Sud střelného prachu na ropné tepně. Jemenu hrozí bezvládí a rozpad

  18:36
Nejchudším státem Blízkého východu zmítají nepokoje. Jemen se už téměř tři roky snaží najít novou cestu po svržení diktátora Sáliha. Nicméně místo o klidu se hovoří o rozpadu země. Nejvýrazněji o moc bojují Hútíové, zajdíjovští šíité ze severu. Na jihu zase dali separatisté vládě ultimátum do 30. listopadu, poté vyhlásí nezávislost.
Hútíové v Sanaa (9. října 2014).

Hútíové v Sanaa (9. října 2014). | foto: Reuters

Hútíové se někdy nazývají Ansár Alláh (Přívrženci Boha). Své jméno odvozují od Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi, který vedl jejich povstání v roce 2004 a který tvrdil, že jeho předkem byl i prorok Muhammad. Tehdy chtěli získat autonomii pro svou provincii Saada, která by jim pomohla chránit náboženské a kulturní tradice zajdíjovců. Jemenská armáda al-Hútího zabila v roce 2004 a jeho rodina vedla dalších pět povstání, než v roce 2010 podepsala příměří s vládou.

Zajdíja

Zajdíja je jedna z větví šíitského islámu. Svůj název má po svém zakladateli Zajdovi ibn Alím, což byl prapravnuk proroka Muhammada. Zajdíjovci tvoří třetinu obyvatel Jemenu. Severnímu Jemenu vládli téměř tisíc let do roku 1962.

Jemen byl jednou ze zemí, kterou zasáhly protesty arabského jara. Na jaře 2011 Jemenci vyrazili do ulic, aby jednak ukázali nespokojenost s nezaměstnaností, ekonomickými problémy či s korupcí, ale také kvůli chystanému zavedení dědičnosti prezidentského úřadu. Kdyby zákon prošel, moc by získal syn tehdejšího prezidenta Alího Abdulláha Sáliha, který vládl sjednocenému Jemenu již přes dvacet let. Předtím byl navíc 12 let ve funci prezidenta Severního Jemenu.

Hútíovci se do protestů zapojili a podle BBC využili mocenského vakua a rozšířili kontrolované území v Saadě a sousední provincii Amranu. Jak navíc ukazuje poslední vývoj, mají velký vliv na současného prezidenta Abdal-Rabbuha Mansúra Hádího. 

„Je podezřelé, že uznávají prezidenta a vládu ne. Kdykoliv se v minulosti mluvilo o problémech v Jemenu, byl tam prezident, který štval jednotlivé frakce proti sobě, aby se udržel u moci. Byla to strategie Sáliha a nový prezident byl velmi blízký předešlému prezidentovi, takže je možné, že zvolil stejnou strategii,“ řekla pro iDNES.cz arabistka Jana Břeská.

Na základě dohody s Hútíovci prezident v září odvolal vládu. Nicméně nový premiér ve funkci vydržel pouhé tři dny, protože Hútíovcům se nelíbil. Hádí tak 13. října jmenoval premiérem Chálida Baháha, který působil jako velvyslanec Jemenu v OSN. 

Hútiovci zůstávají v Sanaa a postupují

„Je správným člověkem. Jeho jmenování pomůže zemi překonat probíhající obtíže,“ řekl jeden člen Hútíovců al-Džazíře. Obdobně hovoří analytici, dle nich je technokrat, který se zaměří na zlepšení státní správy. 

Chálid Baháh

Chálid Bahah
  • narodil se v roce 1965
  • vystudoval správu, obchod a finance na indické University of Pune
  • byl ministrem ropného průmyslu
  • působil jako velvyslanec v Kanadě

„Chálid Baháh je určitě schopným politikem, kterému byla vyjádřena podpora napříč politickým spektrem a mezi obyvateli Jemenu je znám svým odporem vůči korupci. Nicméně zatím nemá podmínky, aby mohl efektivně vyřešit stávající situaci,“ řekla iDNES.cz doktorandka zabývající se Jemenem na Západočeské univerzitě v Plzni Veronika Kramáreková. 

Baháh má do třiceti dnů představit novou vládu. Její hlavní úkol bude oživit plán na rozdělení Jemenu do šesti administrativních provincií s určitými pravomocemi. Podle Břeské je však v jemenské politice daleko důležitější role prezidenta a vláda bude vždy „šachovnicí“.

„Navíc, i když se navenek Jemen prezentoval, že je tam prezident a vláda, tak ta společnost je tak kmenová asi jako málokde na světě. Když vyjedete z hlavního města, tak to tam ovládají kmeny, které zrovna vládu podporují nebo nepodporují,“ popisuje jemenskou realitu Břeská.

