„Myslím, že to, co udělal Asad, je hrozné. To, co se stalo v Sýrii, je opravdu vážným zločinem. Nemělo se to stát,“ řekl Trump reportérům. „Je to zostuzení lidskosti,“ dodal.
Podle CNN Trump před některými členy amerického Kongresu prohlásil, že kvůli použití chemických látek uvažuje i o vojenském zásahu v Sýrii.
„Uvažujeme o vhodné odpovědi na porušování všech předchozích rezolucí OSN, mezinárodních standardů,“ prohlásil Tillerson během krátkého prohlášení na letišti ve floridském West Palm Beach, kde přivítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Toho čeká setkání s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem.
Trump podle agentury Reuters řekl, že od chemického útoku nehovořil o vzniklé situaci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země Asadovi vojensky pomáhá. Trump ale připustil, že v určité chvíli na takový rozhovor dojít může. Tillerson dodal, že „si Rusko musí dobře rozmyslet, jestli bude podporovat Asadův režim, jehož role je do budoucna nejistá“.
Podle Putina je nepřípustné, aby se proti komukoli vznášela nepodložená obvinění bez podrobného a nezaujatého vyšetřování. „Použití chemických zbraní v Sýrii je pro Rusko naprosto nepřijatelné,“ připustil však Putinův mluvčí Dmitrij Peskov a podotkl, že ruská podpora Sýrie není bezpodmínečná.
Upozornil nicméně, že po úterní tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana, nemůže podle něj disponovat důvěryhodnými informacemi. Chemický útok by podle mluvčího nejvíce hrál do karet odpůrcům syrské vlády.
Macron volá po intervenci do Sýrie
Německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že za úterním chemickým útokem stojí režim prezidenta Asada. „Řada faktorů naznačuje, že Asadův režim je zodpovědný za tento útok,“ řekla Merkelová na tiskové konferenci.
Už předtím německá kancléřka označila za ostudu, že se Rada bezpečnosti OSN ve středu nedokázala dohodnout na rezoluci, která by ho odsoudila.
Kandidát na francouzského prezidenta a hlavní favorit nadcházejících voleb Emmanuel Macron prohlásil, že v Sýrii by se měla podniknout vojenská intervence s mandátem OSN, pokud se potvrdí, že syrský vládnoucí režim použil chemické zbraně.
Při náletu v úterý ráno v syrské provincii Idlíb se do ovzduší dostala toxická látka, která způsobila smrt 70 až 100 lidí, včetně žen a dětí. Západ obviňuje Asada z útoku chemickými zbraněmi, syrská vláda popírá, že by je použila (více čtěte zde).
Drastické záběry po útoku v Idlíbu: