Diplom z marihuany. Další propustka k vysokým platům díky univerzitám v USA

  10:41aktualizováno  10:41
Spojené státy zachvátila zelená horečka spojená s marihuanou, která se v posledních letech dočkala v mnoha z nich vytoužené legalizace. Příležitost vycítily také místní vysoké školy, které otevřely nové studijní obory zaměřené právě na konopí. Vybrat si lze kariéru v laboratoři či podnikání. Studenty však spojuje touha po rychlém a vysokém výdělku.

V Kalifornii je od roku 2018 možné pěstovat a prodávat marihuanu pro rekreační účely. | foto: Profimedia.cz

„Přátelé si dělají legraci, že budu mít titul z trávy. Podle mě je to však seriózní vzdělání, které je v první řadě z chemie. Je to tvrdá práce, organická chemie je opravdu náročná,“ popisuje Grace DeNoyová, která je jedním z prvních studentů nového čtyřletého vzdělávacího programu chemie a léčivých rostlin na univerzitě v Severním Michiganu.

Fotogalerie

Stále více amerických univerzit reaguje na stoupající počet států USA legalizujících marihuanu a přidávají konopí do svých učebních osnov, aby připravily své absolventy na kariéru spojenou s touto rostlinou. A podle průzkumů čekají pracovníky v konopném odvětví zlaté časy.

Zapotřebí budou provozovatelé skleníků, vývojáři, marketingový specialisté, pracovníci laboratoří, farmaceuti a mnoho dalších. Agentura AP uvádí, že průmysl nabídne do roku 2022 nejméně 467 000 pracovních míst. Studijní programy zaměřené na marihuanu nabízejí také univerzity ve státech USA, kde je využití rostliny zatím stále nelegální. Studenty však chtějí připravit na podnikání jinde.

„Poskytujeme rychlou cestu do tohoto průmyslu,“ popisuje profesor chemie Brandon Canfield z Michiganské univerzity. Její nový čtyřletý magisterský program zaměřený na marihuanu přilákal téměř 300 studentů z 48 amerických států. Ačkoli si voliči v Michiganu nedávno odhlasovali rekreační užití marihuany, studenti ji nebudou v rámci studia pěstovat.

Rekordní rok pro marihuanu. Investoři dali firmám více než kdy dříve

Místo toho se podle Canfielda soustředí na měření a extrahování prospěšných látek z léčivých rostlin, kterými jsou kromě marihuany také třezalka, ženšen či chmel. Své poznatky zužitkují při výrobě potravinových doplňků nebo ve farmaceutickém výzkumu. „Všichni naši studenti mohou být kvalifikovanými analytiky v laboratoři,“ popisuje Canfield.

Podle něj čeká na čerstvé absolventy nástupní plat až 70 000 dolarů (1,6 milionu korun) ročně. Pro zájemce o založení vlastního podnikání má škola připravenou nadstavbu, v rámci které je naučí účetnictví, marketing nebo základní právní souvislosti. 

Takovou cestu si nakonec zvolila také DeNoyová. „Chtěla jsem pracovat v laboratoři a dělat bioanalytiku, ale rozhodla jsem se soustředit na podnikání. Průmysl jde rychle dopředu a má obrovský potenciál,“ vysvětluje DeNoyová. Také vyučující se shodují, že hlavním motorem jejich studentů bývá především vidina velkého zisku, který s tímto odvětvím souvisí. 

Mezi další americké vysoké školy nabízející studium zaměřené na marihuanu patří například Harvard, Vanderbilt, Denver, Ohio, Conecticut nebo Colorado. Programy se kromě laboratorní praxe soustředí také na společenské, právní, politické nebo zdravotní důsledky konopí. Nové studijní programy zaměřené na marihuany by v dalších letech rády nabídly také zemědělské univerzity. 

Marihuana je pro léčebné účely legální ve třiatřiceti amerických státech, v deseti si ji mohou uživatelé dopřát jako rekreační drogu. Na federální úrovni však tato rostlina zůstává nelegální.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Rezignace Mayové vyvolala v zahraničí obavy. Labouristé žádají nové volby

Britská premiérka Theresa Mayová poté, co oznámila svou rezignaci. (24. května...

Rezignace britské premiérky byla v zahraničí přijata spíše negativně. Emmanuela Macrona nebo Jean-Claude Junckera její...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Británie s Johnsonem v čele opustí EU bez dohody, nikdo nechce ustoupit

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci v Manchesteru....

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz