Tisíce demonstrantů v Hondurasu rozehnala policie slzným plynem

  11:40aktualizováno  18:31
Po včerejším překvapivém návratu svrženého prezidenta Manuela Zelayi do Hondurasu, ovládly ulice metropole tisíce jeho příznivců. Policie už je ale rozehnala. Navíc se rozhořel diplomatický spor s Brazílií, v jejíž ambasádě nalezl Zelaya "útočiště". Brazilský prezident Lula da Silva vyzval prozatímní vládu, aby začala krizovou situaci řešit.

Manuel Zelaya se do Hondurasu vrátil necelé tři měsíce od vojenského převratu, při kterém ho pučisté donutili odletět ze země. - čtěte Pusť telefon, nebo tě zastřelíme, křičeli vojáci na prezidenta v nočním prádle

A svým návratem způsobil v zemi značný poprask. Prozatímní šéf státu Roberto Micheletti okamžitě vyhlásil v metropoli Tegucigalpě šestadvacetihodinový zákaz vycházení. V diplomatické oblasti, v níž se nachází brazilská ambasáda, došlo k několikahodinovému výpadku proudu a letiště odložilo veškeré lety na neurčito.

I přes tato opatření vyrazily do ulic hlavního města tisíce Zelayových příznivců. Vyzval je k tomu sám svržený prezident v místním rádiu. "Vyzývám všechny lidi, aby vyrazili do Tegucigalpy, protože toto je poslední možnost, jak obnovit prezidentský úřad." prohlásil.

Tisíce lidí se vydaly podpořit svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayu (22.9.2009)

Tisíce lidí se vydaly podpořit svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayu (22.9.2009)

Dopoledne se svým stoupencům také ukázal. Z balkónu brazilské ambasády žádal armádu "aby obrátila své zbraně proti nepřátelům lidu" a vyzýval další lidi, aby vyrazili do hlavního města.

Chvíli poté mu zatelefonoval brazislký prezident Lula da Silva a požádal ho, aby zbytečně prozatímní vládu neprovokoval a nedával jí záminku zaútočit na velvyslanectví. To už policisté rozháněli dav pomocí slzného plynu a obušků.

Po rozehnání demonstrantů postavili vojáci kolem budovy reproduktory, z nichž se naplno ozývala honduraská hymna a další skladby, které měly "intenzitou zvuku připravit o rozum všechny lidi uvnitř velvyslanectví", citovala svrženého prezidenta CNN.

Když se něco stane, je to na vás, hrozí Micheletti Brazílii

Právě s Brazílií se kvůli Zelayovi pustila prozatímní vláda do křížku. Podle Michelettiho bude největší latinskoamerická země "přímo zodpovědná za veškeré násilnosti, které mohou v okolí ní nastat."

Celso Amorim, brazilský ministr zahraničí, reagoval na Michelettiho slova prohlášením, že "jakýmkoli vyhrožováním brazilskému velvyslanectví porušuje mezinárodní právo."

A prezident Lula da Silva vyzval z New Yorku, kde se účastní Valného shromáždění OSN, prozatímní vládu, aby začala krizovou situaci řešit.

Manuel Zelaya se v honduraské metropoli Tegucigalpě objevil po třech měsících (22.9.2009)

Manuel Zelaya se v honduraské metropoli Tegucigalpě objevil po třech měsících (22.9.2009)

Prozatímní vláda v čele s Robertem Michelettim dále Brazílii vyzvala, aby bývalého šéfa státu vydala honduraskému soudu. Levicovému politikovi a spojenci venezuleského prezidenta Hugo Cháveze totiž hrozí vězení.

Vláda ho viní ze zpronevěry státních peněz a z porušení ústavy, nerespektoval totiž rozhodnutí ústavního soudu. "Už honduraskému lidu ublížil dost, jednak snahou o znovuzvolení a také svými diktátorskými požadavky," prohlásil Micheletti.

Zahajte dialog a vyřešte krizi, žádají Spojené státy

Kostarický prezident Oscar Arias navrhl kompromisní dohodu. Zelaya by se podle něj měl vrátit do prezidentského křesla a dovést zemi k volbám, zatímco pučisté by dostali amnestii.

Už před časem se pokusil krizovou situaci v Hondurasu řešit tím, že pozval oba rivaly k jednacímu stolu do Kostariky. Zelaya i Micheletti do metropole San José přiletěli, setkat se ale odmítli. - čtěte S pučisty z Hondurasu se nemluví, prohlásil Chávez

Micheletti se ale podle agentury Reuters nechal slyšet, že držitel Nobelovy ceny míru Oscar Arias "by se do této krize neměl plést, neboť s ní nemá nic společného."

Spojené státy žádají, aby pučisté a Zelaya zahájili dialog, který by situaci pomohl vyřešit. Naopak šéf Organizace amerických států (OAS) José Miguel Insulza se domnívá, že nejlepší by bylo nehnat věci příliš kupředu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Najdete na iDNES.cz