeden ze svědků.

„Z letiště poblíž kolonie vás převezeme na odlehlé místo hned vedle hranic. V několika následujících týdnech proděláte vojensky výcvik. Od té chvíle už nebudete trestanci, ale moji bojovníci. Budete trénovat dvacet hodin denně a trpět stejně jako moji řadoví bojovníci. Po ukončení výcviku vás vrtulníkem převezeme za hranice, kde se z vás stanou praví žoldáci, a teprve pak začneme počítat šest měsíců do vašeho osvobození,“ citují trestanci verbíře.

Ihned po jejich odchodu odsouzení ztratili přístup k vězeňské telekomunikační službě Zonatelecom, takže jim zůstaly pouze zakázané způsoby komunikace, jako jsou vlastní mobilní telefony. Podle vězňů měl nábor „kriminální“ charakter.

Generál: Ukrajina postupuje chytře. Rusy odřízne, vyhladoví a donutí k dezerci

Někteří zaměstnanci trestanecké kolonie, podle svědectví svědků nesouhlasili s tím, že k nim přicházejí členové Vagnerovy skupiny dělat nábor. Jeden z dozorců kolonie údajně řekl vězňům, že jeho známý už na Ukrajině byl a že je lepší tam nejezdit.

V průběhu srpna přijeli náboráři potřetí. Shromáždili 106 lidí ze seznamu a i s jejich věcmi je odvedli do uzavřené místnosti.

Tam k nim opět měl promluvit Prigožin. „Říkal, že vězni bojují dobře a většinou umírají proto, že neustupují a střílejí do posledního muže. Řekl také, že to, co se stalo ve Stalingradu, byla jen ochutnávka, na Ukrajině je to mnohem vážnější. A to, co se děje, nazval třetí světovou válkou. Jaderné války se prý nebojí, protože ‚pokud vybuchne jaderná elektrárna, tak Rusové budou mít dva ptáky a Ukrajinci dvě prdele‘ “.

Odsouzení se „Hrdiny Ruska“ ptali, co se s nimi stane, pokud válka skončí dříve, než jim vyprší šestiměsíční kontrakt. Na to odpověděl, že válka se protáhne na několik let, takže se nemusejí ničeho obávat.

Věznice celého Ruska

O tom, že Vagnerova skupina verbuje žoldnéře mezi vězni, píší média od července. V Petrozavodsku na severozápadu Ruska pochovali vězně Jevgenije Jeremenka, který měl být zabit na Ukrajině. Čekal na konec osmiletého trestu, ale nechal se zverbovat do války.

Jeremenko si trest odpykával v petrozavodské věznici. Na konci května přestal telefonovat matce. Opět se ozval až 14. července a nečekaně oznámil, že jej převážejí do jiné oblasti. Za jeho matkou o měsíc později přišli dva „mladí muži“, kteří tvrdili, že jsou „od Ženi“ (Žeňa je ruská zdrobnělina jména Jevgenij), a oznámili, že její syn zahynul. Předali jí vyznamenání a úmrtní list, vydaný v separatistické Luhanské lidové republice.

Útoky na Donbas byly dle Ukrajiny neúspěšné. Moskva zatkla separatistu Strelkova

Jeremenkovo tělo přivezl z Petrohradu do Petrozavodska řidič, kterému musela matka zaplatit. Následující den byl pohřeb, po kterém jí „dva divní mládenci“ proplatili 145 tisíc rublů.

Případ verbování Vagnerovou skupinou popisuje i vězeň z trestanecké kolonie v Plavsku v Tulské oblasti. Podle něj Jevgenij Prigožin navštívil jejich zařízení již 25. července. Toho dne měli náboráři přeletěli ve vrtulníku mezi několika věznicemi. „Věděl jsem, kdo to je. Sám řekl, že zítra se o této návštěvě dozví polovina země,“ řekl vězeň.

Server Verstka uvádí, že náborové skupiny navštívily nejméně 17 zařízení v 10 různých oblastech Ruska.

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Musíme rychle, chci stihnout galavečer. Pavel do poslední chvíle tajil seskok padákem

26. února 2024  10:51

Český prezident Petr Pavel překvapil další adrenalinovou aktivitou. Po sjíždění divoké vody nebo po...

Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor, zabili na šedesát vojáků

21. února 2024  9:26

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nejste člen, napsalo KOVO Středulovi. Pokud se to potvrdí, nemůže vést odbory

21. února 2024  12:52,  aktualizováno  13:06

Předákovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi loni v prosinci...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Pokud Evropa pošle vojáky na Ukrajinu, konflikt bude nevyhnutelný, hrozí Kreml

27. února 2024  11:32

Aktualizujeme Pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu, konflikt mezi Ruskem a...

Hrozí, že dětský ombudsman bude jen papírová funkce, varuje Křeček

27. února 2024  11:07

Vláda se už za pár dní bude věnovat novele zákona o veřejném ochránci práv. Kromě jiného bude...

Ochránce lidských práv Orlova odsoudili za kritiku války na 2,5 roku

27. února 2024  11:02,  aktualizováno  11:25

Moskevský soud odsoudil ke 2,5 roku vězení známého ochránce lidských práv Olega Orlova, který...

Před synagogu v Brně dal někdo zapálenou láhev se sprejem, policie hledá svědky

27. února 2024  11:02

Neznámý pachatel položil zapálenou láhev se sprejem před dveře brněnské synagogy v ulici Skořepka....

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...