Ostřelování a bombardování mají podle britského deníku The Guardian na svědomí vládní síly. Podle Moskvy však jen reagovaly na útok povstalců. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov očekává, že odpor rebelů v Aleppu ustane do dvou až tří dnů.
Na počest Aleppa zhasne EiffelovkaPařížská Eiffelova věž ve středu ve 20:00 SEČ zhasne na znamení solidarity se všemi obyvateli Aleppa. Oznámila to na Twitteru starostka francouzské metropole Anne Hidalgová. Zdroj: ČTK |
Podle SOHR ve středu ve čtvrti ovládané rebely zahynuli nejméně dva lidé, syrská státní televize informovala o sedmi mrtvých civilistech ve čtvrti Bustán al-Kasr, kterou vláda v pondělí znovu získala. „Jsme zase tam, kde jsme byli,“ řekl podle agentury AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.
Ibrahim Abu-Laith, mluvčí dobrovolnické záchranářské organizace Bílé helmy podle BBC uvedl, že během ranního ostřelování bylo zraněno asi 40 civilistů.
Úterní dohoda opozice s Damaškem o evakuaci povstalců a obyvatel z Aleppa je podle agentury AFP pozastavena. Rebelové z prostojů obvinili šíitské milice bojující po boku vládních sil. „Íránské milice vracejí lidi zpět,“ citoval Reuters jednoho z představitelů povstalců. Šéf Tureckého červeného půlměsíce pro agenturu Anadolu doplnil, že milice zadržely asi tisíc lidí, kterým brání opustit Aleppo.
Mediální sekce libanonského Hizballáhu, který stejně jako íránské milice bojuje po boku syrských vládních jednotek, podle agentury Reuters oznámila, že na opuštění Aleppa čeká 15 000 lidí, včetně 4 000 bojovníků.
Syrský režim požaduje evakuaci vlastních zraněných bojovníků a civilistů z nedalekých měst, které jsou obklíčené povstaleckými jednotkami. Hlavní překážkou se však stal Írán, který původně v dohodě vůbec nefiguroval. Přišel totiž s dalšími požadavky, aby syrští rebelové umožnili odchod šíitům z vesnic a měst na severu Sýrie, které jsou v jejich držení.
Syrský prezident Bašár Asad obvinil západní země, že prosazují příměří v Aleppu, aby zachránily „teroristy“. Asad to řekl v rozhovoru, jehož část dnes vysílala ruská televize Russia Today.
Autobusy odjely prázdné
Podle dřívějších informací provládní aliance byl začátek evakuace stanoven na 4:00 SEČ. Reuters ohlásil, že na hlavní výjezdové cestě z města čekalo s nastartovanými motory asi dvacet autobusů. Další desítka autokarů stála poblíž, nikdo do nich ale nenastoupil.
Zpravodajská stanice NBC News ve středu v poledne informovala, že se autobusy vrátily zpět do depa. Podle záběrů libanonské televize al-Manar TV byly při odjezdu prázdné. Obyvatelé východních částí města jsou zmatení, neví, zda obnovení dělostřelecké palby znamená konec příměří, píše Die Zeit.
Evakuace civilistů a rebelů měla proběhnout z východních čtvrtí (na mapě níže tmavě modrá a červená) do provincie Idlíb na severu Sýrie, která je nadále pod nadvládou rebelů (tmavě červená).
Obyvatelé ve strachu spalují osobní věci
Opoziční televizní stanice Orient TV se sídlem v Dubaji upozornila na možnost, že odjezdy z města začnou až ve čtvrtek. Město ovšem opouštějí obyvatelé i na vlastní pěst. Podle ruského ministerstva obrany odešlo z východních čtvrtí do oblastí, které ovládá syrský režim, za posledních 24 hodin až 6 000 civilistů, z toho 2 000 dětí. Zbraně údajně odevzdalo 366 povstalců.
Válka v SýriiANALÝZA: Skutečným vítězem je Írán ALEPPO: Asad ovládl 98 procent rebelských čtvrtí EXPERT: Povstalci ztrácejí podporu Západu RUSOVÉ: V Sýrii válčí jako žoldnéři EXPERTI: IS může mít základnu v jižní Asii TREST: Moskva ztratila křeslo v Radě pro lidská práva ÚTOK: Obama nařídil údery na vůdce an-Nusry ERDOGAN: Sní o Velkém Turecku HNĚV EUFRATU: Kurdové zaútočili na baštu IS Rakká |
Obyvatelé, kteří nadále zůstávají ve východních čtvrtích, spalovali podle Reuters osobní věci, které by si s sebou nemohli odvézt. Ve městě panují obavy, že vojáci a milicionáři začnou rabovat, jakmile plně převezmou moc.
Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu řekl ve středu reportérům v Ankaře, že usiluje o rozhovor s Íránem i Ruskem, aby se mohla evakuace uskutečnit. „V úterý došlo ke shodě a jako první bod byla evakuace civilistů. Vidíme, že syrský režim a další skupiny se tomu snaží zabránit,“ dodal.
Ankara podle něj dokončila přípravy táborů pro uprchlíky z Aleppa. Turecko již nyní hostí 2,7 milionu Syřanů a plánuje zřídit stanové městečko pro dalších 80 tisíc lidí utíkajících z Aleppa. Pozastavení evakuace ostře kritizoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. „Asad ve východním Aleppu páchá válečný zločin,“ citovala ho agentura Reuters.
Ačkoli ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin v úterý prohlásil, že bojové operace v Halabu skončily, ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že povstalci mají stále v rukou asi 2,5 kilometru území na východě města.