Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropané byli za války uprchlíky v Africe, skončily tam tisíce Poláků

  13:10
Ačkoli to dnes ví jen málokdo, v Africe za druhé světové války existovaly uprchlické tábory, ve kterých žily tisíce Poláků. Z vlasti je nejprve proti jejich vůli odvlekl Sovětský svaz, který je uvrhl do pracovních táborů na Sibiři. Jejich cesta pokračovala přes Írán, nakonec skončili na černém kontinentu. Místní na ně však dodnes vzpomínají v dobrém.
Kazia Gerechová (třetí zprava) společně s dalšími polskými dětmi v Tengeru na...

Kazia Gerechová (třetí zprava) společně s dalšími polskými dětmi v Tengeru na snímku z roku 1947. | foto: Memory Is Our Homeland

Když se kanadský režisér Jonathan Durand poprvé vypravil do Afriky, měl pocit, že je konečně doma. Jeho babička Kazia Gerechová tady za druhé světové války žila v uprchlickém táboře, který se nacházel na území dnešní Tanzanie. „Když vaše polská babička vypráví, jak jezdila na safari a šplhala na nejvyšší horu Afriky, inspiruje to dětskou představivost,“ popisuje Durand.

Dnes však o tom, že Poláci hledali za války v Africe útočiště, ví jen málokdo. Svědectví Gerechové inspirovalo jejího vnuka, aby se vypravil hledat další pamětníky do východní Evropy, na Blízký východ nebo do Afriky. 

Durand nakonec natočil dokumentární film s názvem Paměť je naše vlast (v originále Memory is our homeland), který letos  představí na několika mezinárodních filmových festivalech. 

Podle stanice Deutsche Welle žila Gerechová mezi lety 1942 a 1949 společně se svými sourozenci a rodiči v jednoduché chýši v Tengeru na tehdejším britském území Tanganyika. Když se Durand vypravil na místa, kde stávaly polské uprchlické tábory, místní obyvatelé na utečence vzpomínali v dobrém. „Pro některé to byl úplně první kontakt s bílými,“ vypráví Durand.

Pozitivní vzpomínky mají na místní také polští uprchlíci. „Byli mladí a setkání s jinou kulturou je formovalo,“ myslí si Durand. Podle expertky na migraci Julie Devlinové z německé univerzity v Eichstätt-Ingolstadtu tady spolu lidé dobře vycházeli, pomáhali si a společně navštěvovali nedělní mše.

Polská migrace do Afriky má své kořeny v srpnu 1939, protože právě tehdy německý vůdce Adolf Hitler podepsal se sovětským diktátorem Josifem Stalinem smlouvu o vzájemném neútočení, v rámci které si obě velmoci rozdělily několik evropských zemí včetně Polska.

O několik dní později Německo vstoupilo do Polska a rozpoutalo největší konflikt v dějinách lidstva. Za několik týdnů se z východu přidali Sověti, kteří okamžitě začali s etnickými čistkami a deportovali stovky tisíc Poláků, včetně mnoha Židů, do táborů nucených prací na Sibiři nebo v Kazachstánu.

14.června 2019 v 12:20, příspěvek archivován: 19.června 2019 v 16:50

Pendant la Seconde Guerre mondiale, des milliers de #polonais ont trouvé refuge en #Afrique. Le documentaire "Memory is our homeland" retrace leur odyssée. https://t.co/3hvnzPW9se https://t.co/qk6L2HAQkx

V roce 1941 se však karty obrátily, a to když nenasytné Německo zaútočilo na Sovětský svaz a donutilo Rusy, aby se domluvili se spojeneckými silami. Ty však požadovaly amnestii pro vězněné Poláky. Vzhledem k tomu, že návrat do válkou zmítané vlasti nepřicházel v úvahu, přibližně 116 000 Poláků se přesunulo do Íránu, kam vtrhla anglo-sovětská vojska.

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Írán se však o takové množství utečenců nedokázal postarat, což britskou vládu přimělo k přesunu polských civilistů do vlastních kolonií. 

Po této okružní cestě se Poláci nakonec dostali do Tanzanie, Zimbabwe nebo jiné části britské Afriky, kde zůstali až do konce druhé světové války. Africké hostitelské země poté daly Polákům jasně najevo, že mají odejít.

„Africké země byly na cestě k nezávislosti a nechtěly hostit lidi, kteří jim připomínali koloniální nadvládu,“ popisuje Devlinová. Velká část Poláků se však nechtěla vrátit do vlasti, kterou po válce ovládal Sovětský svaz. Proto odešli do Austrálie, Kanady nebo Velké Británie.

Durandova babička odešla do Anglie v roce 1949, kde se provdala za Poláka a přeživšího z nacistického koncentračního tábora Majdanek. Společně poté zamířili do Kanady. 

Durandovi se dlouho nedařilo objevit dobové záběry, ale nakonec měl štěstí v polském institutu v Londýně, kde našel jediný existující filmový záběr z uprchlického tábora v Tanzánii. Společně s dalšími polskými dětmi je na něm také právě jeho babička. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...