Hora porodila myš, prohlásil Putin o Mullerově zprávě o ovlivňování voleb

  12:06aktualizováno  12:06
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý zesměšnil závěrečnou zprávu amerického zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o ruském vlivu na americké prezidentské volby. Putin označil celou kauzu za absurdní a obvinil americké demokraty z vytváření konspiračních teorií. „Hora porodila myš. Mueller se obtěžoval úplně zbytečně,“ prohlásil Putin v Petrohradu.

Ruský prezident se k výsledkům vyšetřování vyjádřil poprvé od chvíle, kdy Mueller minulý měsíc předložil své závěry americkému ministru spravedlnosti Williamu Barrovi. Putin v úterý prohlásil, že konspirační teorie demokratů týkající se prezidentské kampaně pouze reflektují jejich neschopnost přijmout finální výsledek voleb, ze kterých vzešel jako vítěz republikán Donald Trump.

Fotogalerie

„Od začátku bylo jasné, že to skončí takhle. Hora porodila myš,“ prohlásil ruský prezident podle listu The Guardian.

Dosud nezveřejněná Muellerova zpráva podle ministerstva spravedlnosti nepotvrdila spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou, ani ruské snahy o ovlivňování výsledků voleb.

Téměř dva roky trvající vyšetřování však odhalilo pokusy o nabourání do emailových schránek demokratů nebo  šíření dezinformací na sociálních sítích. Americké úřady v souvislosti s tím obvinily pětadvacet Rusů. Putin v úterý zopakoval, že se nikdo z ruské vlády před třemi lety nešel s Trumpem v rámci jeho obchodní návštěvy Moskvy.

„Od začátku jsme říkali, že tato notoricky známá komise vedená panem Muellerem nic nenajde. Nikdo to neví lépe než my. Rusko nezasahovalo do žádných amerických voleb. Je to absurdní,“ rozohnil se Putin na arktickém fóru v Petrohradu. „Mezi Trumpem a Ruskem nevznikla žádná dohoda, kterou se vyšetřovatel Mueller snažil najít,“ dodal ruský prezident. 

Putin označil tvrzení o tajné dohodě mezi Trumpem a Ruskem za naprostý nesmysl zaměřený na domácí publikum s cílem ovlivnit politiku ve Spojených státech. Politické napětí v USA se podle něj nezmenšilo ani po zveřejnění výsledků Muellerova vyšetřování a Trumpovi nepřátele proto hledají nové záminky, jak na amerického prezidenta zaútočit

„Podívejte se na to, co se děje. Co dělají skupiny, které útočí na legitimně zvoleného prezidenta? Nesouhlasí s volbou amerického lidu. Je to krize politického systému, jakou jsme v historii USA nikdy neviděli,“ uvedl Putin. Podle něj přední demokraté nadřazují zájmy strany nad zájmy národa.

Trumpův volební štáb podle Muellera nespolupracoval s Ruskem

„Nebráním prezidenta Trumpa, máme mnoho neshod. Jeho vláda zavedla vůči Rusku řadu sankcí, se kterými nesouhlasíme a nikdy je nepřijmeme, protože je považujeme za kontraproduktivní,“ řekl Putin, který doufá ve zmírnění partyzánských bojů ve Washingtonu.

Rusko a USA se poté podle něj mohou zaměřit na společné zájmy, jako je kontrola jaderných zbraní nebo boj proti terorismu a změně klimatu.

Na otázku, jestli by Rusko uvítalo Trumpovo znovuzvolení v roce 2020 Putin odpověděl, že Moskva bude respektovat volbu amerického lidu. „Pokud se Rusko a Spojené státy vrátí k plnohodnotnému dialogu o problémech celého lidstva, uvidíme to moc rádi,“ uzavřel Putin. 

S Ruskem jsem před volbami nespolupracoval, řekl Trump: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Nevyhrožujte, bude to váš konec, vzkázal Trump Íránu. Napětí se stupňuje

Americký prezident Donald Trump na konferenci ve Washingtonu (17. května 2019)

Americký prezident Donald Trump v neděli na Twitteru pohrozil Íránu zničením. Zvýšil tak obavy z možného ozbrojeného...

Mexická policie našla na statku 14 rozsekaných těl, tři unesené osvobodila

Mexická policie zastřelila 11 pašeráků drog a zabavila velké množství zbraní. (29. 5. 2011)

Příslušníci mexických bezpečnostních sil našli při zásahu v usedlosti na západě země rozčtvrcená těla 14 lidí. Ostatky...

TÝDEN OBRAZEM: Španělská korida, volby u jižního pólu a dav Beethovenů

VOLBY U PÓLU. Členové expedice z Austrálie na Davisově výzkumné stanici v...

Ve Francii slavili výročí Eiffelovy věže, v Německu zase narození Ludwiga van Beethovena. Náročnější program měli...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz