Pištec si vykračuje směle vpřed. Slavný snímek autor nikdy neviděl

  17:06aktualizováno  17:06
Hoch s píšťalou, který si rázuje uprostřed peruánských And. Známý snímek bezděky vyvolává úsměv na tváři. Do dějin vstoupil jako symbol oslavy mládí, které kráčí přes všechna úskalí světu vstříc. Málokdo však ví, že samotný autor fotku nikdy nespatřil. Werner Bischof zemřel dřív, než film stačil vyvolat.

Chlapec hrající na flétnu u Cuzca v Peru. (jaro 1954) | foto: Werner Bischof

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Toho květnového rána 1954 dělal malý hubeňour z jihoperuánského Cuzka nejspíš to, co každý jiný den.


Obul si sandále, nasadil kloubouček, přes rameno přehodil vak a vyrazil na cestu do asi deset kilometrů vzdáleného Pisaku.

Nezapomněl ani na quenu, flétnu vydlabanou z kusu cukrové třtiny, aby mu cesta lépe utíkala. Dostat se z Cuzka do Pisaku není jen tak, cesta vede vysoko v horách krajem kolem řeky Urubamby.

Velký foťák na stativu uprostřed prašné cesty

Tentokrát ho ale ve výšce okolo tří tisíc metrů nad mořem rozptýlilo i něco jiného. Na cestě spatřil několik lidí. Hned bylo vidět, že nejsou místní. Měli moderní oblečení a jak se k nim blížil, zaslechl, že mluví jazykem, kterému nerozuměl.

Nejspíš si tehdy řekl, že si jich raději nebude moc všímat, přidal do kroku a nepřestával hrát. Po očku ale zkoumal každou přezku na botách cizinců a hlavně fotoaparát na stativu, který vyčníval uprostřed prašné cesty.

HUMANISTICKÁ FOTOGRAFIE

- K jejímu rozvoji přispěla hlavně 2. světová válka. Po válečných hrůzách v lidech vznikla potřeba hledat znovu krásy života.

- Podobá se reportážní fotografii, nezáleží u ní ale tolik na konkrétní situaci. Snímek má být nadčasový, má prostřednictvím běžných okamžiků zachytit lidský úděl na tomto světě.

- Přelomem byla výstava "Lidská rodina" z roku 1955, kterou sestavil Edward Steichen.

Fotoaparát patřil reportérovi časopisu Life Werneru Bischofovi. Osmatřicetiletý Švýcar s ním do té doby procestoval takřka celý svět.

Původně umělecký fotograf se už několik roků věnoval reportážní fotografii. V poválečných letech, když projížděl rozbolavělou Evropu zotavující se z válečných ran, zjistil, že má pro takovou práci oko i trpělivost.

Do Latinské Ameriky dorazil v březnu. Nejprve fotil v Panamě a v Chile. Pak se přesunul do Peru, kde pracoval na reportáži o tamní metropoli Limě.

Nyní spolu s geologem Ali de Szepessym projížděl peruánskými Andami. Mířili do amazonských pralesů.

Při pohledu na malého pištce uprostřed hor si tehdy možná vzpomněl i na svého čtyřletého syna a těhotnou manželku, kteří na něj čekali v Curychu. A zmáčkl spoušť fotoaparátu.

Vzpomínku na chlapce s quenou si Bischof nestihl zapsat

Jestli to tak skutečně bylo, se už nikdo nedozví, i když si Bischof o svých putováních a práci vedl podrobné záznamy v cestovních denících.

Obrázek pochodujícího chlapce, který si jen tak píská a který patří k vrcholům světové humanistické fotografie, Bischof nikdy nespatřil.

Krátce po vytvoření svého životního snímku, jenž se stal symbolem optimistického mládí, které beze strachu kráčí vpřed, se fotograf i jeho maďarský kolega zabili při autonehodě. Na jedné z andských horských cest u Peňa de Aguila řidič jejich vozu nezvládl řízení a auto se zřítilo do propasti. Nikdo z posádky nehodu nepřežil.

FOTOGRAF WERNER BISCHOF (1916-1954)

Fotograf Werner BischofJeden z nejvýznamnějších reportážních fotografů minulého století původně nad dokumentováním doby vůbec nepřemýšlel. Od dětství chtěl být malířem, to se ale nelíbilo jeho praktickému otci, řediteli továrny. Měl z něho být učitel, ale umělecké pnutí se ukázalo být silnější, takže začal studovat výtvarnou školu.

Před druhou světovou válkou si v Curychu založil malé fotografické a grafické studio, pak ale musel narukovat. V armádě strávil bezmála tři roky. V roce 1948 začal spolupracovat s časopisem Life, o rok později se připojil k renomované agentuře Magnum, kterou založil proslulý Robert Capa. V padesátých letech začal cestovat po celém světě. Víc jak strávil v Japonsku, navštívil Indii, Spojené státy i Mexiko.

Zemřel 16. května, o necelý týden později zahynul i Robert Capa, který v Indočíně šlápl na minu. Devět dnů po Bischofově smrti jeho žena porodila druhé dítě.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz