Syřané z obce Chaj Šajchún na severozápadě země už si zvykli žít za zvuků vzdálených náletů. Když uslyšeli letadla v úterý ráno, nebylo to pro ně zprvu nic výjimečného. Farmář Mohammad Nejdat Jússef tak udělal to, co obvykle - sebral se a vyrazil k místu, odkud hluk slyšel. Chtěl pomoct s hledáním nezvěstných a pomoct raněným.
Když se však přiblížil k místu náletu, pochopil, že něco nehraje. Kolem něj se rozprostřel opar, který pro list The New York Times popsal jako „zimní mlhu - ani žlutou, ani zcela bílou“. Rychle začal ztrácet rovnováhu, štípalo ho v očích a začalo mu téct z nosu. U úst se mu objevila pěna a sám najednou potřeboval vyhledat lékaře.
Statný třiadvacetiletý muž se na klinice rychle vzpamatoval. Hůře na tom však byla jeho těhotná žena a malý synovec. Když se toxický mrak stočil k jejich domu, vyvolaly chemikálie u dvacetileté dívky a devítiletého chlapce silnou reakci. Oba museli být evakuováni do nemocnice v Reyahanli v sousedním Turecku.
Jússef odjel s nimi a v nemocnici pak čekal spolu s dalšími příbuznými na výsledky testů. Řada raněných, kteří skončili po útoku v péči tureckých lékařů, totiž pochází ze dvou místních klanů spojených manželstvím. „Podívejte se na to!“ ukazoval reportérům rozčilený 33letý Orwa Abu Amash na displej telefonu, kde měl v konverzaci list 46 příbuzných, kteří podle něj ten den zahynuli v Chán Šajchún.
V Idlíbu zabíjel toxický plyn:
K truchlení za zemřelé se přidal strach o ty, kteří zůstali v Sýrii v polních nemocnicích. Místní zdravotní střediska byla z velké části zničena a část raněných tak byla převezena až do osmdesát kilometrů vzdálené nemocnice.
Lékaři na místě uvedli, že symptomy, které pacienti vykazují, jsou závažnější než po zasažení chlorem. To samé potvrdil serveru iDNES.cz i britský lékař Šajul Islam, který v nemocnici v provincii Idlíb pacienty zasažené chemickým útokem ošetřoval. Podle něj vykazovali příznaky jako po zasažení nervovým plynem sarinem. „Měli stažené zornice. Po zásahu chlorem je cítit silný zápach. Myslíme si proto, že se nejednalo o útok chlorem, ale sarinem,“ řekl.
Odvolání velvyslankyně?Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil, že v případě, že by se prokázalo, že za útok je odpovědný Asadův režim, mohlo by Česko z Damašku stáhnout velvyslankyni Evu Filipi. Premiér Bohuslav Sobotka nicméně uzavření české ambasády v Sýrii nepovažuje za vhodnou reakci na incident. „Znamená to, že budeme vědět mnohem méně, co se v Sýrii děje. Naopak ta ambasáda musí dále fungovat,“ řekl. |
Organofosfát sarin působí na centrální nervovou soustavu. Způsobuje zúžení zornic, bolesti hlavy, kašel a pocit neklidu. Při větším zasažení dochází ke křečím jednotlivých částí těla. Pacient bez pomoci utrpí po relativně krátké době obrnu dýchacích svalů a zastaví se mu srdce. Svědci přitom potvrdili, že lidé v nemocnicích se dusili, měli pěnu u úst, byli v křečích či ochrnutí.
Sarin patří podle Smlouvy o chemických zbraních (CWC) do nejúčinnější a zároveň nejobávanější kategorie chemických zbraní. Jedná se o takzvané nervově paralytické látky a vedle sarinu sem patří i například soman nebo tabun. CWC zakazuje výrobu a použití těchto chemických zbraní a úmluvou je vázaná převážná většina světových států.
