Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Studujme totalitní režimy jednotně, vyzvali Češi Evropskou unii

  20:56aktualizováno  20:56
Český vicepremiér Alexandr Vondra jménem předsednictví Česka v EU vyzval sedmadvacetičlenný blok k vytvoření jednotné platformy, která by v členských státech koordinovala výzkum totalitních režimů. Europoslankyně Jana Hybášková pak přečetla dopis účastníkům zaslaný Václavem Havlem.

Europoslankyně Jana Hybášková | foto: Jiří Reichl, Ústav pro studium totalitních režimů

Vondra tak učinil během slyšení v Evropském parlamentu, kde se diskutovalo o zločinech komunismu a o tom, jak se jednotlivé postkomunistické státy včetně České republiky 20 let po pádu železné opony vyrovnávají s dědictvím totality.

Jedna z iniciátorek dnešní akce, česká europoslankyně Jana Hybášková řekla, že platforma by měla zpočátku fungovat na bázi propojení současných evropských ústavů pro zkoumání zločinů komunismu a nacismu. Podle Vondry by Brusel měl na společnou platformu přispět z unijního rozpočtu. Eurokomisař Ján Figeľ potvrdil, že peníze na částečné financování projektu by Evropská komise měla být schopna sehnat.

"České předsednictví EU při příležitosti dvacátého výročí pádu železné opony vyzývá k založení platformy evropské paměti a svědomí, která by zvýšila povědomí veřejnosti o příčinách a důsledcích totalitních režimů," řekl Vondra před europoslanci. Podle něj by členové této platformy "měli být partnerem Evropské komisi a Radě EU při hledání čestného a otevřeného hodnocení našeho společného odkazu totalit 20. století".

Šéf českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček uvedl, že prvním krokem budoucí evropské platformy by mohlo být "zřízení malé informační kanceláře zde v Bruselu". Podle Hybáškové by kancelář mohla stát v Bruselu nebo případně i v Praze.

Žáček, jehož ústav slyšení spolupořádal, dodal, že platforma by měla zajišťovat výměnu informací, podporovala by mezinárodní projekty, například jednotnou grantovou politiku, a v rámci EU by přinesla jasný právní rámec pro svobodný přístup do archivů.

Hybášková řekla, že účastníci slyšení vyzvou EK, aby nalezla peníze na částečné financování v jednom z programů nazvaných Evropa pro občany. Figeľ v této souvislosti uvedl, že by se z tohoto programu, který na léta 2007-2013 disponuje 215 miliony eur, finance na podporu platformy daly čerpat.

Text dopisu Václava Havla

Dámy a pánové,

Evropa ve dvacátém století rozšířila do světa dva extrémní politické systémy, jejichž praktické uskutečnění mělo tragické následky. Domnívám se proto, že je i její povinností tuto setbu reflektovat, poučit se z chyb, vyvodit důsledky a předat je nastupujícím generacím. Komunistický systém se vyznačoval zejména tím, že prostupoval celou společností a každý se současně stával jeho obětí i spolupachatelem. Neznamená to ovšem, že všichni nesli stejný díl odpovědnosti. Na rozdíl od nacismu, kde byli útočníci a oběti snadno odlišitelní, byl v tomto ohledu záludnější. Záludný byl i tím, o jak svůdné myšlenky se opíral a trvalo začasté poměrne dlouho a stálo mnoho obětí, než mnozí ze svých iluzí vystřízlivěli. I když se ve stejné podobě historie neopakuje, vznášejí se nad dnešním světem nebezpečí, která by - pokud bychom jim nedokázali čelit měla sice jiné projevy, ale příčiny, pohnutky či mechanismy, které nás dovedly k dvěma strašlivým válkám a k rozdělení kontinentů, by zůstávaly stejné. Obezřetnost je proto na místě a já se raduji, že se tímto fenoménem zabýváte právě na celoevropské půdě.

Váš Václav Havel

Slyšení, na němž Hybášková přečetla i zdravici od českého exprezidenta Václava Havla, byl z českých europoslanců přítomen například komunista Miloslav Ransdorf. Ten podobné aktivity jako vznik společné evropské platformy pro výzkum totalitních režimů považuje za zbytečné. "Já si myslím, že všechny pokusy nějakým způsobem vnucovat jednu interpretaci historie, že mají za cíl manipulaci veřejností a ovlivnit přítomnost a budoucnost," řekl Ransdorf.

Iniciativu českého předsednictví naopak přivítal například Milan Paumer, člen protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. "Já myslím, že takové propojování jednotlivých ústavů má smysl. Komunismus je jen jediný systém, který je zločinný ve všech koutech glóbu," řekl  telefonicky Paumer.

Podle něj však podobné aktivity nebudou dostatečné, pokud jednotlivé státy, včetně Česka, nepřikročí k justičním reformám, na jejichž základě by byli plně rehabilitováni a odškodněni všichni bývalí protikomunističtí disidenti.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

USA pošlou Itálii zdravotnický materiál za 2,4 miliardy korun, oznámil Trump

Na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě oznámil americký prezident Donald Trump, že Spojené státy pošlou Itálii...

Premium

Ruská chytrá karanténa: rozpoznávání obličeje i QR-kód pro každého

V hlavním městě Ruské federace kvůli epidemii koronaviru platí nově přísný zákaz vycházení. Lidé mohou své domovy...

Maďarsko už nepatří do Evropy. V Německu kritizují Orbánovo uchvácení moci

Německá média tvrdě kritizují maďarského premiéra Viktora Orbána, který díky novému kontroverznímu zákonu může v době...

Jednou lžící všem věřícím. Církve odmítají navzdory nákaze zavřít svatostánky

Přestože miliony věřících po celém světě nyní kvůli šíření koronaviru sledují bohoslužby na internetu, na některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...