Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žadatele o azyl bychom mohli posílat do Afriky, plánuje i rakouský kancléř

  13:29
Rakousko se chce inspirovat Velkou Británií a své žadatele o azyl odesílat do třetích zemí. V pondělí to novinářům prozradil kancléř Karl Nehammer s tím, že v Evropské unii není jeho země sama, která o tom uvažuje. I zmínění Britové však zatím se svým plánem „outsourcovat“ migranty do Rwandy narážejí. Proti rostoucím počtům běženců se rozhodli zakročit i Slováci.
Rakouský kancléř Karl Nehammer (11. října 2022)

Rakouský kancléř Karl Nehammer (11. října 2022) | foto: Reuters

„Rakousko bude v rámci EU i nadále dělat všechno pro to, aby vznikly politické a právní podmínky pro azylové řízení mimo Evropskou unii. Nevzdáme se. Příslušné dohody se třetími zeměmi jsou možné, jak se ukazuje na příkladu Rwandy,“ uvedl v pondělí rakouský kancléř.

Předeslal, že Rakušané s tímto požadavkem v Unii nejsou sami. „Tato africká země už se dohodla s Dánskem,“ pokračoval, aniž zmínil, že Kodaň svůj migrační plán po loňských volbách opustila. „Program nové vlády volá po zřízení přijímacího centra mimo Evropu, ovšem ve spolupráci s EU či dalšími zeměmi,“ řekl v lednu dánský ministr migrace a integrace Kaare Dybvad.

Británie přemísťuje migranty do plovoucí ubytovny, ve hře je i odlehlý Atlantik

Mimo EU se pro migrační „outsourcing“ rozhodla také Velká Británie. Žadatelé o britský azyl měli na rozhodnutí počkat ve Rwandě, za což by tato africká země dostala nemalé peníze. Ani po schválení žádosti by se však běženci do vysněné destinace nedostali. Ochranu by jim místo Londýna muselo zajistit Kigali. Ani tento plán se nicméně stále nerozjel. Pomyslné vidle do něj hodil Evropský soud pro lidská práva, někteří běženci navíc uspěli s odvoláním.

Soudní spory dodnes neskončily a britská vláda už místo Rwandy operuje i s možností stěhovat zájemce o život ve Spojeném království na zámořská území v Atlantiku. Není jasné, jak by si u evropského práva stála rakouská verze tohoto plánu, upozorňuje portál Euractiv.

Kancléř Nehammer si od rwandského scénáře slibuje snížení počtu nelegálních běženců na území Unie. „Migranti by na evropskou půdu vůbec nevstoupili. A pokud by dostali zamítavé rozhodnutí, nemohli by se už skrývat na území EU ani o azyl žádat v několika zemích najednou,“ pokračoval v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

Podotkl, že by tato praxe také „zničila byznys model organizovaného zločinu a ukončila vražednou přepravu přes Středozemní moře“, kdy se běženci v chatrných a mnohdy přeplněných lodích vydávají na nebezpečnou cestu s nejistým výsledkem. Jejich pokusy překonat moře často končí smrtí mnoha lidí.

Autoritář si našel peníze jinde. Migrační pakt Bruselu s Tuniskem selhal

„V Evropě už by se nerozhodovalo o udělení azylu, a tudíž by se zde už neuděloval status trvalé ochrany. Zároveň je třeba rozšířit možnosti legální migrace ve spolupráci s Agenturou OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizací pro migraci,“ řekl kancléř a zdůraznil, že pro jeho vládu je zásadní efektivní ochrana hranic Unie, rychlý azylový proces v zemích u těchto hranic a bryskní vracení odmítnutých žadatelů „díky příslušným dohodám se třetími zeměmi“.

Podle rakouského spolkového kancléřství od letošního ledna do května klesl počet žádostí o azyl o 20 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. A Nehammer už v červenci konstatoval, že Rakousko spolu s Maďarskem a Srbskem „přitáhlo azylovou brzdu“. Také nyní připomněl, že Srbsko ukončilo bezvízový režim pro Tunisany a Indy, což podle něj vedlo k tomu, že počty žadatelů o azyl z těchto zemí v Rakousku výrazně klesly.

