V USA začaly volby do Kongresu, úspěch demokratů může oslabit moc Trumpa

  10:01aktualizováno  10:01
V USA se v úterý konají volby do Kongresu, které mohou výrazně změnit rozložení sil hlavně ve Sněmovně reprezentantů. Podle předvolebních průzkumů se očekává výrazný úspěch demokratů, což by mohlo značně zkomplikovat zbývající dva roky vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Volební místnost v místní tělocvičně je připravena na volby do Kongresu Spojených států v Georgii. (5. listopadu 2018) | foto: Reuters

Předvolební průzkumy předpokládají, že demokraté ovládnou Sněmovnu reprezentantů a že republikáni udrží převahu v Senátu. Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírají Američané také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech.

Fotogalerie

Voliče v řadě států čeká i série referend, například o legalizaci marihuany či daňových otázkách.Největší pozornost je ale upřena na Kongres, nad kterým teď mají kontrolu republikáni. Pokud převahu ve Sněmovně reprezentantů skutečně ztratí, bude to pro Trumpovu administrativu opírající se o Kongres velká komplikace.

Demokraté se totiž netají tím, že kontroverzního prezidenta chtějí blokovat. Trump tak bude nucen k vyjednávání s demokraty a k vládě prostřednictvím exekutivních nařízení, tedy dekretů.

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Ovládnutí Kongresu demokraty by nejen zvýšilo opoziční tlak na Trumpa, ale demokratům by to poskytlo i možnost zahájit vůči prezidentově administrativě vyšetřování. To by mohlo vést až k impeachmentu, tedy ústavní žalobě vedoucí k Trumpovu odvolání.

Brzy po volbách se také očekává, že výsledek své práce předloží zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který rozplétá kauzu ruského vlivu na prezidentské volby a který se zaměřil na Trumpův štáb. Trump spolupráci s Rusy důrazně popírá.

Facebook a Twitter zablokovaly účty, které by mohly volby ovlivňovat

Společnost Facebook v pondělí zablokovala 30 podezřelých účtů na své sociální síti a dalších 85 na platformě Instagram. Podle prohlášení firmy zablokované účty by mohly být spojené s pochybnou činností ze zahraničí. Twitter smazal za poslední dva měsíce více než 10 000 účtů, které odrazovaly od voleb v USA.

Facebook svém pondělním prohlášení také uvedl, že zatím není jasné, zda byly zablokované účty napojené na takzvanou Agenturu pro výzkum internetu (AII), která je údajně hlavním zdrojem demagogické propagandy a falešných zpráv šířených z Ruska, či jiné zahraniční entity.

Rusko tentokrát volby údajně neovlivnilo

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti v úterý oznámilo, že nezaznamenalo žádný pokus Ruska ani jiného cizího státu o kybernetický útok proti volebním systémům v USA. Problémy, které se objevily v systémech hlasování a voličské registrace, pramení spíš z vadných organizačních a byrokratických procedur a závad hlasovací techniky.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti označilo úterní volby za nejbezpečnější v dějinách USA. Devadesát procent volební infrastruktury je zajištěno speciálními senzory, které upozorňují na jakýkoli podezřelý internetový provoz. Ve volebních okrscích bude hlasování sledovat 6500 pozorovatelů, které delegovaly americké nevládní organizace. Ve srovnání s prezidentskými volbami v roce 2016 je to dvojnásobný počet.

Prezident Donald Trump v pondělí večer ve státě Missouri absolvoval svůj poslední předvolební mítink. Šéf Bílého domu se v kampani energicky angažoval, navštívil celkem 44 volebních shromáždění, jen v minulém týdnu jich bylo jedenáct. V pondělí pozdravil Trump republikánské voliče kromě státu Missouri ještě v Ohiu a Indianě.

První směrodatné předběžné výsledky se očekávají ve středu ráno. Volební účast v kongresových volbách se obvykle v USA pohybuje kolem 40 procent, v případě voleb prezidenta je to kolem 60 procent. Sociologové odhadují, že v úterý k urnám přijde kolem 45 procent Američanů, což by znamenalo nejvyšší účast za téměř 50 let.

Podle neoficiálních informací z Bílého domu se ve středu žádné Trumpovo oficiální prohlášení neočekává. Novináři i veřejnost ale nepochybně budou sledovat prezidentův twitter, který se už stal tradičním komunikačním prostředkem hlavy státu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Na hotel v keňském Nairobi zaútočili teroristé, zemřelo 14 lidí

Vojáci při zásahu proti teroristům, kteří zaútočili na hotel v keňském Nairobi...

Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi v úterý zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Z hotelu se...

Britský i evropský tisk tepe Mayovou: naprosté ponížení, historická porážka

Ilustrační snímek

Naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové, historická porážka. Tak hodnotí britská média i sdělovací prostředky z...

Jeden hlas rozhodl. Tsiprasova vláda získala důvěru řeckého parlamentu

Řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase získala důvěru parlamentu a odvrátila...

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase ve středu těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz