První světová válka zmobilizovala dva miliony Afričanů, za cizí zájmy

  17:53aktualizováno  17:53
Do bojů první světové války se zapojili i afričtí vojáci, kteří byli nuceni bojovat za své pány. Francie mezi lety 1914 a 1918 rekrutovala více Afričanů než kterákoliv jiná koloniální velmoc a skoro půl milionu vojáků z Afriky poslala bojovat proti Němcům. Válka zmobilizovala celkem na dva miliony Afričanů.

Za Francii bojovaly v první světové válce tisíce Afričanů. | foto: Profimedia.cz

Po sto letech mají afričtí vojáci ve Francii svůj pomník, který v neděli slavnostně odhalil francouzský prezident Emmanuel Macron společně se svým maliským protějškem Ibrahimem Boubacarem Keïtou. Památník pojmenovaný „Černá armáda” stojí v severofrancouzské Remeši a je věnovaný památce všech afrických vojáků, kteří za války sloužili pod francouzskou vlajkou.

Fotogalerie

Jen za Francii položilo svůj život v průběhu první světové války asi třicet tisíc Afričanů. „Vzdávám hold dvěma stem tisícům afrických vojáků z kolonií, kteří společně s dalšími mladými lidmi před sto lety padli ve francouzských vesnicích, jejichž jména ani neznali,” prohlásil Macron.

 „Dnes uctíváme naše hrdiny,” řekl při odhalení pomníku Keïtou, jehož pradědeček zemřel v roce 1916 v bitvě u Verdunu na severovýchodě Francie.

Navzdory zdánlivému usmíření, je ale myšlenka na africkou účast na válce pro mnohé Afričany i dnes stále bolestivá. „Lidé ze Senegalu, Pobřeží slonoviny a Mali zemřeli za Francii. Je pravda, že je Francie kolonizovala, ale nebyla to jejich volba. Mohli bychom říct, že zemřeli pro nic, minimálně ne pro svou zemi,” myslí si africká studentka Clémence Kouaméová, která se přišla na nový památník podívat.

Ačkoli Francouzi památník africkým vojákům postavili už ve dvacátých letech, v průběhu druhé světové války ho zničili nacisté a na své obnovení čekal až do letošního roku.

Dnešní konflikty v Africe mají prapůvod v první světové válce

Afričtí vojáci operovali za první světové války nejen v Evropě, ale také na území Afriky. Senegalská pěchota například výrazně pomohla Francouzům s dobytím německé kolonie v Togu, Britové po boku afrických vojáků bojovali až do roku 1918. Afričané často sloužili jako průzkumníci, portýři nebo kuchaři.

10.listopadu 2018 v 12:13, příspěvek archivován: 12.listopadu 2018 v 14:55

#WWI Centenary #Peace . #Tanzania #humans soldiers from Tanzania formerly a German colony called German East Africa so many Tanzanian soldiers did not come back or came back as disabled people. WW1 raged in Africa. Their families and their communities suffered. Never forget. https://t.co/sTfRvsGnau

Koloniální obyvatelstvo využívali také Němci, kteří tisíce Afričanů přinutili k vojenské službě v Tanzanii spadající pod Německou východní Afriku. Odchod mladých mužů do války způsobil nedostatek pracovní síly na polích a vedl k rozsáhlému hladomoru a totálnímu kolapsu ekonomiky, v jehož důsledku zemřel podle stanice Deutsche Welle asi jeden milion lidí.

Britové se bouří proti Francouzům. V Kamerunu bují občanská válka

První světová válka nakonec překreslila hranice Afriky. Porážka znamenala pro Němce ztrátu kolonií, včetně Tanzanie, Rwandy, Burundi, Kamerunu, Toga a Namibie. Všechny zmíněné země připadly vítězům. To vedlo k zásadním změnám, které jsou dodnes v mnoha afrických zemích jádrem sporů.

Například Kamerun si mezi sebe rozdělila Británie a Francie, která získala čtyři pětiny celého území. Ačkoli byla země po ukončení koloniální nadvlády v roce 1960 opět sjednocena, její obyvatelé se s tím nikdy nesmířili. Anglicky mluvící menšina země si připadá opomenutá centrální francouzskou vládou a doteď bojuje za svoji nezávislost.

Podobný osud postihl i Namibii, která se po válce ocitla pod nadvládou Jihoafrické republiky, kde setrvala až do vyhlášení nezávislosti v roce 1990.

Do první světové války se celkem zapojily více než dva miliony Afričanů, kteří bojovali na území Evropy a Afriky. Ačkoli se nejprve mohli obyvatelé do řad armády hlásit dobrovolně, po roce 1915 museli statisíce z nich do války narukovat povinně. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

V čele Rady Evropy podruhé stanula žena, chorvatská ministryně zahraničí

Novou generální tajemnici Rady Evropy se stala chorvatská ministryně zahraničí...

Rada Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí, má novou generální tajemnici. Po středečním hlasování Parlamentního...

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

Mexická policie uzavřela místo na řece Rio Grande, kde utonul salvadorský...

Zoufale se snažili překonat hraniční řeku Rio Grande z Mexika do USA. Pětadvacetiletý muž s dvouletou dcerou na zádech...

Putin se v Japonsku krátce sejde s Trumpem, schůzku potvrdil Kreml

Naposledy se prezidenti obou velmocí setkali loni v červenci ve finských...

Moskva ve středu oficiálně potvrdila, že ruský prezident Vladimir Putin se setká s prezidentem Spojených států...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz