Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slováci začnou plošně testovat na covid, v Irsku zavírají obchody

  15:00aktualizováno  18:00
Další evropské země zavádějí přísnější opatření v reakci na zhoršující se vývoj pandemie. Slovensko od konce týdne začíná s dobrovolným plošným testováním. Irsko zavře maloobchodní prodejny a vyzývá občany, aby nejezdili více než pět kilometrů od domova. V italské Lombardii platí od čtvrtka zákaz nočního vycházení.
Slovenský premiér Igor Matovič ukazuje mapu slovenských okresů zbarvenou podle...

Slovenský premiér Igor Matovič ukazuje mapu slovenských okresů zbarvenou podle rizika nákazy. (12. října 2020) | foto: Profimedia.cz

Na Slovensku dosud zaznamenali 31 400 pozitivních případů. Za poslední den přibylo 705 pozitivně testovaných. V reakci na zhoršující se situaci premiér Igor Matovič oznámil plošné testování obyvatel starších 10 let. Bude však zřejmě dobrovolné.

„S velmi velkou pravděpodobností to (testování) bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoliv testem, ať z tohoto státního otestování nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou po následujících deset dnů v karanténě,“ upřesnil v úterý Matovič.

Domácí karanténu pro ty, kteří nebudou mít test, hodlá vláda zavést zákazem vycházení. Ten může za stávajícího nouzového stavu nařídit. Kabinet tuto možnost využil již o velikonočních svátcích, kdy omezil možnost cestování. Zaměstnavatelé už upozornili, že zmíněná karanténa může mít dopad na chod podniků.

Testování bude prováděno rychlotesty, stát jich už objednal 13 milionů. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je pak naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech.

Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi. Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu.

Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na 5000 odběrných míst, které by podle dřívějších informací měly zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit 20 000 zdravotníků.

Vlastní testování uskuteční domovy seniorů či nemocnice. Lidé by měli být svoláváni na testování podle abecedy na vymezený čas tak, aby se zamezilo jejich shromažďování u odběrných míst.

Dobrovolné zdravotníky má motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou vykonávat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zajistit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.

V úterý zasedala bezpečnostní rada státu, které se kvůli nejasnostem kolem testování zúčastnila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta si ještě předtím na ranní schůzce s Matovičem vysvětlila slovní přestřelku v médiích z víkendu a pondělí, kdy premiérovi vytkla, že se jako vrchní velitelka ozbrojených sil dozvěděla o zapojení armády do testování až se zpožděním. 

Matovič to vysvětloval slovy, že chtěl hlavu státu zpravit až ve chvíli, kdy bude mít nakoupené potřebné testy. Prezidentka následně uvedla, že je proti povinnému testování, na což Matovič kvůli nepřesnému vyznění ve slovenských médiích znovu reagoval a pak svá slova bral zpět. To všechno si podle Čaputové na setkání vysvětlili.

Prezidentka na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady opět řekla, že je proti jakýmkoliv sankcím za neúčast na testování. Pokud by lidem hrozil postih za odmítnutí testu, nedalo by se mluvit o dobrovolnosti, míní. Ocenila pak připravenost armády a podotkla, že úspěch projektu bude záviset i na tom, jak úzce budou vojáci spolupracovat se samosprávami, které by samy nedokázaly tak náročný projekt zrealizovat.

Dodala, že plošné testování může pro Slovensko znamenat přínosy, ale i hrozby. Ty se nyní organizátoři akce snaží eliminovat, ujistila prezidentka s tím, že je testování příležitostí pro všechny, kteří se necítí dobře nebo se v práci setkávají se spoustou lidí, a pohybují se tedy v rizikovém prostředí.

Po jednání bezpečnostní rady státu se premiér vyslovil pro to, aby země do budoucna zavedla bezplatné testování také na hranicích se sousedními státy.

Proti plošnému testování obyvatel se ze slovenských parlamentních stran postavila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž předseda Marian Kotleba vystupuje také proti nošení roušek. Pochybnosti o úspěchu akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata, ale vyjádřil také šéf lékařské komory.

Irsko zpřísňuje a doufá v poklidné Vánoce

Irská vláda v úterý oznámila jedny z nejpřísnějších protikoronavirových opatření v Evropě vůbec. V zemi se zavřou všechny maloobchodní prodejny, které neposkytují klíčové služby. Restaurace a hospody budou nově smět prodávat jídlo pouze s sebou. Zároveň vláda obyvatele vyzvala, aby se drželi ve vzdálenosti do pěti kilometrů od domova. Školy v Irsku naopak oproti Česku nebo Slovensku zůstávají otevřené.

Premiér Micheál Martin uvedl, že důkazy svědčící o potenciálně vážné situaci v nadcházejících týdnech jsou příliš silné, než aby bylo možné je ignorovat. Řekl však také, že úplné uzavření ekonomiky není „realistická možnost“. Opatření, která mají zůstat v platnosti po šest týdnů, mají začít platit od středeční půlnoci.