O azyl žádá nejvíc lidí od migrační krize

Obecně však počet žadatelů o azyl v Evropě strmě roste a nyní je jich nejvíc od migrační krize v letech 2015 a 2016. V první polovině letošního roku se v Evropské unii, Norsku a Švýcarsku meziročně zvýšil o 28 procent na zhruba 519 tisíc. V úterý to oznámila Agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA), která také upozornila, že podle současných tendencí by počet žadatelů mohl do konce roku překročit milion.

V devětadvaceti sledovaných zemích nejčastěji žádali Syřané, Afghánci, Venezuelané, Turci a Kolumbijci, na které připadá dohromady 44 procent žádostí. Nejvíce žádostí o azyl přitom podali v Německu, na které jich připadá 30 procent z celkového počtu. Následují Španělsko se 17 procenty a Francie s 16 procenty. V České republice bylo podle zveřejněné tabulky podáno jen 236 žádostí o azyl. Nejméně žádostí evidují v Maďarsku, a to dvaadvacet.

Přibližně 41 procent žádostí o azyl úřady vyřídily kladně. Nejčastěji získávají mezinárodní ochranu Syřané (95 procent žádostí je vyřízeno kladně) a Afghánci (58 procent). V první polovině roku rovněž došlo k výraznému nárůstu žádostí od obyvatel Pobřeží slonoviny (9 300) a Guineje (8 700).

Uprchlická vlna do Evropy se zvedá. Ceny za převaděčství klesly

Kromě toho nyní zhruba čtyři miliony Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazi, v současnosti využívají v Evropské unii takzvané dočasné ochrany. To je krizový mechanismus EU, který se aktivuje za výjimečných okolností v případě hromadného přílivu lidí s cílem poskytnout jim kolektivní ochranu.

Členské země EU se v červnu dohodly na migračním paktu, který počítá s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí. Už tehdy bylo proti paktu Maďarsko s Polskem. Finální podobu migrační dohody však ještě musí projednat Evropský parlament.

Co se týká urychleného azylového řízení, většina zemí EU z něj chce vyloučit ženy a děti. To však rakouský kancléř odmítá. „Na první pohled se to může zdát správné, ale z pohledu policie je pohled nepraktický a v konečném důsledku i kontraproduktivní,“ varuje s tím, že by se tak právě zranitelné ženy s dětmi mohly z popudu svých příbuzných o to víc vydávat na riskantní cestu přes moře a padat do pastí „bezskrupulózních“ převaděčů. „A pokud by dostaly ochranu, přivedly by si zbytek rodiny,“ dodal.

Slovenské policii pomohou vojáci

Zakročit proti rostoucím počtům běžencům se rozhodli i na Slovensku. Lidé už by tam nově neměli automaticky dostávat potvrzení o možnosti setrvat v zemi. Podle ministerstva vnitra se tak Slovensko stane pro běžence méně atraktivní.

Obnovit by se také mělo vyhošťování migrantů pozastavené v souvislostí s pandemií covidu. V novele zákona o pobytu cizinců to ve středu navrhla úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora. Předlohu ještě projedná parlament. Kabinet v této souvislosti také vyčlenil 500 vojáků, kteří budou do konce letošního roku pomáhat policii.

Za prvních necelých osm měsíců letošního roku Slovensko na takzvané západobalkánské trase odhalilo zhruba 24 500 migrantů, kteří do země přišli nelegálně. Za celý rok 2022 to bylo téměř 10 900 běženců a předtím jen stovky lidí ročně. Ódor řekl, že nynější migrační vlna na Slovensku může souviset také s dřívějším rozhodnutím Maďarska propustit cizince odsouzené kvůli pašeráctví lidí.

Před předčasnými parlamentními volbami, které se konají na konci září, přístup Slovenska k migraci zkritizoval lídr opozičního Směru-SD Robert Fico. Vadí mu například to, že běženci dostanou od policie zmíněný doklad, na jehož základě se mohou volně pohybovat. Slovenský policejní prezident Štefan Hamran ovšem v pondělí řekl, že povinnost vystavit takové potvrzení zavedla země v roce 2018, kdy byl u moci právě Ficův Směr.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Eurovize ukázala, že Izrael má v Evropě i nadále podporu, říká Fingerland

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...