Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Slováci začnou plošně testovat na covid, v Irsku zavírají obchody

  15:00aktualizováno  18:00
Další evropské země zavádějí přísnější opatření v reakci na zhoršující se vývoj pandemie. Slovensko od konce týdne začíná s dobrovolným plošným testováním. Irsko zavře maloobchodní prodejny a vyzývá občany, aby nejezdili více než pět kilometrů od domova. V italské Lombardii platí od čtvrtka zákaz nočního vycházení.

Slovenský premiér Igor Matovič ukazuje mapu slovenských okresů zbarvenou podle rizika nákazy. (12. října 2020) | foto: Profimedia.cz

Na Slovensku dosud zaznamenali 31 400 pozitivních případů. Za poslední den přibylo 705 pozitivně testovaných. V reakci na zhoršující se situaci premiér Igor Matovič oznámil plošné testování obyvatel starších 10 let. Bude však zřejmě dobrovolné.

„S velmi velkou pravděpodobností to (testování) bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoliv testem, ať z tohoto státního otestování nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou po následujících deset dnů v karanténě,“ upřesnil v úterý Matovič.

Domácí karanténu pro ty, kteří nebudou mít test, hodlá vláda zavést zákazem vycházení. Ten může za stávajícího nouzového stavu nařídit. Kabinet tuto možnost využil již o velikonočních svátcích, kdy omezil možnost cestování. Zaměstnavatelé už upozornili, že zmíněná karanténa může mít dopad na chod podniků.

Testování bude prováděno rychlotesty, stát jich už objednal 13 milionů. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je pak naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech.

Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi. Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu.

Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na 5000 odběrných míst, které by podle dřívějších informací měly zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit 20 000 zdravotníků.

Vlastní testování uskuteční domovy seniorů či nemocnice. Lidé by měli být svoláváni na testování podle abecedy na vymezený čas tak, aby se zamezilo jejich shromažďování u odběrných míst.

Dobrovolné zdravotníky má motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou vykonávat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zajistit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.

V úterý zasedala bezpečnostní rada státu, které se kvůli nejasnostem kolem testování zúčastnila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta si ještě předtím na ranní schůzce s Matovičem vysvětlila slovní přestřelku v médiích z víkendu a pondělí, kdy premiérovi vytkla, že se jako vrchní velitelka ozbrojených sil dozvěděla o zapojení armády do testování až se zpožděním. 

Matovič to vysvětloval slovy, že chtěl hlavu státu zpravit až ve chvíli, kdy bude mít nakoupené potřebné testy. Prezidentka následně uvedla, že je proti povinnému testování, na což Matovič kvůli nepřesnému vyznění ve slovenských médiích znovu reagoval a pak svá slova bral zpět. To všechno si podle Čaputové na setkání vysvětlili.

Prezidentka na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady opět řekla, že je proti jakýmkoliv sankcím za neúčast na testování. Pokud by lidem hrozil postih za odmítnutí testu, nedalo by se mluvit o dobrovolnosti, míní. Ocenila pak připravenost armády a podotkla, že úspěch projektu bude záviset i na tom, jak úzce budou vojáci spolupracovat se samosprávami, které by samy nedokázaly tak náročný projekt zrealizovat.

Dodala, že plošné testování může pro Slovensko znamenat přínosy, ale i hrozby. Ty se nyní organizátoři akce snaží eliminovat, ujistila prezidentka s tím, že je testování příležitostí pro všechny, kteří se necítí dobře nebo se v práci setkávají se spoustou lidí, a pohybují se tedy v rizikovém prostředí.

Po jednání bezpečnostní rady státu se premiér vyslovil pro to, aby země do budoucna zavedla bezplatné testování také na hranicích se sousedními státy.

Proti plošnému testování obyvatel se ze slovenských parlamentních stran postavila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž předseda Marian Kotleba vystupuje také proti nošení roušek. Pochybnosti o úspěchu akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata, ale vyjádřil také šéf lékařské komory.

Irsko zpřísňuje a doufá v poklidné Vánoce

Irská vláda v úterý oznámila jedny z nejpřísnějších protikoronavirových opatření v Evropě vůbec. V zemi se zavřou všechny maloobchodní prodejny, které neposkytují klíčové služby. Restaurace a hospody budou nově smět prodávat jídlo pouze s sebou. Zároveň vláda obyvatele vyzvala, aby se drželi ve vzdálenosti do pěti kilometrů od domova. Školy v Irsku naopak oproti Česku nebo Slovensku zůstávají otevřené.

Premiér Micheál Martin uvedl, že důkazy svědčící o potenciálně vážné situaci v nadcházejících týdnech jsou příliš silné, než aby bylo možné je ignorovat. Řekl však také, že úplné uzavření ekonomiky není „realistická možnost“. Opatření, která mají zůstat v platnosti po šest týdnů, mají začít platit od středeční půlnoci.

