Rok od chemických útoků v Sýrii. Pomoc Západu nepřišla, Asad už není zlo

  14:55
Ve čtvrtek uplynul rok od chemického útoku v syrské Ghútě. Chemický arzenál asadovského režimu byl od té doby zničen, strůjci útoku se však žádného potrestání nedočkali. Pozornost se od Bašára Asada přesunula k boji proti Islámskému státu. Obyčejní Syřané pak stále marně čekají na pomoc ze zahraničí.
Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým...

Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým plynem. Záchranáři mu podávají potřebný kyslík. Vzbouřenci tvrdí, že bomby s nervovým plynem na předměstí Damašku svrhly vládní jednotky. | foto: Reuters

Bylo krátce před půl třetí ráno a syrský Damašek zažíval tradiční horkou letní noc. Relativně poklidný spánek obyvatel damašského předměstí Ghúta však měl za pár se sekund přerušit útok, jaký neměl v syrské občanské válce obdoby.

Madžíd, 26letý sociální pracovník, se zrovna pokoušel usnout, když ho jeho nadřízený povolal do práce. Jako student práv měl na starosti dokumentování incidentů spojených s úmrtím či zmizením lidí na území Sýrie. Na obrázek, který se mu naskytl 21. srpna 2013, ho nemohlo připravit nic.

Konflikt v Sýrii

V Sýrii už více než tři roky zuří krvavý konflikt mezi režimem prezidenta Bašára Asada a různými povstaleckými uskupeními. Na síle v poslední době získává zejména organizace Islámský stát, která kontroluje sever Iráku. Konflikt v Sýrii stál životy už více než 170 tisíc lidí. Krveprolití vyhnalo z domovů více než tři miliony lidí. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, tedy v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku (více o syrských uprchlících zde).

„Všude byl chaos. Lidé běhali sem a tam a křičeli: 'Plyn! Plyn! Zaútočili na nás plynem!',“ vzpomíná na osudnou noc Madžíd. Lidé si v tu chvíli ještě neuvědomovali, co se opravdu děje a jednali tak, jak byli zvyklí při obyčejném bombardování. Snažili se dostat do sklepení a podzemních prostor. Ženy a děti první. Nikdo však netušil, že tam na ně čeká smrt. „Plyn se koncentruje v nejnižších místech a přesně tam jsme také měli nejvíce obětí,“ vysvětluje Madžíd pro server BBC

Stovky mrtvých a vzájemné obviňování

Rozsah útoku naplno pocítil při návštěvě polní nemocnice. Podle něj tam na podlaze vedle sebe leželo na 600 umírajících lidí. Dospělí i děti. S otevřenýma očima a bílou tekutinou vytékající z jejich úst a nosu. Když chtěl Madžíd pořídit fotografii otřesné scenérie, snažil se poodstoupit tak, aby do záběru dostal všechny mrtvé. I když couval, jak to jen šlo, fotografii se pořídit nepodařilo. „Lidé přicházející do nemocnice museli procházet přes těla a hledat členy své rodiny,“ popisuje Madžíd.

První informace o počtech mrtvých, které přinesla Svobodná syrská armáda, byly astronomické. Útok nemělo přežít 1 729 lidí a dalších šest tisíc mělo utrpět zranění. Nezávislá organizace Lékaři bez hranic později čísla výrazně zkorigovala a uvedla, že po útocích její pracovníci ošetřili asi 3 600 lidí, zachránit se jim pak nepodařilo 355 lidí. Vyšetřování OSN ukázalo, že při útocích bylo použito na 350 litrů sarinu (více o útoku chemickými zbraněmi se dočtete zde).

Podle reakcí povstaleckých skupin chemické zbraně použila armáda Bašára Asada. Ten z útoků naopak obvinil povstalce. Západní mocnosti se však postavily za nepřátele vládnoucího režimu a po hrozbě možného vojenského zásahu donutily režim k likvidaci chemického arzenálu. V srpnu letošního roku pak Barack Obama ohlásil, že Spojené státy dokončily likvidaci všech nebezpečných látek, píše server Los Angeles Times. Američané neutralizovali zejména chemikálie použité na výrobu jedovatých plynů sarin a yperit na zvláštní lodi Cape Ray, která plula v mezinárodních vodách Středozemního moře (více o zničení syrských chemických zbraní zde).

