ANALÝZA: Volby v USA skončí špatně, ať dopadnou jakkoliv

  18:30aktualizováno  18:30
Jako každé dva roky se Amerika opět přesvědčuje, že ji čekají „rozhodující volby“ a „nejdůležitější hlasování za celou generaci“. Rozdíl je v tom, že tentokrát titulkové hysterii kdekdo věří. A že tentokrát je to do značné míry i pravda.

Cedule propagující kandidáty před volbami do Kongresu Spojených států na Floridě v místech, kde řádil hurikán Michael. (5. listopadu 2018) | foto: Reuters

Pro demokraty, kteří se stále nemohou smířit s tím, že museli vyklidit Bílý dům pro někoho, jako je Donald Trump, jsou úterní volby do Kongresu paprskem v temnotě beznaděje, příležitostí k vendetě a šancí, jak šlápnout na krk muži, jehož nenávidí. 

Fotogalerie

Má to pro ně být satisfakce, pomsta a otevření brány k jeho odvolání v jednom. Ale hlavně to má být potvrzení, že vše byl jen temný sen, že Amerika je v jádru úplně jiná, než je. Že je taková, jak ji chtějí oni, protože co chtějí, je to jediné správné.

Demokraté Trumpa vidí jako nebezpečnou sílu, možná dokonce opravdu implantovanou falešnou hrou zvenčí, která mění Ameriku v něco zásadně jiného, jelikož ta správná Amerika je ta, jakou si vysnili na univerzitních seminářích, kde nesmí zaznít nesouhlasný hlas.

Titulky v amerických převážně prodemokratických médiích tudíž ohlašují, že v úterý se bude volit proti nenávisti, že jde o to, aby se zabránilo vzniku Nenávistných států amerických, a že den zúčtování přichází.

Kampaň vyvolává falešný dojem, že politikou žije celá země

Má to problém: je tady ještě jedna Amerika. Je to ta Amerika, která před dvěma roky volila Trumpa, anebo ho ani třeba nevolila, protože nevolila vůbec, ale rozhodně nechce, aby jí někdo diktoval, jak má jejich země, život, soukromí a třeba pohlaví jejich dětí vypadat, protože si vymyslel, že tak je to pokrokové a krásné pro všechny – včetně třeba těch, kteří tam prorazí v karavanách ze Střední Ameriky.

V USA začínají volby do Kongresu, úspěch demokratů může oslabit moc Trumpa

Kampaň před každými americkými volbami vyvolává poněkud falešný dojem, že politikou žije celá země. Obvykle to tak není, takže jedním z hlavních cílů obou stran je zvednout lidi z gaučů od fotbalu a docpat je do volebních místností. Uvidí se, jestli to teď potvrdí volební účast, ale vypadá to, že v Americe se něco mění. Země se politizuje stejně, jako se polarizuje.

Čím jsou demokraté rozhořčenější kvůli Trumpovi, tím jsou radikálnější a posouvá je to víc doleva. Staří harcovníci v perfektních oblecích, kteří jsou ve vedení, jsou nyní pod náporem mladých radikálů, kteří by v Evropě ve vteřině zapadli mezi zelené či piráty.

Čím jsou demokraté politicky uječenější, tím víc se mezi republikány trhají ze řetězu ti, kteří by za normálních okolností zůstali v pangejtu stranického mainstreamu.

Jak vášně planou a obě krajnosti získávají na síle, americké nůžky se otvírají. Je to klasika známá všude, křičící menšina si unáší politiku pro sebe.

S tím je spojen ještě jeden zásadní americký problém: úterní volby budou mít za pár hodin nějaké výsledky, ale z dlouhodobého pohledu nevyřeší vůbec nic.

Dvě části Ameriky zůstanou obedněné ve svých zákopech poziční občanské války, min, betonu a kotoučů ostnatého drátu mezi nimi volbami jen přibude.

Prezidentská strana bývá v kongresových volbách potrestána

Jsou tři základní možnosti, jak to může dopadnout.

Zaprvé: pokud demokraté vyhrají celý Kongres, tedy získají Sněmovnu reprezentantů i Senát, budou to brát jako potvrzení, že pravda je na jejich straně. Přitlačí na pilu, aby opravili poslední dva roky, a Trumpovo prezidentství se octne na kolečkovém křesle. To zradikalizuje republikány.

Zadruhé: z Trumpových výroků se zdá, že boj o Sněmovnu reprezentantů víceméně zabalil a chce jen udržet většinu v Senátu. To by bylo za daných okolností v podstatě vítězství. Měl by v Kongresu štít proti demokratům. Výsledek: další opotřebovávací bitvy bez vítěze, které by dál otravovaly a vybičovávaly (a současně umrtvovaly) USA.

Zatřetí: republikáni udrží Sněmovnu i Senát, i když průzkumy takový výsledek moc nenapovídají. Kdyby to tak dopadlo, byla by to atomová bomba. Republikáni včetně Trumpa by to brali jako potvrzení, že co dělají, to dělají správně, demokraté by začali vést otevřenou partyzánskou válku. Nůžky by se ještě víc otevřely, krajní křídla obou stran by se dále radikalizovala a postupně by nakazila střed.

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Nejen průzkumy, ale ani historie však takový konec hlasování nedělají moc pravděpodobným, i když před dvěma roky taky málokdo sázel na Trumpa.

V kongresových volbách je to tak, že prezidentská strana je skoro automaticky potrestána. Po dvou letech ve funkci vysloveně propadli prezidenti, do nichž byste to neřekli: Roosevelt, Reagan, Clinton, Bush mladší, přestože byl nedotknutelný kvůli válce s terorismem, dokonce i zbožněný Obama. Většina z nich přicházela za jásotu země jako spasitelé.

Historický trend je zřejmý, a tak už dlouho většina médií dost natěšeně prezentuje volby jako referendum o Trumpovi a „trumpismu“.

Pokud hlasování skončí, jako končí obvykle, budou to brát jako americkou reprízu Stalingradu, rozhodující obrat, přestože skutečností je, že takhle je to skoro pokaždé.

Skryt tak zůstane hlavní výsledek, že Amerika bude ještě víc rozdělena, ať to dopadne jakkoliv.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bosenské úřady vypnuly přívod vody pro tábor, migranti žebrají o pití

Úřady v bosenském městě Bihač vypnuly přívod vody do nedalekého tábora Vučjak. Chtějí tak přimět vládu, aby snížila...

Britští poslanci o dohodě hlasovat nebudou, podle Bercowa je rozhodnuto

Britský parlament v pondělí nebude hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou minulý týden dojednal premiér Boris Johnson...

Francouzská pravice chce zákaz hidžábů na školních výletech, vláda je proti

Francouzská vláda trvá na tom, že nezakáže nošení hidžábu muslimským ženám, které se rozhodnou dobrovolně pomáhat na...

Honduraský dělník přežil kolaps hotelu v New Orleans, teď čelí deportaci

V americkém New Orleans došlo v neděli k plánové demolici dvou jeřábů na střeše polozříceného hotelu Hard Rock Hotel....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz