Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sud střelného prachu na ropné tepně. Jemenu hrozí bezvládí a rozpad

  18:36
Nejchudším státem Blízkého východu zmítají nepokoje. Jemen se už téměř tři roky snaží najít novou cestu po svržení diktátora Sáliha. Nicméně místo o klidu se hovoří o rozpadu země. Nejvýrazněji o moc bojují Hútíové, zajdíjovští šíité ze severu. Na jihu zase dali separatisté vládě ultimátum do 30. listopadu, poté vyhlásí nezávislost.
Hútíové v Sanaa (9. října 2014).

Hútíové v Sanaa (9. října 2014). | foto: Reuters

Hútíové se někdy nazývají Ansár Alláh (Přívrženci Boha). Své jméno odvozují od Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi, který vedl jejich povstání v roce 2004 a který tvrdil, že jeho předkem byl i prorok Muhammad. Tehdy chtěli získat autonomii pro svou provincii Saada, která by jim pomohla chránit náboženské a kulturní tradice zajdíjovců. Jemenská armáda al-Hútího zabila v roce 2004 a jeho rodina vedla dalších pět povstání, než v roce 2010 podepsala příměří s vládou.

Zajdíja

Zajdíja je jedna z větví šíitského islámu. Svůj název má po svém zakladateli Zajdovi ibn Alím, což byl prapravnuk proroka Muhammada. Zajdíjovci tvoří třetinu obyvatel Jemenu. Severnímu Jemenu vládli téměř tisíc let do roku 1962.

Jemen byl jednou ze zemí, kterou zasáhly protesty arabského jara. Na jaře 2011 Jemenci vyrazili do ulic, aby jednak ukázali nespokojenost s nezaměstnaností, ekonomickými problémy či s korupcí, ale také kvůli chystanému zavedení dědičnosti prezidentského úřadu. Kdyby zákon prošel, moc by získal syn tehdejšího prezidenta Alího Abdulláha Sáliha, který vládl sjednocenému Jemenu již přes dvacet let. Předtím byl navíc 12 let ve funci prezidenta Severního Jemenu.

Hútíovci se do protestů zapojili a podle BBC využili mocenského vakua a rozšířili kontrolované území v Saadě a sousední provincii Amranu. Jak navíc ukazuje poslední vývoj, mají velký vliv na současného prezidenta Abdal-Rabbuha Mansúra Hádího. 

„Je podezřelé, že uznávají prezidenta a vládu ne. Kdykoliv se v minulosti mluvilo o problémech v Jemenu, byl tam prezident, který štval jednotlivé frakce proti sobě, aby se udržel u moci. Byla to strategie Sáliha a nový prezident byl velmi blízký předešlému prezidentovi, takže je možné, že zvolil stejnou strategii,“ řekla pro iDNES.cz arabistka Jana Břeská.

Na základě dohody s Hútíovci prezident v září odvolal vládu. Nicméně nový premiér ve funkci vydržel pouhé tři dny, protože Hútíovcům se nelíbil. Hádí tak 13. října jmenoval premiérem Chálida Baháha, který působil jako velvyslanec Jemenu v OSN. 

Hútiovci zůstávají v Sanaa a postupují

„Je správným člověkem. Jeho jmenování pomůže zemi překonat probíhající obtíže,“ řekl jeden člen Hútíovců al-Džazíře. Obdobně hovoří analytici, dle nich je technokrat, který se zaměří na zlepšení státní správy. 

Chálid Baháh

Chálid Bahah
  • narodil se v roce 1965
  • vystudoval správu, obchod a finance na indické University of Pune
  • byl ministrem ropného průmyslu
  • působil jako velvyslanec v Kanadě

„Chálid Baháh je určitě schopným politikem, kterému byla vyjádřena podpora napříč politickým spektrem a mezi obyvateli Jemenu je znám svým odporem vůči korupci. Nicméně zatím nemá podmínky, aby mohl efektivně vyřešit stávající situaci,“ řekla iDNES.cz doktorandka zabývající se Jemenem na Západočeské univerzitě v Plzni Veronika Kramáreková. 

Baháh má do třiceti dnů představit novou vládu. Její hlavní úkol bude oživit plán na rozdělení Jemenu do šesti administrativních provincií s určitými pravomocemi. Podle Břeské je však v jemenské politice daleko důležitější role prezidenta a vláda bude vždy „šachovnicí“.

„Navíc, i když se navenek Jemen prezentoval, že je tam prezident a vláda, tak ta společnost je tak kmenová asi jako málokde na světě. Když vyjedete z hlavního města, tak to tam ovládají kmeny, které zrovna vládu podporují nebo nepodporují,“ popisuje jemenskou realitu Břeská.

Dohoda ze září zprostředkovaná OSN počítá s tím, že se opět zavedou dotace na pohonné hmoty, které prezident omezil v červenci. Dále má být vytvořena úřednická vláda a jmenovaní prezidentští poradci z řad Hútíovců a jižního hnutí.

Nicméně to by nebyl Jemen, kdyby bylo všechno tak snadné. Hútíovci v rozporu s dohodou odmítli odevzdat zbraně a odejít z hlavního města Sanaa, které od září kontrolují. Prý odejdou, až bude nová vláda. V následujících dnech rebelové obsadili vojenskou základnu a z ní si vzali ohromné množství zbraní, včetně tanků.

Armádní činitelé podle BBC již v září varovali, že Hútíovci se pokusí obsadit pás země od Sanaa na západ až k Rudému moři. Jejich varování se začalo naplňovat minulý týden, když rebelové bez problémů obsadili čtvrté největší město Hudajdá ležící 230 kilometrů západně od Sanaa. Mají tak pod kontrolou i strategický přístav, skrze který prochází většina zásob pro hlavní město. 

Na jih od Sanaa ovládají i provincii Damár. Svůj postup obhajují bojem proti islamistickým teroristům. Některé zdroje hovoří o tom, že prezident či vláda nařídili armádě, aby se stáhla a neodporovala. 

Jih chce samostatnost

Mezitím se členové největší sunnitské islamistické strany Islah obávají, že Hútíovci budou chtít v zemi zavést vládu zajdíjovců. „Nyní to spíše vypadá, že Islah přerůstal prezidentovi přes hlavu a způsob, jak ho omezit, je dát trochu moci Hútíovcům,“ myslí si arabistka Jana Břeská.

Saúdská Arábie se roky snaží Jemen stabilizovat a mít ho pod svou kontrolou, proto na postup Hútíovců hledí s obavami. Ropná monarchie obviňuje z finanční podpory Hútíovců Írán. Ten to však odmítá. 

Na jihu Jemenu, který byl do roku 1990 samostatným „lidově demokratickým“ státem podporovaným Moskvou, v současnosti po nezávislosti volají desetitisíce lidí. Před dvaceti lety žádal jih to samé, tehdy nepokoje přerostly v občanskou válku a vojenskou porážku jihu. Nyní lidé v Adenu, bývalém hlavním městě, protestují se slogany: „Aden není Jemen, Katalánsko není Španělsko.“ Stěžují si, že centrální vláda jih marginalizuje.

„Problematika nerovnoměrné distribuce zdrojů v Jemenu tu byla od doby sjednocení. Na jihu se nachází většina zdrojů, nicméně moc se soustředila na severu. Zdroje se tak redistribuovaly mezi spřátelenými kmeny na severu, kde je ohromný klientelismus,“ vysvětlila Břeská. 

Separatisté na jihu dali vládě ultimátum, aby stáhla své vojáky a úředníky do 30. listopadu. Zahraniční firmy mají přestat těžit a vyvážet ropu a plyn z oblasti. „Stát jihu přichází a žádná síla nás nemůže zastavit, abychom toho dosáhli,“ stojí v prohlášení Hirák al-Džanúbí (Jižního hnutí).

Břeská však upozorňuje, že ani na jihu není nikdo k převzetí moci dostatečně silný. Je tam hodně frakcí a ne všechny žádají nezávislost, některé chtějí pouze autonomii, jiné chtějí posílit a některé bojují proti korupci na severu. Podle ní je i Hirák vnitřně nejednotný. 

Kde je bezvládí, tam je terorismus

„Jemen se nachází u průlivu, který spojuje Rudé moře s Adenským zálivem. Jde o o významný dopravní uzel, kudy se denně přepraví téměř tři a půl milionů barelů ropy. Destabilizace Jemenu by mohla mít za následek rozmach pirátů a ohrožení obchodu s ropou,“ varuje Kramáreková před podceněním mocenských rizik v oblasti.

Na jemenském území již delší čas operuje al-Káida Arabského poloostrova (AQAP), která vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarabské odnože. Nedávno podle agentury Reuters vyhlásila podporu Islámskému státu, který operuje v Sýrii a Iráku. Američané AQAP považují za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě a snaží se ji potlačit pravidelnými nálety bezpilotních letadel.

.

Bříza: Írán může v řádech měsíců vyvinout jaderné zbraně, navíc s pomocí Ruska

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Škola...

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

Premium

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil závěry kontrol prezidentských kampaní z loňského roku. Mimo jiné se zaměřil na kampaň současné hlavy...

9. října 2024  15:24

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil. O příčinách smrti však neinformovalo. V textech svých písní umělec často...

9. října 2024  21:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena, která již dříve měla se školou konflikty, na pedagožku narazila neplánovaně na chodbě při cestě za...

10. října 2024  14:33

Ostatky v Seville patří Kolumbovi, potvrdili vědci. Dokument odhalí jeho původ

Ostatky pohřbené v katedrále v jihošpanělské Seville opravdu patří mořeplavci Kryštofu Kolumbovi. Tento týden to oznámil tým vědců z univerzity v Granadě. Španělsko v sobotu slaví státní svátek,...

12. října 2024  8:23

Vraždy miminek i nepříčetní pachatelé. Kniha mapuje další zločiny z kraje

Dnes už bývalý policista František Müller napsal druhou knihu o nejtěžších zločinech na západě Čech, na jejichž objasnění se podílel. Knihu mu pokřtil ve Studijní a vědecké knihovně v Plzni Jan...

12. října 2024  8:10

Boeing sníží počet zaměstnanců o deset procent, ruší 17 tisíc míst

Americký výrobce letadel Boeing zruší 17 000 pracovních míst. Celosvětově tak sníží počet svých zaměstnanců o deset procent. Společnost také odkládá první dodávku letadla 777X. Podle generálního...

12. října 2024  7:28

Přestaňte útočit na misi OSN v Libanonu, vyzval Biden izraelskou armádu

Spojené státy vyzývají Izrael, aby přestal střílet na jednotky mise OSN v Libanonu. Uvedl to americký prezident Joe Biden. O postoji USA informoval v sobotu server BBC. Izraelské akce odsoudili také...

12. října 2024  7:13

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...