Záběry ruského samohybného protiletadlového systému Pancir-S1 zapadlého v bahně podle analytiků ukazují na systematickou korupci v ruské armádě, která podrývá její bojové kapacity. (4. března 2022) | foto: Profimedia.cz

Potěmkinova armáda. Ruský obranný sektor sužuje systematická korupce

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Potíže ruské armády při dobývání Ukrajiny vyvolávají otázky, proč na papíře mnohem silnější vojenská síla postupuje tak špatně. Podle analytiků má velký podíl na špatné připravenosti ruské armády rozsáhlá systematická korupce, kvůli níž vojáci dostávají prošlé potraviny, nekvalitní vojenské vybavení i demotivující plat.

Rusko se v žebříčku zemí podle výdajů na obranu pravidelně umisťuje na čtvrtém či pátém místě. V roce 2019 šlo z ruského rozpočtu do vojenského sektoru 65 miliard dolarů.

Je proto logická otázka, proč tyto peníze nejsou na bojových schopnostech ruské armády na Ukrajině vidět. Vojenský publicista Jiří Vojáček nabízí jednu odpověď: „Rusko věnovalo obrovské množství prostředků na přeměnu svého obranného aparátu v pojízdnou reklamní platformu pro prodej zbraní a vybavení do zahraničí.“

„Vojáci, kteří přijeli do Běloruska na cvičení, prosluli u místního obyvatelstva jako prodejci pohonných hmot a náhradních dílů za příznivé ceny.“

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Video