Podívejte se na japonská města z vesmíru před a po tsunami

  12:28aktualizováno  12:28
Satelitní snímky z Japonska, které v pátek zasáhlo ničivé zemětřesení a vlna tsunami, ukazují apokalyptický obraz zkázy. Místa, kde ještě ve čtvrtek stály stovky barevných domků, upravených chodníků a zakotvených loděk u břehů, se proměnila v krajinu duchů.

Satelitní snímky japonského města Išinomaki před tsunami a po ní. | foto: GeoEye

Zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály zasáhlo zemi vycházejícího slunce v pátek. Po mohutných otřesech se vzedmula přívalová vlna, která zaplavila dlouhý pás severovýchodní části ostrova Honšú a připravila o život na 10 tisíc lidí.

Většina japonských měst připomíná krajinu duchů. Tamní úřady hlásí tisíce mrtvých a pohřešovaných lidí. Chybí jídlo, voda, benzin. A také elektřina, takže ti, kteří měli štěstí a přežili, mrznou ve svých domovech nebo evakuačních centrech. Teplota se v Japonsku pohybuje okolo nuly.

Sendaj
Sendaj

Sendaj

Jedním z nejpostiženějších míst je město Sendaj na východě ostrova Honšú, které vlna tsunami takřka smetla z povrchu země. Na jindy frekventovaných místech je pusto a prázdno. Nelze poznat, kudy vedly ulice a kde stály domy. Živel poničil, co mohl.

Přístav Sendaj
Přístav Sendaj

Přístaviště Sendaj

Například velké sendajské přístaviště. Těžké kontejnery připravené na nalodění na snímcích připomínají rozházené sirky. Z některých se dosud valí dým.  

Sendaj
Sendaj

Sendaj

Některé čtvrti jakoby nikdy neexistovaly. Jinde nedávný městský ruch připomínají osamělé budovy uprostřed ničeho. Podle zpravodajského serveru The Japan Times si neštěstí vyžádalo nejméně pět tisíc obětí. To jsou oficiální čísla, některé odhady jsou ale až dvojnásobné.  

Letiště Sendaj
Letiště Sendaj

Letiště Sendaj

Dosud se počet mrtvých odhadoval na zhruba 2 800, ráno však moře vyplavilo na desítku pláží v prefektuře Mijagi 2 000 utonulých. Japonské úřady hlasí, že v zemi docházejí rakve. (více zde)

Natori
Natori

Natori

Na některá místa se záchranáři dosud ani nedostali, například do městečka Natori. Satelitní snímky ukazují spoušť, kterou napáchalo silné zemětřesení v pátek odpoledne. Seismologové od té doby na Honšú naměřili asi 150 následných otřesů.

Arahama
Arahama

Arahama

Nedaleko epicentra pátečního zemětřesení leží pobřežní město Arahama, kde si otřesy vyžádaly nejméně 300 mrtvých. Tamní média informovala, že takřka všechny budovy ve městě spláchlo bahno a sesuv půdy. Živel pohřbil i park plný zeleně, jenž odděloval město od pláže.

Yuriage
Yuriage

Yuriage

Pohled na vesnici Yuriage nedaleko Natori se příliš neliší od těch předcházejících. Také ji smetla přílivová vlna, která se vzedmula po silných otřesech. První záběry z oblasti ukazovaly zoufalé lidi, kteří mávali na záchranné vrtulníky ze střech polorozpadlých domů. Ani zde není dosud jasné, kolik lidí při neštěstí zemřelo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Nejméně sedmnáct dětí zahynulo při požáru v nákupním centru v Indii

Nejméně 15 dětí zahynulo při požáru, který vypukl v komerčním středisku ve...

Při pátečním požáru v indickém městě Surat zemřelo podle místních médií nejméně 17 dětí. Požár vypukl v patře budovy,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz