Separatisté se místy začali stahovat, říká ukrajinský vojenský analytik

  9:42aktualizováno  13:21
Hlavní část povstaleckých sil na východní Ukrajině se o víkendu podle ukrajinského armádního analytika Dmytra Tymčuka začala stahovat od linie dotyku s ukrajinskými jednotkami. Uvedl to v pondělí ráno na sociální síti Facebook. Z fronty se podle něj stáhli hlavně příslušníci ruské armády a ruští žoldáci. Jiné zdroje však informaci o stahování jednotek zatím nepotvrdily.

Tank se separatisty projíždí po silnici u východoukrajinského městečka Rozsypne (15. prosince 2014). | foto: Reuters

„Během víkendu byl v Luhanské a Doněcké oblasti zaznamenán odchod základní části jednotek ruských a teroristických vojsk od linie dotyku s ukrajinskými vojsky,“ shrnoval aktuální bojovou situaci v Donbasu v pondělí ráno na Facebooku ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk. Jeho informace z fronty v minulosti později většinou potvrdily také oficiální zdroje.

V několika sektorech nicméně podle Tymčuka povstalecké jednotky na svých pozicích stále zůstávají. Jde zejména o zhruba čtyřicetikilometrový úsek mezi městy Lysyčansk a Pervomajsk v Luhanské oblasti a některé sektory fronty u Doněcka a měst Telmanove a Novoazovsk v Doněcké oblasti.

Podle analytika na frontě zůstaly hlavně oddíly místních ozbrojenců v místech silnějšího soustředění oddílů ukrajinské armády. „Ti, kteří jsou stahováni od linie dotyku, jsou příslušníci ruské armády a ruští žoldáci. Hlavně jednotky místních ozbrojenců zůstávají na svých pozicích,“ napsal analytik na svůj profil.

Fotogalerie

Oficiálně Kyjev Tymčukovy informaci o stahování povstaleckých jednotek v takovémto rozsahu zatím nepotvrdil. Tiskové středisko takzvané protiteroristické operace na východě země (ATO) nicméně na sociální síti Facebook uvedlo, že se množí případy dezerce v povstaleckých řadách. Jde podle něj o žoldáky, kteří se rozhodli z bojiště odejít poté, co nedostali zaplaceno.

ATO rovněž prostřednictvím sociální sítě informovalo, že od nedělní 18. hodiny do pondělní 6. hodiny ráno separatisté šestkrát začali pálit na pozice ukrajinské armády z ručních zbraní a minometů, a to jak na území Doněcké, tak Luhanské oblasti. Vojsko Kyjeva údajně tuto palbu nijak neopětuje. „Ukrajinská armáda respektuje příměří a na provokace nelegálních ozbrojených skupin nereaguje,“ uvedlo tiskové středisko ATO v prohlášení.

O míru přijede vyjednávat kazašský prezident

Již předminulý týden sami separatisté ohlásili, že začali stahovat část dělostřelectva z frontové linie Donbasu (více o tom zde). Stažení těžkých zbraní předpokládaly dohody z Minsku, v nichž se představitelé Ukrajiny a separatistů pod dohledem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Ruska zavázali ke klidu zbraní.

Rusko poslalo už deset konvojů

Do Doněcku a Luhansku dorazil v neděli odpoledne v pořadí desátý konvoj vyslaný z Ruska.

Na východ Ukrajiny dovezlo 180 nákladních vozů celkem 1 400 tun údajně humanitárního materiálu. Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace do Donbasu putovaly zásoby jídla, stavební materiál a léky.

Novináři, kteří podle ruské agentury TASS měli možnost do vozů nahlédnout, uvedli, že obsah nákladu skutečně odpovídá. Kyjev nicméně v minulosti Moskvu opakovaně obvinil, že v konvojích dodává povstalcům zbraně a posily. Rusko tato nařčení odmítlo.

Konvoj po vyložení nákladu zamířil zpět do Ruska.

Boje se ale dosud nedařilo přerušit a vyhlášené příměří nebylo prakticky nikdy dodrženo. Od jeho uzavření padlo každý den v průměru 13 lidí - vojáků, rebelů i civilistů.

Nyní se s napětím očekává, zdali znesvářené strany opět usednou k jednacímu stolu. Navzdory opakovaným provoláním o možném termínu dalších jednání se tak zatím ovšem nestalo.

Důvodem odkladu minských rozhovorů jsou podle nepotvrzených zpráv nejasnosti ohledně přesného programu jednání. Povstalci údajně požadují, aby Kyjev odvolal hospodářskou blokádu Donbasu a obnovil výplatu sociálních dávek a důchodů pro obyvatele povstaleckých území. Nesouhlasí rovněž s tím, aby se minských jednání účastnili evropští prostředníci. Naproti tomu Kyjev od separatistů žádá zrušení výsledků voleb, které počátkem listopadu uspořádali na povstaleckých územích okolo Doněcka a Luhanska.

O zprostředkování míru mezi povstalci a ukrajinskou armádou se má v pondělí pokusit kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, který kvůli tomu přiletěl na Ukrajinu. Ukrajině slíbil kazašský prezident uhlí, které má nahradit výpadky dodávek z uhelných pánví Donbasu. Ty po obsazení území separatisty omezily provoz. Se svým protějškem Petrem Porošenkem se také dohodli i na plném obnovení vojenské spolupráce mezi zeměmi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Berkeley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Do španělské enklávy Melilla na severu Afriky proniklo asi padesát migrantů

Radost afrických uprchlíků, kterým se podařilo zdolat plot mezi Marokem a...

V pátek se skupina asi 150 migrantů pokusila překonat hraniční plot, který odděluje španělskou enklávu Melilla na...

V Izraeli vykopali 1 200 let starou mešitu. Modlili se v ní zemědělci

Izraelští archeologové v Negevské poušti objevili 1 200 let starou mešitu. Na...

Izraelští archeologové objevili jednu z vůbec nejstarších mešit na světě. Leží u beduínského města Rahat v Negevské...

Najdete na iDNES.cz