Dohoda ze září zprostředkovaná OSN počítá s tím, že se opět zavedou dotace na pohonné hmoty, které prezident omezil v červenci. Dále má být vytvořena úřednická vláda a jmenovaní prezidentští poradci z řad Hútíovců a jižního hnutí.

Nicméně to by nebyl Jemen, kdyby bylo všechno tak snadné. Hútíovci v rozporu s dohodou odmítli odevzdat zbraně a odejít z hlavního města Sanaa, které od září kontrolují. Prý odejdou, až bude nová vláda. V následujících dnech rebelové obsadili vojenskou základnu a z ní si vzali ohromné množství zbraní, včetně tanků.

Armádní činitelé podle BBC již v září varovali, že Hútíovci se pokusí obsadit pás země od Sanaa na západ až k Rudému moři. Jejich varování se začalo naplňovat minulý týden, když rebelové bez problémů obsadili čtvrté největší město Hudajdá ležící 230 kilometrů západně od Sanaa. Mají tak pod kontrolou i strategický přístav, skrze který prochází většina zásob pro hlavní město. 

Na jih od Sanaa ovládají i provincii Damár. Svůj postup obhajují bojem proti islamistickým teroristům. Některé zdroje hovoří o tom, že prezident či vláda nařídili armádě, aby se stáhla a neodporovala. 

Jih chce samostatnost

Mezitím se členové největší sunnitské islamistické strany Islah obávají, že Hútíovci budou chtít v zemi zavést vládu zajdíjovců. „Nyní to spíše vypadá, že Islah přerůstal prezidentovi přes hlavu a způsob, jak ho omezit, je dát trochu moci Hútíovcům,“ myslí si arabistka Jana Břeská.

Saúdská Arábie se roky snaží Jemen stabilizovat a mít ho pod svou kontrolou, proto na postup Hútíovců hledí s obavami. Ropná monarchie obviňuje z finanční podpory Hútíovců Írán. Ten to však odmítá. 

Na jihu Jemenu, který byl do roku 1990 samostatným „lidově demokratickým“ státem podporovaným Moskvou, v současnosti po nezávislosti volají desetitisíce lidí. Před dvaceti lety žádal jih to samé, tehdy nepokoje přerostly v občanskou válku a vojenskou porážku jihu. Nyní lidé v Adenu, bývalém hlavním městě, protestují se slogany: „Aden není Jemen, Katalánsko není Španělsko.“ Stěžují si, že centrální vláda jih marginalizuje.

„Problematika nerovnoměrné distribuce zdrojů v Jemenu tu byla od doby sjednocení. Na jihu se nachází většina zdrojů, nicméně moc se soustředila na severu. Zdroje se tak redistribuovaly mezi spřátelenými kmeny na severu, kde je ohromný klientelismus,“ vysvětlila Břeská. 

Separatisté na jihu dali vládě ultimátum, aby stáhla své vojáky a úředníky do 30. listopadu. Zahraniční firmy mají přestat těžit a vyvážet ropu a plyn z oblasti. „Stát jihu přichází a žádná síla nás nemůže zastavit, abychom toho dosáhli,“ stojí v prohlášení Hirák al-Džanúbí (Jižního hnutí).

Břeská však upozorňuje, že ani na jihu není nikdo k převzetí moci dostatečně silný. Je tam hodně frakcí a ne všechny žádají nezávislost, některé chtějí pouze autonomii, jiné chtějí posílit a některé bojují proti korupci na severu. Podle ní je i Hirák vnitřně nejednotný. 

Kde je bezvládí, tam je terorismus

„Jemen se nachází u průlivu, který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem. Jde o o významný dopravní uzel, kudy se denně přepraví téměř tři a půl milionů barelů ropy. Destabilizace Jemenu by mohla mít za následek rozmach pirátů a ohrožení obchodu s ropou,“ varuje Kramáreková před podceněním mocenských rizik v oblasti.

Na jemenském území již delší čas operuje al-Káida Arabského poloostrova (AQAP), která vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarabské odnože. Nedávno podle agentury Reuters vyhlásila podporu Islámskému státu, který operuje v Sýrii a Iráku. Američané AQAP považují za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě a snaží se ji potlačit pravidelnými nálety bezpilotních letadel.

.

