Šéf ruské Bezpečnostní rady státu Nikolaj Patrušev (15. září 2020)

Šéf ruské Bezpečnostní rady státu Nikolaj Patrušev (15. září 2020) | foto: Profimedia.cz

Putinův možný nástupce se omluvil Židům děsícím se své budoucnosti v Rusku

  • 72
Tajemník Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev se omluvil za slova svého podřízeného Alexeje Pavlova, který židovské náboženské hnutí chasidismus označil za satanistickou sektu. Proti Pavlovovi se postavil i „Putinův“ vrchní rabi. Omluva vysoce postaveného ruského činitele Židům je vzácná.

„Článek náměstka tajemníka Rady bezpečnosti Ruska A. A. Pavlova, který zde vyšel, obsahoval chybné řádky o lubavičském chasidismu,“ uvedl Patušev. „Omlouvám se těm, kteří si přečetli článek, a rád bych poznamenal, že tato analýza neodráží osobní názory A. A. Pavlova a v žádném případě nepředstavuje oficiální stanovisko Rady bezpečnosti Ruské federace,“ dodal podle listu The Times of Israel.

Patrušev odkazoval na článek svého náměstka Alexeje Pavlova v týdeníku Argumenty a fakta. Pavlov v něm tvrdí, že na Ukrajině jsou stovky „totalitárních“ sekt a je proto potřeba provést její „desatanizaci“. Proměna rétoriky podle odborníků naznačuje, že zdůrazňování ruské „fašistické“ hrozby už nefunguje a Rusko tedy došlo k závěru, že je potřeba válku na Ukrajině pojmout v náboženských termínech.

Pavlov mezi jednu z těchto satanistických sekt staví židovské pietistické hnutí inspirované středověkou mystikou jménem chasidismus. Podle Pavlova se příznivci „sekty“ považují za nadřazené všem lidem a národům.

Chasidismus vznikl v 18. století na území východního Polska. Postupně se rozšířil na Ukrajinu či do Ruska a nyní je jedním z nejvýznamnějších židovských proudů ve východní Evropě.

V nezvykle ostrém tónu slova Pavlova odsoudil i jeden ze dvou vrchních rabínů Berel Lazar, jenž je sám člen chasidismu. Pavlov se podle něj dopustil „vulgárního antisemitismu“ a jeho názory jsou „nebezpečné“.

Od denacifikace k desatanizaci. Rusové hledají nové zdůvodnění války

Pro svou blízkou vazbu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi je Lazar nazýván „Putinův rabín“. Vůči Kremlu se snaží nevystupovat . Ačkoliv se vymezil proti válce na Ukrajině, vyhnul se tomu, aby odpovědnost za její rozpoutání kladl na ruské vedení. Agentura Jewish Telegraphic Agency proto poznamenává, že Lazarova kritika je „neobvyklá“.

Obavy z budoucnosti

Ještě vzácnější je, aby se ruští vrchní činitelé Židům omlouvali, navíc tak vysoce postavení jako Patušev. Někdejší šéf ruské zpravodajské služby FSB patří do Putinova úzkého kruhu. Patří mezi největší a nejmocnější ruské jestřáby, s šéfem Kremlu jej pojí mimo úzké přátelství i hluboká nedůvěra k Západu. Právě Patušev je zmiňován jako nejpravděpodobnější nástupce Putina na křesle vládce země.

„Bylo to poprvé v mém životě a myslím, že poprvé v životě mnoha generací, kdy se (ruský) generál omluvil Židům,“ uvedl mluvčí Ruské židovské komunity Baruch Gorin. I když je za omluvu rád, děsí se, jaká budoucnost čeká židovskou komunitu v Rusku.

Podle Gorina Pavlovova slova zašla i dále než institucionalizovaná, antisemitská Stalina propaganda. Obává se, zda neoznačují „začátek nové éry ve vztazích Ruska k Židům.“

Nad Židy v Rusku se stahují mračna, varoval rabín před nárůstem antisemitismu

Bývalý vrchní rabín Pinchas Goldschmidt v souvislosti s článkem vyzval Židy v Rusku, aby ze země uprchli. On sám odešel z Ruska s tím, že na něj ruští činitelé vyvíjeli nátlak, aby podpořil ruskou invazi na Ukrajinu.

Vztahy mezi židovskou komunitou, Ruskem a Izraelem jsou v posledních měsících v důsledku války na Ukrajině velmi napjaté. Ruské ministerstvo zahraničí vzbudilo pobouření svými výroky, že Izrael podporuje ukrajinské „neonacisty“ a sami Židé jsou největší antisemité. Diplomatickou roztržku musel mírnit sám Putin.

Izraeli se též nelíbí, že Rusko používá na Ukrajině íránské drony. Obává se, že Teherán hodlá zkušenosti z bojiště využít při úderu proti němu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video