Premiér zároveň vyjádřil naději, že Vánoce bude možné „smysluplně“ oslavit. Zavázal se také, že vláda zajistí finanční pomoc jedincům a podnikům, na které opatření dopadnou nejsilněji.

Irsko už při první vlně nákazy zavedlo jedny z nejpřísnějších zákazů. V uplynulých týdnech začala země kvůli novému nárůstu případů koronaviru opět opatření zpřísňovat. Podle dostupných informací se nákaza koronavirem ve zhruba pětimilionovém Irsku dosud potvrdila u více než 50 tisíc lidí, z nichž 1 852 zemřelo.

Noční zákaz vycházení v Lombardii

Lombardii, bohatý region na severu Itálie a také nejhůře zasažený koronavirem, čeká od čtvrtka nově noční zákaz vycházení. Stane se tak poprvé od května, kdy skončila v Itálii první karanténa. Zákaz bude platit od 23:00 do 5:00. Noční zákazy vycházení vyhlásila v předchozích dnech i některá další evropská města, tento zákaz platí například od soboty ve Francii v devíti největších městech mezi 21. a 6. hodinou, ve stejnou dobu i ve Slovinsku. O víkendech by v Lombardii měla zůstat uzavřená i obchodní centra, která neprodávají potraviny.

„Souhlasím s hypotézou přísnějších opatření v Lombardii. Mluvil jsem s předsedou vlády (regionu Attiliem) Fontanou a se starostou (Milána Giuseppem) Salou a v nejbližších hodinách budeme společně pracovat na této variantě,“ uvedl v pondělí večer podle italských médií ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Ministr zdravotnictví a představitelé regionu se na nových opatřeních shodli po dalším výrazném zhoršení epidemické situace v oblasti. Lombardie v pondělí zaznamenala 1 687 nových případů nákazy koronavirem. V celé Itálii je pak za stejný den dokonce 9 338 nových případů. Za poslední týden vzrostl počet hospitalizovaných s koronavirem v Lombardii o 145 procent.

Již v sobotu Lombardie nařídila uzavření restaurací a barů úderem půlnoci a také veškerý amatérský sport. Přísnější opatření zavedla pak v neděli celá Itálie. V restauracích a barech v Itálii budou lidé od 18:00 obslouženi pouze tehdy, budou-li sedět u stolů. U jednoho stolu smí přitom být jen šest osob. Premiér Conte v neděli rovněž oznámil zastavení amatérských sportovních soutěží a místních trhů. Starostové měst také mají pravomoc uzavřít ve 21:00 veřejná prostranství, kde se shromažďuje příliš mnoho lidí.

Podle v pondělí zveřejněných údajů ministerstva zdravotnictví se od začátku epidemie v Itálii nakazilo 423 578 osob. Celkem 36 616 lidí již zemřelo.

Další španělský region se izoluje

Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka na dva týdny omezí pohyb svých obyvatel. Opustit region budou moci lidé jen z důležitých důvodů, například kvůli práci. Podobná uzavírka platí ve Španělsku, kde se počet nakažených od počátku pandemie už blíží milionu, v řadě měst, včetně jeho metropole Madridu, kde má ale toto opatření skončit v sobotu.

Opatření zpřísňuje i druhý nejhůře postižený španělský region Katalánsko, který od víkendu na dva týdny zavřel bary a restaurace (smí prodávat jen jídlo s sebou) a ode dneška nařídil zavřít od 22:00 do 7:00 obchody s nonstop provozem. Cílem opatření je zamezit šíření koronaviru zejména mezi mladými, kteří po uzavření barů v těchto obchodech nakupovali alkohol a srocovali se jinde, ač jsou v Katalánsku zakázána shromáždění více než šesti osob. Uzavírkou obchodů v noci se chce katalánská vláda vyhnout zavedení nočního zákazu vycházení.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Záchranáři našli trosky vrtulníku íránského prezidenta

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Kvůli důchodové reformě bude mimořádná schůze, čekají se opět noční bitvy

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  15:32

Přímý přenos Nejtřaskavější bod z programu květnové schůze budou poslanci projednávat až příští týden, po...

Zloděj ujel s traktorem od hobbymarketu, může jej prodat na náhradní díly

21. května 2024  15:22

Starší, ale stále plně funkční traktor s radlicí a sypačem zmizel v květnu od brněnského...

Skončí Veselý v Radě ČT za urážky Vášáryové? Ani nevím, kdo to je, říká herečka

21. května 2024  13:39,  aktualizováno  14:46

Slovy člena Rady České televize Lubomíra Xavera Veselého vůči bývalé velvyslankyni v Rakousku,...

Flandry jsou opět naše, hlásají separatisté. S africkou modelkou na plakátech

21. května 2024  14:35

Krajně pravicová strana Vlámský zájem dlouhodobě usiluje o odtržení severní části Belgie. V kampani...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....