Premiér zároveň vyjádřil naději, že Vánoce bude možné „smysluplně“ oslavit. Zavázal se také, že vláda zajistí finanční pomoc jedincům a podnikům, na které opatření dopadnou nejsilněji.

Irsko už při první vlně nákazy zavedlo jedny z nejpřísnějších zákazů. V uplynulých týdnech začala země kvůli novému nárůstu případů koronaviru opět opatření zpřísňovat. Podle dostupných informací se nákaza koronavirem ve zhruba pětimilionovém Irsku dosud potvrdila u více než 50 tisíc lidí, z nichž 1 852 zemřelo.

Noční zákaz vycházení v Lombardii

Lombardii, bohatý region na severu Itálie a také nejhůře zasažený koronavirem, čeká od čtvrtka nově noční zákaz vycházení. Stane se tak poprvé od května, kdy skončila v Itálii první karanténa. Zákaz bude platit od 23:00 do 5:00. Noční zákazy vycházení vyhlásila v předchozích dnech i některá další evropská města, tento zákaz platí například od soboty ve Francii v devíti největších městech mezi 21. a 6. hodinou, ve stejnou dobu i ve Slovinsku. O víkendech by v Lombardii měla zůstat uzavřená i obchodní centra, která neprodávají potraviny.

„Souhlasím s hypotézou přísnějších opatření v Lombardii. Mluvil jsem s předsedou vlády (regionu Attiliem) Fontanou a se starostou (Milána Giuseppem) Salou a v nejbližších hodinách budeme společně pracovat na této variantě,“ uvedl v pondělí večer podle italských médií ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Ministr zdravotnictví a představitelé regionu se na nových opatřeních shodli po dalším výrazném zhoršení epidemické situace v oblasti. Lombardie v pondělí zaznamenala 1 687 nových případů nákazy koronavirem. V celé Itálii je pak za stejný den dokonce 9 338 nových případů. Za poslední týden vzrostl počet hospitalizovaných s koronavirem v Lombardii o 145 procent.

Již v sobotu Lombardie nařídila uzavření restaurací a barů úderem půlnoci a také veškerý amatérský sport. Přísnější opatření zavedla pak v neděli celá Itálie. V restauracích a barech v Itálii budou lidé od 18:00 obslouženi pouze tehdy, budou-li sedět u stolů. U jednoho stolu smí přitom být jen šest osob. Premiér Conte v neděli rovněž oznámil zastavení amatérských sportovních soutěží a místních trhů. Starostové měst také mají pravomoc uzavřít ve 21:00 veřejná prostranství, kde se shromažďuje příliš mnoho lidí.

Podle v pondělí zveřejněných údajů ministerstva zdravotnictví se od začátku epidemie v Itálii nakazilo 423 578 osob. Celkem 36 616 lidí již zemřelo.

Další španělský region se izoluje

Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka na dva týdny omezí pohyb svých obyvatel. Opustit region budou moci lidé jen z důležitých důvodů, například kvůli práci. Podobná uzavírka platí ve Španělsku, kde se počet nakažených od počátku pandemie už blíží milionu, v řadě měst, včetně jeho metropole Madridu, kde má ale toto opatření skončit v sobotu.

Opatření zpřísňuje i druhý nejhůře postižený španělský region Katalánsko, který od víkendu na dva týdny zavřel bary a restaurace (smí prodávat jen jídlo s sebou) a ode dneška nařídil zavřít od 22:00 do 7:00 obchody s nonstop provozem. Cílem opatření je zamezit šíření koronaviru zejména mezi mladými, kteří po uzavření barů v těchto obchodech nakupovali alkohol a srocovali se jinde, ač jsou v Katalánsku zakázána shromáždění více než šesti osob. Uzavírkou obchodů v noci se chce katalánská vláda vyhnout zavedení nočního zákazu vycházení.

Autoři: ,

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Biden chystá politický bojkot zimní olympiády, Peking slibuje odvetu

Administrativa Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní olympiády v Pekingu se nezúčastní žádní...

Osvětová exkurze v ruském covidáriu se zvrhla. Lékaři odpůrce nepřesvědčili

Premium Ruští lékaři si do covidária pozvali odpůrce očkování a popírače viru. Očkovací kampaň ani opatření totiž podle tamních...

Ruský stíhač při cvičení omylem sestřelil Su-30, má zaplatit stamiliony

Až sedm let vězení hrozí ruskému stíhači, který loni během simulace vzdušného souboje nedopatřením sestřelil bojový...

Příští pandemie může být horší než tato, varuje tvůrkyně vakcíny AstraZeneca

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla vědkyně Sarah Gilbertová, která stojí za vakcínou...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...