Summit Biden–Putin ochromil Ženevu. Švýcaři počítají s každou hrozbou

  • 67
Uzavření vzdušného prostoru nad městem, tisícovka vojáků v ulicích, zákaz přístupu na jezero nebo lidé pracující z domova. Bezpečnostní opatření v Ženevě jsou před středečním setkáním amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina na maximu. Místní zpravodajci uvedli, že nehodlají nic podcenit. „Jsme ve střehu, počítáme s čímkoli,“ líčí.

Švýcarská vláda v Ženevě kvůli summitu nasadí do ulic tisícovku vojáků, kteří mají pomoci místním policistům s dohledem nad dodržováním pořádku. Armáda bude odpovědná zejména za ochranu zahraničních diplomatických budov a policii rovněž poskytne své vybavení.

„Ze švýcarských regionů povoláme také dalších 900 policistů, čímž počet strážníků ve městě zvýšíme na zhruba dva tisíce,“ uvedla o víkendu plukovnice Monica Bonfantiová, velitelka ženevského policejního oddělení. Biden do Ženevy dorazil v úterý v půl páté odpoledne.

Pohled na vilu La Grange v Ženevě (11. června 2021)

„Švýcarsko má povinnost zajistit ochranu lidem, kteří podle mezinárodního práva požívají zvláštní ochrany, jako jsou americké a ruské hlavy států,“ uvedlo o víkendu švýcarské ministerstvo obrany.

Země kvůli setkání Bidena a Putina rovněž schválila dočasné omezení využívání vzdušného prostoru nad Ženevou, a to od 15. do 17. června.

Dění ve vzduchu bude během summitu podle serveru Swissinfo bedlivě monitorovat švýcarské letectvo. Omezení podle úředníků ale nikterak neovlivní komerční lety na mezinárodní letiště v Ženevě a z něj. 

Lidé nesmí do parku ani na jezero

Prezidenti USA a Ruska se setkají v honosné vile La Grange z osmnáctého století s výhledem na Ženevské jezero. Přilehlý park kolem vily je uzavřený již od minulého úterka, prostor střeží policisté a armáda.

9. června 2021

K dva metry vysokým obvodovým zdem areálu přibyly nyní kovové zábrany s ostnatým drátem. Na vstupní bráně do parku je umístěn nápis: „Kvůli zvláštní příležitosti je park od 8. do 18. června uzavřen“. 

Lidé mají během summitu kvůli bezpečnosti rovněž zakázán vstup na některé části Ženevského jezera.

Část města, kterou policie kvůli summitu uzavře:

Vila La Grange se stejnojmenným parkem je umístěna v centru Ženevy na vyvýšenině nad jezerem. Budova bývá podle serveru ABC News téměř po celý rok uzavřena a město ji využívá jen ke zvláštním příležitostem.

Úředníci v souvislosti se summitem rovněž vyzvali místní společnosti, aby 16. června nechaly své zaměstnance pokud možno pracovat z domova. Město také zakázalo konání jakýchkoliv demonstrací během summitu.

Šéf švýcarské bezpečnosti služby Stephane Theimer podle ABC News  uvedl, že zpravodajci momentálně nemají informace o žádných hrozbách či nepokojích souvisejících se summitem. „Hrozba terorismu ve Švýcarsku a Evropě nicméně zůstává vysoká,“ konstatoval Theimer.

„Přirozeně, imigranti z obou zemí by mohli chtít využít návštěvu svého prezidenta k provedení různých akcí. Naše příprava je na vysoké úrovni a jsme ve střehu,“ uvedl Theimer. „V tuto chvíli nemáme znamení o žádné konkrétní akci, ale je to něco, co bereme samozřejmě v úvahu,“ dodal.

Prezidenti se setkají v honosné vile La Grange:

Nejhorší vztahy za řadu let, míní Putin

Putin v sobotu řekl, že současné vztahy mezi USA a Ruskem jsou na nejnižším bodě za řadu let. V neděli ale dodal, že USA před summitem omezují negativní rétoriku vůči Rusku. S Bidenem chce diskutovat mimo jiné o strategické stabilitě, regionálních konfliktech a o životním prostředí.

„Myslím, že Putin má pravdu, že naše vztahy jsou na nízkém bodě,“ reagoval Biden. Podle něj vztahy kalí skutečnost, že v minulosti Putin mnohokrát nejednal v souladu s mezinárodními normami.

Summit NATO potvrdí odstrašení vůči Rusku, českou delegaci vede Zeman

Americký prezident také uvedl, že podle jeho informací byl jeho ruský protějšek zapojen do ovlivňování amerických voleb. Biden dal ale zároveň tento týden najevo, že Spojené státy neusilují o konflikt s Ruskem.

Zatímco Biden vyzdvihuje potřebu konfrontace, ruský lídr se naopak soustředil na možnosti prohloubení spolupráce. Podle něj existují oblasti, kde Rusko a USA mohou efektivně podnikat společné kroky. Putin například vyjádřil ochotu Ruska vydávat do USA hackery, pokud za tím účelem obě země uzavřou smlouvu a Washington se zaváže k témuž.

Rusko-americké vztahy jsou v poslední době mimořádně napjaté například kvůli nedávnému uvalení sankcí na Rusku ze strany USA a vzájemnému vyhoštění diplomatů. Moskva také zařadila USA spolu s Českou republikou na seznam „nikoliv přátelských“ zemí.

Rusko dalo na seznam nepřátel jen USA a Česko. Eskaluje vztahy, míní Praha

Neutrální Švýcarsko, které se po roce 2014 nepřipojilo k protiruským sankcím za anexi ukrajinského Krymu, silně lobbovalo, aby se summit prezidentů konal právě v Ženevě. „Švýcarsko děkuje oběma zemím za důvěru, když si vybrali Ženevu,“ uvedlo švýcarské ministerstvo zahraničí.

Ženeva je evropským sídlem OSN. Město a jeho okolí hostí diplomatická jednání často. V minulých měsících to byly například rozhovory o budoucnosti Kypru, konci občanské války v Libyi či nové ústavě v Sýrii.

U Ženevského jezera se dohadovala jaderná dohoda s Íránem, příměří na východní Ukrajině či dohoda o zničení syrských chemických zbraní.

Dějištěm setkání lídrů USA a tehdejšího Sovětského svazu byla Ženeva již v roce 1985, kdy zde jednali Ronald Reagan a Michail Gorbačov.

Poslední vrcholné jednání amerického a ruského prezidenta se konalo 16. června 2018 v Helsinkách, kde se Putin setkal s Donaldem Trumpem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video