Vesnice v Archangelské oblasti (7. prosince 2021)

Vesnice v Archangelské oblasti (7. prosince 2021) | foto: Profimedia.cz

Rusko nabízí v tající Arktidě milion hektarů zdarma, chce podpořit ekoturismus

  • 91
Využijte změn klimatu a pojďte odstartovat své podnikání do Arktidy, vzkázalo Rusko svým občanům a v rychle tajícím regionu jim nabídlo půdu zdarma. V arktické oblasti je k mání více než jeden milion hektarů země. Úředníci lidem doporučují podnikat například v ekoturismu či zemědělství. Moskva si od programu slibuje rozvoj i osídlení vzdálených míst.

Rusko nabízí občanům půdu v celkem šesti regionech. Podle úředníků je to skvělá příležitost k „rozvoji ekoturismu či malých a středních podniků“. Program s názvem „Hektar v Arktidě“ se od úterka otevřel všem občanům, předchozího půl roku mohli o půdu žádat přednostně jen tamní obyvatelé.

Občané si mohou nárokovat zdarma jeden hektar, a to prostřednictvím oficiálního webu. Pozemek si lze vybrat v Murmanské oblasti, Archangelské oblasti, Něneckém autonomním okruhu, Jamalsko-něneckém autonomním okruhu, Karélii a Komijské republice.

Úředníci již podle listu The Moscow Times obdrželi tisíce žádostí, největší zájem je o první dva zmíněné kraje. Vláda lidem pozemky přiřkne na dobu pěti let. Poté se mohou majitelé rozhodnout, zda půdu pronajmou, prodají nebo darují. O půdu si mohou zažádat také účastníci státního programu repatriace etnických Rusů žijících v zahraničí.

Tající permafrost, domy bez základů. Rusko se pod změnou klimatu hroutí

Ruská arktická oblast se otepluje dvakrát rychleji než je globální průměr. Růst teplot vede nejen k tání obřích pásem permafrostu, ale také k lesním požárům. Odborníci varují, že oteplování tu bude mít čím dál větší vliv na statiku budov i silnic, stav elektrického vedení, plynovodů a ropovodů.

Glamping, jahodárna i drůbežárna

Podle úředníků lze však některých změn klimatu využít při rozvoji regionu. Tání vede například k lepší obdělávatelnosti země. „Arktida se mění. Jsou tam místa pro ekologickou rekreaci, pro turistku rozvoj podniků,“ uvedl šéf ministerstva pro rozvoj Alexej Čekunkov. 

Webová stránka programu líčí několik příkladů úspěšného rozvoje v Arktidě, mimo jiné eko-glampingové středisko na Čukotce, jahodové plantáže v Chabarovském kraji nebo arktické drůbeží farmy.

„První glampingová základna na Čukotce vznikla na zdarma poskytnutém pozemku. Podnikatel zde pro turisty nechal postavit několik klenutých staveb, které přispějí k rozvoji domácího cestovního ruchu,“ píše se na webu. Majitel plánuje kromě ubytování zákazníkům nabízet také transfer, sportovní a zábavní program nebo výletničení po okolí. 

„Ekoglamping“ na Čukotce:

Мы в СМИ. Обзор сезона 2021

#вести #чукотка #glamping #Север#путешествиепороссии #отдыхнаприроде

18. října 2021 v 10:45, příspěvek archivován: 3. února 2022 v 15:23

Právě v arktickém ekoturismu vidí ruská vláda největší potenciál. „Ekologické druhy turismu se velmi rychle rozvíjejí a ročně rostou asi o pětadvacet až třicet procent,“ uvedla pro list The Telegraph Zarina Doguzovová, šéfka Federální agentury pro cestovní ruch Ruska.

„Počet ekoturistů se rozšiřuje a cestovatelé jsou stále mladší. Mnoho mladých lidí je připraveno vyrazit do přírody a dokonce preferují tento druh rekreace před populárnější dovolenou na pláži,“ dodala.

Tání permafrostu je časovaná bomba, říká studie. Utrpí hlavně infrastruktura

Země v přírodních rezervacích a národních parcích v arktické oblasti nyní buduje nové stezky, které mají podle úřadů nejen nalákat návštěvníky, ale také přispět k ochraně životního prostředí. 

Na ruském Dálném východě si mohou lidé zažádat o hektar zdarma již od roku 2017. Program s názvem „Hektar na Dálném východě“ ale podle Rádia Svobodná Evropa nesplnil očekávání úředníků. Ačkoli měl obyvatele západní části země inspirovat k migraci na východ, většinou pobídl ke stěhování lidi z regionu, kteří se rozhodli opustit ruch velkoměst. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video