Úřady o hrozbě útoků na Srí Lance věděly, ale nepředaly informace premiérovi

  11:06aktualizováno  13:40
Nedělní útoky na Srí Lance spáchala místní islamistická skupina, řekl mluvčí tamní vlády. Uvedl také, že úřady měly informace o chystaných atentátech už 4. dubna. Navzdory tomu se je však nepodařilo odvrátit, protože se tyto informace údajně nedostaly ke srílanskému premiérovi. Národní bezpečnost a rozvědky totiž na Srí Lance spadají pod prezidenta.

Místní islamistickou skupinu podezíranou z nedělích útoků agentury identifikují jako srílanskou Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Skupina se však zatím k útoku nepřihlásila.

Fotogalerie

Vládní mluvčí Radžita Senaratne, který je zároveň ministrem zdravotnictví, řekl, že všech sedm sebevražedných atentátníků spojovaných s nedělními útoky byli občané Srí Lanky. 

Agentura AFP uvedla, že srílanská policie se deset dní věnovala vyšetřování místní skupiny, která zřejmě připravovala útoky na kostely a na indické velvyslanectví. Úřady nyní zjišťují eventuální spojení dotyčné islamistické skupiny se skupinami v zahraničí. 

Prezident Maithripala Sirisena také požádal svět o pomoc při pátrání. „Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy,“ stojí v prohlášení prezidentova úřadu. 

Agentura Reuters později informovala o novém výbuchu u jednoho z kostelů, který byl cílem nedělních útoků. Specialisté se snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. Vznikla panika a lidé se rozutekli do okolních ulic. Podle Michaela Safiha, který pracuje pro britský list The Guardian, šlo o malou explozi.

Krvavá neděle. Lidé na Srí Lance se bojí, že se vrátí hrůzy občanské války

Policie také na autobusovém nádraží v Kolombu našla 87 rozbušek. Jeden z odborníků řekl, že panují obavy, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na pondělí zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.

Hlava státu proto vyhlásila mimořádný stav, který začne platit o pondělní půlnoci. Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení. Toto opatření bylo několikrát vyhlášeno v době občanské války, která na Srí Lance skončila před deseti lety. Prezident pak na úterý vyhlásil státní smutek.

Jak upozornila britská média, mezi prezidentem Sirisenou a premiérem Ranilem Vikremasinghem panuje napětí. Loni se prezident pokusil premiéra odvolat. 

Mluvčí vlády v pondělí řekl, že velitel národní rozvědky napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace. „Premiér nebyl o těchto zjištěních informován. Toto je jediná země, kde premiér svolá bezpečnostní radu, ale ta se nesejde. Navzdory odhalením o hrozbě jsme ty útoky nedokázali odvrátit. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti, ale to jsou fakta,“ řekl mluvčí.

Lidé by vám dali i poslední zrnko rýže, říká Čech o životě na Srí Lance

Sdělil také, že se úřady nedomnívají, že útoky spáchala místní skupina. „Byla to mezinárodní síť, bez níž by ty útoky nebyly úspěšné,“ dodal.

Také ministr zdravotnictví řekl, že o hrozících atentátech úřady věděly se čtrnáctidenním předstihem, ale že k premiérovi se tato informace nedostala, protože resort obrany spadá pod prezidenta.

Mluvčí Senaratne také oznámil, že rodiny obětí dostanou odškodné. „Jako vláda jsme dnes rozhodli o kompenzaci za každého mrtvého. Na výdaje s pohřbem to bude 100 tisíc rupií (13 tisíc korun),“ sdělil mluvčí. 

Peníze podle něj obdrží i ti, kdo byli zraněni. Poškozené kostely budou opraveny za státní peníze a opravy začnou brzy. „My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme,“ řekl mluvčí.

Při útocích zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 utrpělo zranění. Exploze v neděli ráno otřásly třemi kostely a třemi luxusními hotely. Další dva výbuchy následovaly na předměstích Kolomba. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k činu se však zatím nikdo nepřihlásil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

Spojené státy obvinily Assange z dalších trestných činů, včetně spiknutí

Fotka Juliana Assange, kterou drží jeho stoupenec na demonstraci v Londýně. (1....

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z dalších téměř dvou desítek...

Najdete na iDNES.cz