Sýrie a USA mají společného nepřítele

Zničením chemických zbraní se podle všeho celá kapitola kolem útoku v Ghútě uzavřela. Potichu se však pozapomnělo na potrestání strůjců útoku. Západní mocnosti, které se před rokem shodovaly na tom, že za útoky zcela jistě stojí asadovský režim, nyní pomalu ale jistě začínají ze své původní rétoriky ustupovat. Nepřítelem číslo jedna už totiž není Bašár Asad, ale islamisté z organizace Islámský stát (IS). Ten stejný Islámský stát, který bojuje proti Asadovi na bojištích Sýrie.

„Neváží si žádného lidského života, jejich ideologie je zvrácená,“ řekl ve středu Obama s poukazem na vyvražďování, zotročování a znásilňování, jehož se na území Iráku a Sýrie islamisté dopouštějí. „Pro skupinu jako ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě, předchůdce IS, pozn. red.) není v 21. století místo,“ uvedl Obama v reakci na popravu amerického novináře Jamese Foleyho (více o tomto případu zde).

Asad a Spojené státy tak pouhý rok po chemických útocích mají stejného nepřítele. Za jeden provaz však zatím netáhnou. Oba státy by totiž jakoukoli oficiální dohodou zcela popřely dosavadní směřování své zahraniční politiky. Možná spolupráce v boji proti islamistům však podle mnohých diplomatů a politologů není zcela nemožná.

Už v lednu letošního roku, tedy dlouho před ofenzivou islamistů v Iráku, se podle některých zdrojů ze syrských politických kruhů do Damašku sjely špičky zahraničních tajných služeb, aby s vládními představiteli jednaly o spojení sil v boji proti islamistům z IS, uvádí BBC

„Jediná možnost, jak vyřešit tuto situaci (kolem Islámského státu) je spolupracovat s prezidentem Asadem,“ uvedl v červnu letošního roku náměstek syrského ministra zahraničí Fajsál Mekdád, kterého cituje server South China Morning Post. Dodal, že „mnoho zemí“ se již snaží s Damaškem dohodnout spolupráci v otázkách bezpečnosti. „Bezpečnostní otázky však nelze oddělit od politické spolupráce,“ myslí si Mekdád.

Obyčejní Syřané marně čekají na pomoc Západu

Asadovy síly přitom až do léta na islamisty z tehdejšího ISIL neútočily. To umožnilo těmto ozbrojencům expandovat na úkor umírněnějších opozičních skupin, které podporuje Západ. Vládní síly se k protiútokům odhodlaly až potom, co islamisté v poslední době obsadili v Sýrii další území díky vpádu do Iráku, kde se zmocnili velkého množství zbraní a získali řadu nových členů.

Asad prezidentem

Bašár Asad úřad prezidenta Sýrie jen tak neopustí. Prezidentské volby, které se uskutečnily 3. června, Asad vyhrál a získal v nich 88,7 procenta hlasů (více o výsledcích voleb zde). Hlasování se konalo jen na některých místech, neuskutečnilo se v oblastech, kde se bojuje, poznamenala agentura AP. Evropská unie označila volby za nelegální, Asadovi spojenci v čele s Ruskem a Íránem je považují za svobodné a spravedlivé.

Ze zcela jiného úhlu vnímají rok po chemických útocích obyčejní Syřané. Politické tahanice jim do životů téměř nezasahují. Po útocích doufali, že se konečně dočkají výrazné pomoci ze Západu. S postupujícími měsíci však začalo být stále jasnější, že se změny nedočkají. „Svět zklamal syrský lid,“ myslí si Madžíd, který pár měsíců po útocích raději opustil svou vlast. Pozůstalí marně čekají na spravedlnost a vyplacení odškodného za ztrátu svých blízkých.

Když pomoc ze zahraničí nepřicházela, mnoho Syřanů začalo hledat východisko v extremistických skupinách. „Po chemických útocích jsem viděl mnoho mužů kolem mě, ze kterých se stali extremisté. Zklamání z nečinnosti Západu vytvořilo živnou půdu pro extremistické skupiny, které pozůstalým po mrtvých řekly, že ony jsou pro ně jedinou nadějí,“ vysvětluje Madžíd.

Zatím posledním zklamání pro Syřany byl tvrdý postup Spojených států proti islamistům v Iráku. Americká diplomacie útoky obhajovala mimo jiné tím, že chrání irácké menšiny. Masakrování obyčejných Syřanů členy IS však zůstává přehlíženo. Vrcholem byl nedávný útok Islámského státu na civilisty v provincii Dajr az-Zaur, kde jejich rukou zemřelo na 700 lidí.

