Ruský prezident Vladimir Putin v Krasnojarsku na sportovní události (3.3.2019)

Ruský prezident Vladimir Putin v Krasnojarsku na sportovní události (3.3.2019) | foto: Reuters

Putin pozastavil platnost dohody o likvidaci raket z dob studené války

  • 98
Ruský prezident Vladimir Putin pozastavil platnost dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou v době studené války podepsaly Sovětský svaz a Spojené státy. Moskva tak reaguje na to, že Washington od smlouvy rovněž odstoupil. Obě strany se vzájemně obviňují z toho, že dohodu z roku 1987 porušují.

Moskva nyní podle pondělního prohlášení Kremlu reagovala na porušování povinností, k nimž se Spojené státy v dohodě zavázaly. Platnost dokumentu tak ruský prezident pozastavil do doby, než Washington tato narušení odstraní. Rozhodnutí prezidenta vstupuje v platnost ihned a ruské ministerstvo zahraničí o něm bude informovat další zúčastněné strany INF.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už dříve prohlásil, že Američané smlouvu INF porušují od roku 1999. V rozporu s ní bylo podle něj mimo jiné umístění systému protiraketové obrany v Evropě.

Prezident USA Donald Trump odstoupení od INF oznámil počátkem února. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní.

Putin již dříve slíbil, že Rusko nerozmístí zbraně středního a krátkého doletu v Evropě ani jiných částech světa, dokud tak neučiní Spojené státy. Jeho slova v pondělí zopakoval i Vladimir Džabarov, první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu).

Před měsícem Putin oznámil, že Rusko bude po odstoupení od smlouvy INF vyrábět nové zbraně, nenechá se ale zatáhnout do nových nákladných závodů ve zbrojení.

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988. 

Letní sídlo Trumpa nebo Pentagon. Rusko zveřejnilo seznam cílů v USA

Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5 500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.

Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v Česku a Polsku. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy.

Předmětem americké kritiky je raketa zvaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou raketu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má ale raketa dolet povolených 480 kilometrů. 

,

Video