Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusové propadli okultismu, v zemi se množí noví Rasputinové

  22:06
Rusové stále častěji obracejí na okultisty a mystiky. V turbulentní době u nich hledají rady do života i informace o svých blízkých. Někteří okultisté se díky zájmu veřejnosti stali mediálními hvězdami - a to i bez ohledu na to, že jejich předpovědi mají mnohdy povážlivé trhliny.

Grigorij Jefimovič Rasputin | foto: Profimedia.cz

Rusko v posledních měsících zažívá na poli zahraniční i domácí politiky turbulentní časy. Moskva se angažuje v bojích na východě Ukrajiny i v Sýrii a ekonomika trpí kvůli padajícím cenám ropy a západním sankcím.

Situace dopadá i na obyčejné Rusy. Ti kvůli nejisté budoucnosti stále častěji hledají odpovědi na palčivé otázky u mystiků a vyznavačů okultismu. Podle aktuálních průzkumů až pětina všech Rusů nejméně jednou za život využila službu mystika či vědmy. Dohled nad ruskou duší sice vykonává pravoslavná církev, zejména ve východních regionech však stále přetrvává víra v šamany, pohanské zvyky a okultismus.

Rasputin

Grigorij Jefimovič Rasputin byl ruský mystik, který měl velký vliv na poslední ruské vládce z dynastie Romanovců. Dodnes se vedou spory, jestli to byl jen rozmařilý šarlatán, nebo skutečný léčitel. Carská rodina na něj nedala dopustit díky jeho údajným zásluhám na vyléčení careviče Alexeje z hemofilie.

Když vypukla první světová válka a car odjel na frontu, carevna Rasputinově vlivu zcela podlehla a vousatý pop de facto řídil státní záležitosti.

V prosinci 1916 došla poslancům státní dumy trpělivost. Pozvali ho na oslavu u knížete Jusupova, kde se ho pokusili otrávit cyankáli ve víně a koláčích. Jed na něj však nepůsobil, tak ho atentátníci čtyřikrát střelili, vykastrovali a jeho tělo vhodili do řeky Něvy. Nezdolný pop tou dobou přesto stále žil. Jak potvrdila pitva, příčinou mnichova úmrtí bylo až utonutí.

Jejich součástí jsou mimo jiné rozhovory s mrtvými či numerologie. Ruské intelektuály lákala magie už v dobách Sovětského svazu, kdy člověk kvůli zájmu o nadpřirozeno mohl snadno skončit ve vězení či psychiatrické léčebně. Rozpad Sovětského svazu přinesl obrodu mysticismu. Znalci okultních praktik zažívají příliv zákazníků a z některých se dokonce stali národní celebrity.

Hvězdný okultista

Jeden z nejznámějších mystiků Alexander Šeps se proslavil v oblíbené televizní reality show nazvané Bitva senzibilů, kterou previdelně sleduje více než čtyři miliony diváků (na jednotlivé epizody se můžete podívat zde). Rodák z Petrohradu, odkud pochází také nejslavnější ruský mystik Rasputin, má do obrázku okultního podivína daleko. Mladík s vizáží vyznavače stylu emo si podmanil nejen starší generaci i náctileté dívky.

O náplni své práce má jasno. „Mým hlavním cílem je komunikace s mrtvými. Praktikuji umění rituální magie a zaklínadel. Mohu také pátrat po lidech, kteří zmizeli,“ prozradil reportérovi serveru BBC. O tom, že se pro něj stala údajná kouzla slušným zdrojem příjmu, se však raději nechlubí.

Mysticismus a vědmy nevyhledávají jen lidé, kteří si neví rady se svým životem. Jejich služeb využívá také detektiv Dmitrij Bykov. Při nedávném vyšetřování obzvláště brutální vraždy na místě činu ohledával vrak automobilu, ve kterém uhořela neznámá oběť. Vyšetřovatelé na místě nenalezli žádné důkazy a na pomoc proto přivolali ženu s parapsychologickými schopnostmi.

„Očividně se napojila na nějaký tok informací. Řekla nám, abychom někam šli. Po cestě nám prozradila, kdo byl obětí, s kým se oběť přátelila a podobně,“ prozradil Bykov. Zda stopy vědmy někam vedly, však neuvedl. U soudu je navíc pomoc mystiků nepoužitelná.

Nepřesná vědma

Žena, která policistům v čele s Bykovem pomáhala, byla 31letá Galija Galjevová. Specializuje se na numerologii a poradenství v „personálních a vztahových problémech“. „Mnohokrát jsem se s ní radila, když jsem přijímala nové zaměstnance,“ prozradila BBC jedna z jejích klientek, podnikatelka Valeria Pervitská. „Prozkoumala jejich fotografie a data narození, pak mi řekla, koho mám zaměstnat. Pomohlo mi to sestavit správný tým lidí,“ prozradila Pervitská.

Okultní terapie jako pouťová atrakce. Jak se na okultisty dívá psychiatr?

Vysokoškolák Sergej využil služeb věštkyně Jeleny po tom, co v bojích na Ukrajině zmizel jeho kamarád. Oficiální cestou o něm nemohl sehnat žádné informace. Jelena mu sdělila smutné novinky: jeho přítel je po smrti.

„Vědma podrobně popsala zranění i jak zemřel, kdy přesně a co bylo kolem něj,“ vzpomíná Sergej. Zároveň mu však sdělila, že si není úplně jistá a ať raději o celé záležitosti s nikým nemluví. O dva měsíce později Sergej zjistil, že jeho kamarád je živ a zdráv. I tak prý na něj schopnosti vědmy zapůsobily.

Podobných důvěřivých lidí v Rusku stále přibývá. Dokud budou zemi trápit sankce a nejistota, novodobí Rasputinové budou mít o zákazníky postaráno.

Podívejte se, jak v ruském pořadu soutěží okultisté:

Autor:
Témata: hemofilie

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

16. června 2024  7:38

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby...

Střelec na předměstí Detroitu zranil devět lidí, poté spáchal sebevraždu

16. června 2024  7:11,  aktualizováno  7:21

Devět lidí, včetně nejméně dvou dětí, utrpělo zranění při střelbě na předměstí Detroitu Rochester...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...