„Zničení syrských chemických zbraní neudělá pro mrtvé a jejich pozůstalé nic. Otázka chemických zbraní v Sýrii se uzavře až tehdy, pokud budou k odpovědnosti dohnáni strůjci útoků v Goutě,“ myslí si Nadim Houry, náměstek ředitele organizace Human Right Watch pro Blízký východ a Severní Afriku. Dění v uplynulém roce naneštěstí ukázalo, že ti, kteří útoky spáchali, před soudem jen tak nestanou.

Záběry CNN po chemickém útoku v Sýrii:

8. září 2013

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Za tři roky hrozí nedostatek proudu. Pomoci má urychlení výstavby elektráren

Přímý přenos

K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou schválili poslanci. Novela lex plyn má zkrátit povolovací procesy paroplynových elektráren až o pět let....

23. dubna 2025  5:25,  aktualizováno  11:13

Tajemný dar od Putina odhalen. Trump dostal svůj portrét od mistra snových vizí

Zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff se v březnu vrátil ze své výpravy do Moskvy s darem přímo od Vladimira Putina. Donedávna ho obestíralo tajemství, nyní se ukázalo, že jde o stylizovaný...

23. dubna 2025  11:11

Lidé se loučí s papežem v bazilice sv. Petra. Tělo upravili, aby vydrželo teplo

Přímý přenos

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se lidé mohou naposledy rozloučit s papežem Františkem. Rakev převezli z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let zemřel....

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  11:02

Rakušan nabízí ochranu Haškovi. Slavnému brankáři vyhrožuje bývalý ruský prezident

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan odsoudil chování ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva. Místopředseda ruské bezpečností rady na začátku tohoto týdne bývalého hokejového brankáře Dominika...

23. dubna 2025  10:52

Z advokátní úschovy i rodině zpronevěřil 124 milionů, soudí místostarostu

Brněnský krajský soud řeší případ advokáta a místostarosty Skřinářova na Žďársku Vítězslava Musila, který se podle obžaloby dopustil zpronevěry a podvodu. Z advokátní úschovy nejméně od roku 2019...

23. dubna 2025  10:50

Super Spicy! zpívá Jack Black. Skladba z filmového Minecraftu je nejkratší hit vůbec

Herec a hudebník Jack Black si může do svého dosavadního portfolia připsat jedno doslova pikantní prvenství. Jím nazpívaná skladba Steve’s Lava Chicken z Minecrat filmu, v níž maniakální komik zpívá...

23. dubna 2025  10:38

Inspekce prověřila školy v Hodoníně. Kvůli šikaně chce víc sledovat vztahy mezi žáky

Česká školní inspekce prošetřila školy v Hodoníně kvůli případu brutální šikany. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal doporučil všem zařízením posílit poradny a lépe sledovat vztahy mezi žáky....

23. dubna 2025,  aktualizováno  10:31

Policie u požáru v Rynholci prověřuje dva trestné činy, hasiči pokračují v likvidaci

Hasiči ve středu ráno pokračují v likvidaci rozsáhlého požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, který vypukl v pondělí v podvečer. V noci na místě s pomocí těžké techniky...

23. dubna 2025  8:19,  aktualizováno  10:29

„Ukrajinská havěť, tupci, kreténi.“ V Nitře útočí na zahraniční studenty

Zahraniční studenti v Nitře na jihu Slovenska čelí slovním a fyzickým útokům skupinek mladíků, ti útočí na vysokoškoláky mluvící rusky a ukrajinsky, napsal list Sme. Místní univerzita UKF vyzvala své...

23. dubna 2025  10:24

Do Česka se ženou silné bouřky. Na východě může napršet až 50 milimetrů

Východ Česka ve čtvrtek odpoledne zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm, varují meteorologové z Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ). Napršet může až 50 milimetrů. Hrozí zatopení sklepů,...

23. dubna 2025  10:23

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Česko na Eurovizi 2025 bude reprezentovat Slovák ADONXS

Česko bude na Eurovizi 2025 bude reprezentovat zpěvák a umělec Adam Pavlovčin (ADONXS). Vítěz poslední Česko Slovenské Superstar (2021) zabojuje o hlasy diváků i odborné poroty v květnu ve švýcarské...

23. dubna 2025  10:19

Jíst v divadle je neslušné? Tady to bude nutnost, říkají Bartoš a Vaníček

Vysíláme

Co se stane, když zmizí maso ze světa a jeho návrat se promění v téměř náboženský zázrak? A co když se tenhle zázrak odehraje uprostřed inscenované jedenáctichodové večeře? Tak začíná představení...

23. dubna 2025