Egyptské ministerstvo pro historické památky to podle agentury Reuters považuje za jeden z nejdůležitějších a nejvýznamnějších objevů v historii. Archeologové sochu v nadživotní velikosti vypátrali nedaleko ruin chrámu Ramesse II. ve východní části Káhiry, na místě starověkého města Heliopolis, ve kterém podle starověkých Egypťanů žil bůh slunce.
Fotogalerie |
„Minulé úterý mi zavolali, aby mi oznámili velký objev kolosu faraona, nejpravděpodobněji Ramesse II., který byl vyroben z křemence,“ sdělil Reuters ministr pro historické památky Chalid al-Anani.
„Objevili jsme nejprve poprsí sochy, poté spodní část hlavy. Teď jsme vyzvedli hlavu, objevili korunu, pravé ucho a fragment pravého oka,“ sdělil Anani ve čtvrtek na místě nálezu. Vyzdvihnutí hlavy bagrem přihlížel dav místních obyvatel, novinářů, úředníků i archeologů.
Archeologové pracují na vyzvednutí dalších částí sochy. Pokud socha v nadživotní velikosti doopravdy zobrazuje Ramesse II., bude vystavena u vchodu do Velkého egyptské muzea, které má být otevřeno v roce 2018.
Dobyvatel i budovatelRamesse II. byl jedním z nejuznávanějších panovníků v egyptských dějinách. Kromě toho, že byl velmi šikovný diplomat (uzavřel první dochovanou mírovou smlouvu), byl také dobyvatelem a válečníkem. Zemi ovšem kvůli tomu nepřivedl ke krachu, ba naopak. Za jeho vlády panoval čilá stavební ruch a zlepšil se i zavodňovací systém. Faraon, jehož vláda trvala mezi roky 1279 - 1213 před naším letopočtem, za sebou zanechal Egypt v míru a prosperitě. |
Chrám zasvěcený slunci, nedaleko kterého se socha našla, byl založen právě Ramessem II. Díky tomu je velká pravděpodobnost, že i socha znázorňuje tohoto velikána egyptských dějin, sdělili archeologové.
Socha byla nalezena ve čtvrti Mataria, ve které žijí převážně dělníci a je plná nedostavěných budov a blátivých cest. Podle vedoucího německého archeologického týmu Dietricha Raueho ale místo, kde se dnes nachází Mataria, bylo v historii velmi důležité.
Socha Ramesse II. není jediným objevem. Egyptsko-německý tým našel také horní polovinu vápencové sochy v životní velikosti, která znázorňuje faraona Sethiho II., vnuka Ramesse II.
Mnozí doufají, že podobné objevy přilákají do Egypta více turistů. Po arabském jaru klesl jejich počet v roce 2011 meziročně z 14,7 na 9,8 milionu. Poté, co se v říjnu 2015 v poušti na Sinajském poloostrově zřítilo ruské letadlo s 224 lidmi na palubě (více jsme psali zde), snížilo se množství návštěvníků v první čtvrtině roku 2016 na 1,2 milionu.