Křesťané jsou v Asii otlloukánci, perzekvují je buddhisté i muslimové

  19:10aktualizováno  19:10
Život na rajském ostrově Srí Lanka se v úterý na několik minut úplně zastavil. Obyvatelé totiž uctili památku zemřelých. Jejich počet už stoupl na 321 včetně čtyř desítek cizinců a celkem 45 dětí. Zraněných je přes 500. Terčem útoků, jež se odehrály v neděli během půl hodiny, byly tři katolické kostely a tři luxusní hotely.

Indické učitelky truchlí za oběti teroristických útoků na Srí Lance. (22. dubna 2019) | foto: Reuters

Téměř hmatatelný byl smutek v rybářském městě Negombo, které je centrem srílanské katolické komunity, a proto se mu také přezdívá „Malý Řím“. Na domech poblíž kostela svatého Šebestiána, jednoho z terčů sebevražedných atentátníků, povlávaly bílé vlaječky na znamení toho, že za okny oplakávají některou z obětí.

Právě v tomto kostele roztrhaly bomby nejvíc účastníků velikonočních bohoslužeb – nejméně 110.

Fotogalerie

Hrůza a šok však v úterý panovaly i v ostatních křesťanských komunitách na ostrově. Místní stoupenci Krista jsou sice už dlouho zvyklí na všelijaké ústrky, útoky kameny na shromážděné věřící nebo hanlivě pomalované svatostánky, tak strašlivý úder v podobě bombových útoků si však nikdo nedovedl představit ani v nejdivočejších snech.

Ironií osudu přišel krvavý útok – alespoň současný stav vyšetřování tomu nasvědčuje – od muslimských fanatiků. Ti jsou přitom na Srí Lance jen o něco málo početnější než křesťané a obě komunity trpí pronásledováním od extrémně nacionalistických buddhistických organizací, které v nich spatřují cizorodý prvek z koloniálních dob a rády by je dostaly ze země.

Na Srí Lance jsou sice rasy a náboženství propleteny jako klubko pestrobarevných nití, v pozadí napětí a občasných výbuchů násilí však tkví sílící víra, že „opravdový Srílančan je buddhista“.

Právě Negombo, v němž katolíci tvoří většinu obyvatel, bylo v rámci Srí Lanky dáváno za vzor mezináboženského soužití. Kostely, buddhistické a hinduistické svatyně i mešity si na rozdíl od jiných míst na ostrově navzájem nevadily. Teď se mnozí bojí, že se zdejší tolerancí je konec. „Věřím, že my křesťané prokážeme silnou vůli a nesnížíme se ke mstě,“ uvedl včera kardinál Malcolm Randžít.

Nedělní smrtelné hrůzy na Srí Lance každopádně ukázaly, jak snadno lze narušit náboženský smír v zemích, v nichž oslabuje sekularismus a naopak vzrůstá přitažlivost politiky založené na etnické a náboženské identitě.

Nárůst nacionalismu

Právě to se děje na mnoha místech světa, nejlidnatější Asie není výjimkou. V mnoha zemích, v nichž tvoří křesťané marginální menšinu, se tak – obrazně řečeno – mohou i dnes cítit jako v těžkých dobách starého Říma. Křesťanská víra je napadána militanty, ale i politiky zejména na jihu a jihovýchodě nejlidnatějšího kontinentu.

Pravdou je, že občas na sebe křesťané přivolají hněv stoupenců „domácích“ věr přehnanými misijními aktivitami. Například v Indii se svého času hovořilo o tom, že si křesťanské církve kupovaly „duše“ chudých hinduistů za pár pytlíků rýže.

V Indii se nacionalistická vládnoucí strana premiéra Módího veze na vlně hinduistického revivalismu a menšinové muslimy a také křesťany staví na vedlejší kolej. V Indonésii a v Bangladéši sahají tradičně umírnění muslimští politici k tvrdším postojům, aby si naklonili konzervativnější voliče. Doplácí na to v první řadě místní křesťané, neboť radikální islámské duchovenstvo obvykle požaduje pronásledování náboženských menšin.

Strůjcem útoků na Srí Lance je radikální klerik Haším

Druhořadými občany se cítí většina křesťanů v Pákistánu. Tisíce tamních konvertitů uprchly do Thajska a obávají se, že by mohli být kdykoli deportováni.

Jsou ale i státy, kde pogromy na křesťany nemají s fanatickým islámem nic společného. Jde vesměs o totality komunistického typu. Laos, Čína, Vietnam. Zvláštní kapitolou pak je Severní Korea. Tam „odhalený“ aktivní křesťan putuje bez řečí do pracovního tábora.

Jak vidno, být křesťanem není v některých krajích bez rizika. To mnohde dokonce stoupá. Někdy jde o holý život.

Současným nárůstem nacionalismu a politiky založené na prosazování většinového náboženství nejsou samozřejmě ohroženi jen křesťané. Například v Myanmaru zorganizovali buddhističtí generálové děsivou genocidní kampaň proti muslimským Rohingům.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Britský lékař požádal muslimku, aby si sundala závoj. Hrozí mu vyhazov

Vdova po bojovníkovi Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (1. 4. 2019)

Kontroverze kolem běžné lékařské prohlídky mohou stát britského lékaře Keitha Wolversona kariéru. Dvaapadesátiletý...

V kanadské Albertě se šíří lesní požár. Donutil k evakuaci pět tisíc lidí

Požár, který vypukl v kanadské Albertě. (19. května 2019)

V kanadské Albertě vypukl požár, který zatím zdevastoval více než 400 čtverečních kilometrů lesů. Oheň si vynutil...

Ochrnutý Francouz dostane znovu umělou výživu, rozhodl odvolací soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzský odvolací soud v pondělí nařídil lékařům z nemocnice v Remeši, aby opět začali uměle vyživovat muže, který...

Najdete na iDNES.cz