Marihuana, bezdomovci i kuřata. V USA nehlasovali jen o zákonodárcích

  18:42aktualizováno  18:42
Američané nerozhodovali v úterý jen o obsazení Kongresu, ale i v referendech na lokální úrovni o řadě otázek. V amerických státech se hlasovalo i o marihuaně, alkoholu, potratech, zvířatech či právech transsexuálů. Floridští kriminálníci získali volební právo, San Francisco zavedlo daň na podporu bezdomovců.

Příznivci demokratické kandidátky Katie Porterové čekají na výsledky voleb v Kalifornii. (6. listopadu 2018) | foto: Reuters

Voliči v kalifornském San Francisku se v podzimních volbách rozhodli podpořit kontroverzní zákon s názvem „Proposition C“, který městu pomůže vyřešit narůstající problémy s bezdomovectvím. Opatření přinese do městské pokladny asi 250 až 300 milionů dolarů (téměř 7 miliard korun) ročně, které půjdou z přidaných daní čtyř set největších společností ve městě. Finance posléze poputují na projekty pro bezdomovce.

Fotogalerie

Podle BBC lidé pohlížejí na opatření jako na daň pro technické giganty, kteří jsou často obviňování ze zvyšování životních nákladů a tlačení tisíců lidí na ulici. Navzdory tomu na jeho podporu vystoupil Marc Benioff, který šéfuje společnosti Salesforce, tedy jedné ze zasažených firem. 

Proti byla naopak starostka města London Breedová, která upozornila na nedostatek odpovědnosti za stávající finanční fondy pro bezdomovce.

Kaliforňané hlasovali i v řadě dalších otázek, například o pomoci s bydlením pro veterány, seniory a lidi s mentálním postižením či o renovaci dětských nemocnic. Voliči odmítli stanovit hranici poplatků za dialýzu, nesouhlasili ani se zvýšením daně za pohonné hmoty, které přitom zákonodárci schválili loni.

Podpořili naopak zavedení letního času (pokud tak ale rozhodnou poslanci) a schválili zákaz prodeje masa a vajec od všech zvířat, včetně kuřat, které nežijí v adekvátně velkém chovném prostoru.

V Alabamě a Západní Virginii mohou ženy přijít o možnost potratu

Obyvatelé států Alabama a Západní Virginie schválili ústavní změny, které ženám ztíží možnost potratu. Alabama jasně schválila pozměňovací návrh, podle něhož má stát „rozpoznat a podporovat posvátnost nenarozeného života a práva nenarozených dětí“.

Politici v USA před volbami stále více tepou do muslimů. Kopírují Trumpa

Voliči Západní Virginie podpořili dodatek, že „nic v ústavě nezaručuje ani nechrání právo na potrat a nevyžaduje financování potratu“. Opatření má zabránit využívání federálních peněz na hrazení zákroku a může tak ohrozit ženy s nízkými příjmy.

Naopak Oregon podobná opatření na omezení státních prostředků na potraty odmítl. Podle ochránců lidských práv mohou opatření schválená v Alabamě a Západní Virginii vést k úplnému zákazu potratů v obou státech, pokud by konzervativní většina Nejvyššího soudu zrušila rozhodnutí z roku 1973, které  potraty legalizovalo.

Ohromnou podporu si ve státu Georgia vysloužil i návrh na možnost časnějšího popíjení o nedělích, o něm se hlasovalo v 87 okresech včetně hlavního města Atlanty. Opatření s názvem „Brunch Bill“ (v překladu snídaňová vyhláška) schválilo 75 procent hlasujících a umožní nedělní prodej alkoholu od 11 hodin dopoledne, místo původních 12:30.

Volební právo pro milion vězňů

Více než jeden milion obyvatel Floridy, kteří si odpykali trest ve vězení, získá opětovné právo volit. Změnu sto padesát let starého znění floridské ústavy v úterý odsouhlasilo 65 procent voličů. Až dosud totiž byla Florida jedním ze čtyř amerických států, který automaticky a trvale odebral volební právo každému, kdo byl odsouzen za vážný zločin.

07.listopadu 2018 v 03:08, příspěvek archivován: 08.listopadu 2018 v 13:36

HUGE: Florida votes to restore the right of people with previous felonies with Amendment 4! The victory means more than 1 million people will regain the right to vote. Congrats @YesTo2ndChances, @Dreamdefenders, @NewFLMajority, @BlackVotersMtr and all orgs who made this happen. https://t.co/a5YDW949yC

Ačkoli mohli trestanci pět let po svém propuštění požádat guvernéra o obnovení hlasovacího práva, republikánský guvernér Rick Scott to od roku 2011 umožnil pouze dvěma tisícům z nich. Ani nyní to ale nebude úplně jednoduché. Bývalí vězni si budou muset řádně odsedět své tresty a dodržet podmínky propuštění. Pozměňovací návrh také vylučuje obnovení volebního práva pro lidi odsouzené za vraždu či vážné sexuální trestné činy.

Podle BBC zákon o odebrání volebního práva pochází z období americké občanské války, kdy chtěli zákonodárci zabránit v hlasování Afroameričanům. Zastánci návrhu často upozorňovali, že bývalí trestanci splatili svůj dluh společnosti a stát by jim neměl bránit v opětovné integraci do společnosti. Argumentovali také tím, že zákon neúměrně postihuje právě Afroameričany.

Marihuana bude nově legální ve 39 státech

Voliči v Massachusetts jako první ve Spojených státech schválili opatření, které poskytne ochranu transsexuálům a lidem bez vyhraněného pohlaví. Novela rozšíří zákon z roku 2016 zakazující diskriminaci na veřejných místech na základě pohlaví. 

07.listopadu 2018 v 04:15, příspěvek archivován: 08.listopadu 2018 v 13:32

This victory is one for the history books. Tonight, #Massachusetts became the first state in the country to uphold #transgender protections at the ballot box! #YesOn3 #MAPoli https://t.co/QKI6F1mFnP


Celkem ve čtyřech státech voliči rozhodovali o legalizaci marihuany – v Michiganu a Severní Dakotě pro rekreační účely, v Utahu a Missouri pro její lékařské využití. Proti byli jen voliči Severní Dakoty. Michigan se stane prvním americkým středozápadním státem, který lidem nad 21 let umožní nejen vlastnit, ale také pěstovat malé množství konopí. Prodejci drogy musí z prodeje marihuany zaplatit státu desetiprocentní daň.

V Missouri pacientům umožní pěstování vlastního konopí pro léčebné účely, v Utahu si ho budou moci nemocní lidé koupit od schválených prodejců. 

Ve Spojených státech legalizovalo marihuanu k léčebným účelům prozatím třicet států, devět jich drogu schvaluje i pro rekreační využití.

Sněmovna reprezentantů připadne opozičním demokratům: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Letadlo v Bratislavě přistávalo na dráhu, kde startoval jiný stroj

Letiště M. R. Štefánika, Bratislava

Slovenské úřady vyšetřují pondělní událost, kdy na bratislavském letišti přistávalo letadlo na dráhu, kde startoval...

Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při...

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání...

Syrská armáda v Idlibu možná znovu použila chemické zbraně, myslí si USA

Pří chemickém útoku v Idlíbu zemřely desítky lidí. Mnoho dalších utrpělo...

Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. Oznámilo to v úterý americké...

Najdete na iDNES.cz