Politici v USA před volbami stále více tepou do muslimů. Kopírují Trumpa

  21:45aktualizováno  21:45
Spojené státy se před nadcházejícími podzimními volbami potýkají s nárůstem počtu protimuslimských výroků, které ve své kampani používá stále větší množství kandidátů. Vyplývá to z nové studie, která tento trend přisuzuje politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Protest proti zákazu vstupu muslimů do Spojených států (26. června 2018) | foto: Profimedia.cz

Studie, kterou nechala zpracovat lidskoprávní organizace Muslim Advocates, se zaměřila na více než osmdesát kampaní napříč Spojenými státy a zaměřila se na kandidáty, kteří během posledních dvou let agitovali proti muslimům. Většina z nich jsou členy republikánské strany. 

Američtí politici se podle studie snaží před listopadovými volbami do Senátu a Sněmovny reprezentantů získat hlasy voličů právě prostřednictvím kontroverzních výroků. Kromě muslimů jsou častým terčem také přistěhovalci, ale i černoši.

„Protimuslimští kandidáti se o funkce ucházejí v každém regionu,“ říká Scott Simpson, šéf právního oddělení organizace Muslim Advocates. „Vidíme je kandidovat do všech úřadů, od škol a plánovacích komisí až po křesla guvernérů či kongresmanů. Na liberálních i konzervativních místech,“ popisuje Simpson. „Tato praktika tu zakořenila a rychle se rozšířila,“ dodává.

Protimuslimská rétorika odráží Trumpovy postoje

Ze získaných údajů vyplývá, že stále více politiků podléhá konspiračním teoriím zaměřeným právě proti muslimům. Většina z kandidátů (64 procent) otevřeně zastávajících protimuslimské postoje jsou volení či jmenovaní úředníci, nebo se mohou pochlubit podporou ze strany prezidenta Spojených Států.

Fotogalerie

Více než třetina kandidátů podle studie tvrdí, že muslimové jsou ze své podstaty násilní, představují bezpečnostní hrozbu nebo se snaží infiltrovat americkou vládu. Téměř třetina uchazečů vyzvala k tomu, aby byla muslimům odepřena základní práva, nebo tvrdila, že islám není náboženství.

Podle průzkumu tyto útoky odráží rétoriku prezidenta Donalda Trumpa, kterou společně s dalšími republikánskými kandidáty hojně využíval v roce 2016 během prezidentské kampaně.

Prezident Trump mimo jiné vyzval k úplnému zákazu vstupu muslimů na území USA, pohrával si také s myšlenkou na vytvoření registru muslimů. „Islám nás nenávidí,“ prohlásil Trump například v rozhovoru pro CNN.

Nejvyšší soud USA posvětil Trumpův dekret zakazující vstup některým muslimům

V podzimních volbách kandiduje rekordní počet muslimů

„Od voleb v roce 2016 je vidět, že pro kandidáty je velmi snadné použít islamofobní a nenávistnou rétoriku,” říká Mohamed Gula, politický ředitel organizace Emgage, která se snaží o zvolení většího počtu muslimů do veřejných funkcí. „Pokud jste součástí nějaké instituce v rámci muslimské komunity, okamžitě z vás udělají člena muslimského bratrstva,” myslí si Gula.

Islám nás nenávidí, prohlásil Trump. Brojí do klíčového boje o Floridu

Americký prezident Donald Trump naslouchá dotazu novináře v Bílém domě (28....

Podle listu The Guardian studie ale předkládá důkazy, že podobné předvolební útoky na voliče nefungují. Z osmdesáti protimuslimských kandidátů, na které se výzkum zaměřil, bylo 11 až 14 procent z nich zvoleno nebo mají v listopadu výhru jistou. 

„Tato rétorika není u amerických voličů populární,” vysvětluje Simpson. „Je to zajímavé jen pro malou část voličů, kteří uvěřili konspiračním teoriím o amerických muslimech,” myslí si.

Prudký nárůst islamofobních kampaní přichází ve chvíli, kdy ve Spojených státech kandiduje ve volbách rekordní počet muslimů. „Nejlepší způsob, jak čelit protimuslimským útokům je zajistit, aby byli muslimové ve veřejných funkcích hojně zastoupeni,” myslí si Gula. Ve volbách podle něj na podzim kandiduje asi stovka muslimů. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil snímek, na kterém se  psí spřežení...

Na vzdálených místech kanadské Arktidy začal permafrost tát o sedmdesát let dříve, než se předpokládalo. Podle nového...

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Mexiko viní návrhářku z kulturní krádeže, použila v kolekci tradiční vzory

Nejnovější kolekce návrhářky Caroliny Herrerové, která je inspirována Latinskou...

Věhlasná newyorská návrhářka venezuelského původu Carolina Herrerová sotva stihla představit svou hravou módní kolekci...

Najdete na iDNES.cz