Organizace Lékaři bez hranic tvrdí, že při útoku v Idlíbu byl zřejmě použit sarin i chlor. „Osm pacientů vykazovalo symptomy odpovídající působení neurotoxinu jako je kupříkladu nervový plyn sarin - pacienti měli mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev... Kromě toho týmy Lékařů bez hranic navštívily i další nemocnice, kde zdravotníci ošetřovali oběti útoku. Tyto týmy poté uvedly, že oběti byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje tomu, že tito pacienti byli vystaveni chlóru,“ uvedla organizace.
Dohady o vině
Západní představitelé včetně amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona vzápětí z útoku obvinili syrského prezidenta Bašára Asada. Ten jejich tvrzení odmítá. Sýrie je od roku 2013 signatářem CWC a syrská vláda se dušuje, že se úmluvou řídí.
Rusko, které je spojencem syrské armády, zveřejnilo následně prohlášení, podle něhož pocházely smrtící chemikálie ze skladu povstalců. Ti ruskou verzi popírají.
Chemické zbraně patřily rebelům, tvrdí Rusko. Trump obviňuje Obamu |
Jásir Sarmani, který se k rebelům hlásí, byl sám při útoku zasažený plynem. „Vzbudil mě zvuk exploze, ale nebyl tak hlasitý jako obvykle,“ uvedl Jásir po telefonu. Cestou k místu útoku omdlel a když se probral na klinice, viděl kolem sebe spoušť. „Děti byly všude na podlaze, některé mrtvé, jiné s obtížemi dýchaly. Hlasitě se pokoušely nadechnout a pěnu měly přes celý obličej,“ popsal situaci Jásir.
Úterní nálet si podle svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) vyžádal nejméně sto obětí a čtyři sta raněných. Syrská organizace pro lidská práva, která monitoruje situaci ze zahraničím, uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně dvaceti dětí a sedmnácti žen.
Kvůli incidentu se ve středu odpoledne mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Francie, Británie a USA navrhly rezoluci, která útok odsuzuje a po Damašku požaduje, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli. Také hrozí sankcemi v případě potvrzení, že v Sýrii byly k útoku použity otravné látky. „Tohle je moment pravdy,“ poznamenal před jednáním generální tajemník OSN António Gutteres.
Rusko, které jako stálý člen RB OSN může rezoluci vetovat, označilo návrh za nepřijatelný. „Nevěříme, že má smysl přijmout usnesení o útoku chemickými zbraněmi v jeho současné podobě,“ sdělila podle agentury Interfax mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, podle níž se návrh neopírá o věrohodné údaje.
Miliardy pro SýriiDárcovské země v Bruselu na mezinárodní konferenci přislíbily přispět letos šesti miliardami dolarů (152 miliard Kč) na pomoc Sýrii. Pomoc má být určena nejen obyvatelstvu na syrském území, ale i syrským uprchlíkům usazeným zejména v okolních zemích. |
Velvyslankyně USA v OSN Nikki Haleyová v souvislosti s útokem ostře kritizovala Rusko, že nedokáže krotit svého syrského spojence. „Kolik dětí ještě bude muset zemřít, než se Rusko začne zajímat?“ prohlásila diplomatka na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN a upozornila, že USA se mohou kvůli incidentu odhodlat k jednostranné akci.
Americký prezident Donald Trump považuje chemický útok za „děsivý a nepopsatelný“. „Je to hrůzná urážka lidstva,“ řekl Trump podle agentury Reuters při setkání s jordánským králem Abdalláhem II.
Chemické zbraně patří k nejstarším zbraním hromadného ničení na světě. K použití jedovatých látek k vyvolání fyzického či psychického utrpení docházelo už ve starověku. Moderní éra používání chemických zbraní však začala až s první světovou válkou. Přesněji v roce 1915, kdy německá armáda použila chlor na západní frontě u Ypres v Belgii.
Obec Chaj Šajchún, kde došlo k útoku
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz