Kamery zachytily atentátníka ze Srí Lanky, při útocích zemřelo 321 lidí

  6:59aktualizováno  19:29
Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl na 321, zraněných je přes 500. Bezpečnostní kamera zachytila jednoho z atentátníků, jak vstupuje do kostela sv. Šebestiána ve srílanském městě Negombo. Mluví se o pátém nejtragičtějším teroristickém útoku od 11. září 2001. Premiér Ranil Vikremasinghe v úterý nevyloučil další atentáty.

Srílanský premiér v úterý podle agentury Reuters nevyloučil další atentáty v zemi po sérii nedělních útoků, které zasáhly tři kostely a tři luxusní hotely. Terčem těchto útoků měl být podle předsedy vlády i čtvrtý hotel, ale atentát se nezdařil.

Fotogalerie

Vikremasinghe přiznal, že Srí Lanka byla před útoky varována a že kvůli nim byla sledována indická ambasáda. 

Reuters s odkazem na tři zdroje obeznámené s vyšetřováním napsal, že srílanské zpravodajské služby na hrozící útoky upozornili několik hodin před prvním atentátem jejich indičtí kolegové.

Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Podle vyšetřování byly atentáty na kostely a hotely na Srí Lance odvetnou akcí za útok proti muslimům na Novém Zélandu.

„Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu,“ řekl k atentátům na Srí Lance Vidžavardene (podrobnosti v článku To byla odplata za masakry z mešit, jásali islamisté nad útoky na Srí Lance). 

Policie doposud zadržela čtyřicet lidí. Mezi nimi je podle policejního mluvčího například řidič dodávky, kterou údajně používali atentátníci nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli.

Vládní a vojenské zdroje agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. 

Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců. Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se, řekl v úterý premiér Vikremasinghe. Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 321 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

Podle plátku The Times of India byli dva ze sebevražedných atentátníků mladí bratři, synové bohatého obchodníka s kořením z Kolomba. Zatím však není jasné, jaké měla sourozenecká dvojice vazby na ostatní útočníky.

Další atentátník měl zaútočit na čtvrtý, nejmenovaný hotel, ale svoji bombu tam z dosud neznámých příčin neodpálil, uvádí list.

K masakru se přihlásil Islámský stát

K útoku se nicméně v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení pak zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším, uvedl na svém webu institut SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě. Hašíma za strůjce útoků považují podle agentury AP i srílanské tajné služby.

IS v posledních letech přijal odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

23.dubna 2019 v 16:12, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 18:33

UPDATE: IS releases photos of claimed attackers in Sri Lanka, as well as additional details of the attack. https://t.co/0wamZghot9


Srílánský premiér později v úterý prohlásil, že atentáty „mohou mít spojitost“ s teroristickou organizací Islámský stát, která se k nim přihlásila, vyšetřování ale podle něho ještě neskončilo.

Díky výjimečnému stavu, který platí v zemi od půlnoci (pondělních 20:30 SELČ) může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena vyhlásil na úterý státní smutek za oběti nedělních útoků. Vlajky byly staženy na půl žerdi, obchody s alkoholem jsou zavřené a rádio a televize musí s ohledem na smutek upravit své hudební pořady, uvedla agentura AFP.

Tři minuty ticha

Obyvatelé Srí Lanky také v úterý uctili třemi minutami ticha památku lidí, kteří při atentátech zemřeli. Země se ponořila do ticha v půl deváté místního času (5:00 SELČ), tedy v okamžiku, kdy před dvěma dny otřásla kostelem svatého Antonína v Kolombu první exploze.

Úřady o hrozbě útoků na Srí Lance věděly, ale nepředaly informace premiérovi

V kostele svatého Antonína se v úterý ráno shromáždily desítky lidí se svíčkami v rukou k tiché modlitbě. Po třech minutách se věřící začali modlit nahlas. O zhruba 30 kilometrů severněji v kostele svatého Šebestiána v Negombu, který byl v neděli terčem dalšího z útoků, dnes začal hromadný pohřeb zemřelých.

Podle expertů rozsah a provedení útoků naznačuje, že pachatelé byli napojeni na některou z velkých zahraničních teroristických skupin. Zdroje z amerických tajných služeb uvedly, že atentáty nesou charakteristické stopy teroristů z organizace Islámský stát (IS).

Podle agentury AP srílanské bezpečnostní složky 11. dubna varovaly, že místní extremistická skupina plánuje teroristický útok na „významné kostely“ v zemi. Vláda vyčítá prezidentovi, že bezpečnostní složky, které spadají pod jeho pravomoc, o hrozbě útoků věděly, ale nezabránily jim. Premiér Ranil Vikremasinghe, který s prezidentem vede dlouhodobě spor, prý o hrozbě nebyl informován.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

V moskevském metru uvázly soupravy, v tunelu zůstalo přes tisíc lidí

Moskevské metro

Přes tisíc lidí zůstalo v úterý večer uvězněno v tunelu moskevského metra. Tři soupravy se podle moskevského rozhlasu z...

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při...

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání...

Najdete na iDNES.cz