Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Studujme totalitní režimy jednotně, vyzvali Češi Evropskou unii

  20:56
Český vicepremiér Alexandr Vondra jménem předsednictví Česka v EU vyzval sedmadvacetičlenný blok k vytvoření jednotné platformy, která by v členských státech koordinovala výzkum totalitních režimů. Europoslankyně Jana Hybášková pak přečetla dopis účastníkům zaslaný Václavem Havlem.

Europoslankyně Jana Hybášková | foto: Jiří Reichl, Ústav pro studium totalitních režimů

Vondra tak učinil během slyšení v Evropském parlamentu, kde se diskutovalo o zločinech komunismu a o tom, jak se jednotlivé postkomunistické státy včetně České republiky 20 let po pádu železné opony vyrovnávají s dědictvím totality.

Jedna z iniciátorek dnešní akce, česká europoslankyně Jana Hybášková řekla, že platforma by měla zpočátku fungovat na bázi propojení současných evropských ústavů pro zkoumání zločinů komunismu a nacismu. Podle Vondry by Brusel měl na společnou platformu přispět z unijního rozpočtu. Eurokomisař Ján Figeľ potvrdil, že peníze na částečné financování projektu by Evropská komise měla být schopna sehnat.

"České předsednictví EU při příležitosti dvacátého výročí pádu železné opony vyzývá k založení platformy evropské paměti a svědomí, která by zvýšila povědomí veřejnosti o příčinách a důsledcích totalitních režimů," řekl Vondra před europoslanci. Podle něj by členové této platformy "měli být partnerem Evropské komisi a Radě EU při hledání čestného a otevřeného hodnocení našeho společného odkazu totalit 20. století".

Šéf českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček uvedl, že prvním krokem budoucí evropské platformy by mohlo být "zřízení malé informační kanceláře zde v Bruselu". Podle Hybáškové by kancelář mohla stát v Bruselu nebo případně i v Praze.

Žáček, jehož ústav slyšení spolupořádal, dodal, že platforma by měla zajišťovat výměnu informací, podporovala by mezinárodní projekty, například jednotnou grantovou politiku, a v rámci EU by přinesla jasný právní rámec pro svobodný přístup do archivů.

Hybášková řekla, že účastníci slyšení vyzvou EK, aby nalezla peníze na částečné financování v jednom z programů nazvaných Evropa pro občany. Figeľ v této souvislosti uvedl, že by se z tohoto programu, který na léta 2007-2013 disponuje 215 miliony eur, finance na podporu platformy daly čerpat.

Text dopisu Václava Havla

Dámy a pánové,

Evropa ve dvacátém století rozšířila do světa dva extrémní politické systémy, jejichž praktické uskutečnění mělo tragické následky. Domnívám se proto, že je i její povinností tuto setbu reflektovat, poučit se z chyb, vyvodit důsledky a předat je nastupujícím generacím. Komunistický systém se vyznačoval zejména tím, že prostupoval celou společností a každý se současně stával jeho obětí i spolupachatelem. Neznamená to ovšem, že všichni nesli stejný díl odpovědnosti. Na rozdíl od nacismu, kde byli útočníci a oběti snadno odlišitelní, byl v tomto ohledu záludnější. Záludný byl i tím, o jak svůdné myšlenky se opíral a trvalo začasté poměrne dlouho a stálo mnoho obětí, než mnozí ze svých iluzí vystřízlivěli. I když se ve stejné podobě historie neopakuje, vznášejí se nad dnešním světem nebezpečí, která by - pokud bychom jim nedokázali čelit měla sice jiné projevy, ale příčiny, pohnutky či mechanismy, které nás dovedly k dvěma strašlivým válkám a k rozdělení kontinentů, by zůstávaly stejné. Obezřetnost je proto na místě a já se raduji, že se tímto fenoménem zabýváte právě na celoevropské půdě.

Váš Václav Havel

Slyšení, na němž Hybášková přečetla i zdravici od českého exprezidenta Václava Havla, byl z českých europoslanců přítomen například komunista Miloslav Ransdorf. Ten podobné aktivity jako vznik společné evropské platformy pro výzkum totalitních režimů považuje za zbytečné. "Já si myslím, že všechny pokusy nějakým způsobem vnucovat jednu interpretaci historie, že mají za cíl manipulaci veřejností a ovlivnit přítomnost a budoucnost," řekl Ransdorf.

Iniciativu českého předsednictví naopak přivítal například Milan Paumer, člen protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. "Já myslím, že takové propojování jednotlivých ústavů má smysl. Komunismus je jen jediný systém, který je zločinný ve všech koutech glóbu," řekl  telefonicky Paumer.

Podle něj však podobné aktivity nebudou dostatečné, pokud jednotlivé státy, včetně Česka, nepřikročí k justičním reformám, na jejichž základě by byli plně rehabilitováni a odškodněni všichni bývalí protikomunističtí disidenti.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

V církvi jich je opravdu moc. Papež šokoval hanlivým výrazem pro gaye

27. května 2024  21:50

V katolické církvi je už příliš mnoho homosexuálů, a proto by další neměli vstupovat do kněžských...

Jak to Němcům vtlouct do hlavy. Macron rok trénoval, aby jim to řekl po jejich

27. května 2024  21:33

Když v pondělí Emmanuel Macron střídal francouzštinu a němčinu při projevu k evropské mládeži v...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...