Zpravodaj: Takovou Ameriku voliči Trumpa nechtěli

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská jaderná zařízení Fordo, Isfahán a Natanz. Pentagon uvedl, že podle počátečních odhadů způsobila...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl americký ministr obrany Pete Hegseth. Operaci pojmenovanou Půlnoční kladivo, v jejímž rámci USA v noci...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a zdokumentovala ceny potravin v menší samoobsluze patřící do sítě Studenac v istrijské Poreči, pak Lidl ve...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix. Podle ministerstva školství na něj totiž nemá nárok, a to i navzdory tomu, že jí Univerzita...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času tráví v posledním roce a půl s Gretou Thunbergovou (22). Aktivistku pravidelně doprovází na všech...

Nepotěšili jste mě, zuří Trump kvůli porušenému příměří. Volal do Izraele

Izrael a Írán porušily vzájemné příměří, které v úterý vstoupilo v platnost. Před odletem na summit NATO to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Donald Trump. Řekl také, že ani jedna...

24. června 2025  13:13,  aktualizováno  15:36

Evropská unie přerušila jednání o zákonu proti „zeleným“ tvrzením

Evropská unie pozastavila jednání o plánovaném zákonu, který by firmám ukládal povinnost podložit svá tvrzení o šetrnosti k životnímu prostředí patřičnými důkazy. Návrh měl zamezit tzv....

24. června 2025  15:29

Podruhé už to nevyšlo. Zloděj piv se vrátil krást, majitel ale nastražil past

Jednou mu krádež vyšla, tak ji chtěl zopakovat, ale skončil v poutech. Zloděj se vypravil krást pivo ze zahradní kuchyně jednoho domu na Budějovicku. Když se tam po čtrnácti dnech vrátil, majitel si...

24. června 2025  15:26

Muž chtěl rozdávat pití zdarma, pak rozmlátil prodejnu i zaparkovaná auta

Náklad šedesáti palet minerálních vod měl v sobotu 21. června dopravit závozník z Uničova do Lipníku nad Bečvou. Cestou si ale svůj pracovní úkol rozmyslel a s paletami zamířil na jiné místo, kde...

24. června 2025  15:13

Jak by to vypadalo, kdyby Rusko napadlo NATO. Agentura představila možný scénář

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko může zaútočit na Severoatlantickou alianci do pěti let, aby otestoval její sílu. Agentura Bloomberg přišla s možným scénářem, jakým by Rusko...

24. června 2025  15:02

Tramvaj zachytila mladíka a uvláčela ho k smrti, kriminalisté obvinili řidičku

Z usmrcení z nedbalosti obvinili plzeňští kriminalisté řidičku tramvaje. Ta v únoru přehlédla mladého muže sedícího v kolejišti, tramvaj jej pak vláčela zhruba kilometr. Mladík na místě podlehl...

24. června 2025  14:45

Spoušť po řádění vandalů na nedokončené cyklostezce. Dělníkům zabetonovali toaletu

Ze země vyrvaná dopravní značka včetně betonového základu, vytržené sloupky, a dokonce také zabetonovaná toaleta včetně pisoáru. Obrovská spoušť zůstala po řádění vandalů na ještě nedokončené...

24. června 2025  14:38

O závazek USA vůči NATO se nemusíme bát, mírní Rutte na summitu obavy Evropy

Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu generální tajemník aliance Mark Rutte. Tato podpora podle něj přichází s očekáváním, že evropské země a...

24. června 2025  8:15,  aktualizováno  14:32

Kapela Citron je opět bez Křížka. Slavné album Radegast vyšlo v reedici na vinylu

Na vinylové reedici vyšlo album Radegast skupiny Citron z roku 1987. Po deskách Tropic Of Cancer a Plni energie jde o její třetí dlouhohrající počin a zároveň první, na němž se představil zpěvák...

24. června 2025  14:30

Bojíme se, že dostane infarkt. Čtyřletému Kubovi zachrání život drahá operace v USA

Rodina malého Kuby z Olomoucka se strachuje o jeho život. Lékaři mu odhalili vzácné a vážné onemocnění cév, tzv. mid-aortic syndrom, na nějž se v Česku neléčí žádné dítě. Zachránit život čtyřletému...

24. června 2025  14:13

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejvyšší soud opět zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání lihového bosse Březiny

Nejvyšší soud (NS) již podruhé zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny v kauze ovlivňování svědků. Poprvé vrchní soud jeho stíhání...

24. června 2025  13:55,  aktualizováno  14:12

Magda Vášáryová měla autonehodu. Hvězdě Postřižin pomohli „noční hrdinové“

Magda Vášáryová (76) měla v noci z pondělí na úterý autonehodu. Někdejší herečka, politička a diplomatka se s nepříjemným zážitkem svěřila na sociálních sítích; situaci jí na místě pomohli vyřešit...

24. června 2025  14:12
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.