Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pavel navštívil v Lotyšsku české vojáky. Střeží základnu 200 kilometrů od ruských hranic

  14:25
Český prezident Petr Pavel při úterní návštěvě českých vojáků v Lotyšsku zrušil zasedací pořádek a nechal se obklopit muži a ženami v uniformách. Uvedl, že si při rozhovoru s nimi nechce připadat jako ve škole. Na základně Ádaži u Rigy působí šest desítek českých vojáků v rámci předsunutých sil NATO, které posilují východní křídlo NATO tváří v tvář Rusku.

„Připadám si tu jako ve škole,“ poznamenal prezident po vstupu do obřího stanu, kde se setkání uskutečnilo. Poté co zrušil zasedací pořádek, vybídl přítomné k otevřenému vyjádření názorů. Tohoto dialogu se však novináři, provázející prezidenta, nesměli zúčastnit vzhledem k možnosti, že by se na pořad mohly dostat i utajované skutečnosti.

„Podílíme se tady na kolektivní obraně NATO,“ řekl novinářům velitel čety, představený pouze iniciálami jako poručík R.F. Jednotka vyčleněná z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou, včetně příslušníků aktivních záloh, je v Ádaži součástí kanadské roty, které poskytuje to, čemu se vojenským jazykem říká „ochrana sil“. Jde o obranu proti pozemnímu napadení, terorismu, sabotážím, nepovoleným vstupům či chemickým útokům.

Agresivní válku spustila Moskva. Ukrajina má právo se bránit, řekl šéf NATO

Dříve na základně u Rigy působili ženisté z Olomouce a příští měsíc zde nastoupí muži a ženy z protiletadlové jednotky ze Strakonic, opět s úkolem „ochrany sil“. V Lotyšsku působí vojáci ze 14 členských zemí aliance.

Čeští vojáci v Lotyšsku nejprve nacvičují se svými kolegy obranu, pak útok a nakonec je čeká cvičení představující komplexní prověrku toho, co se naučili. „Jsou to určitě zkušenosti, které v ČR nedostaneme. Je to proto, že je tu spousta národů a komunikační bariéry, které jsem musel překonat. Je to výzva jak pro mne jako velitele, tak pro všechny členy jednotky,“ řekl poručík. V Lotyšsku se vojáci musí vyrovnat i se změnou prostředí, zejména s pískem, který je na pobřeží Baltu všudypřítomný. „To je pro nás něco nevídaného,“ dodal R.F.

Kromě toho se vojáci musí vypořádat s půlročním odloučením od rodin i s psychickou a fyzickou zátěží svého nasazení. „Být tady šest měsíců v plné připravenosti a ustavičně v pozoru, že se může něco stát, je psychicky i fyzicky náročné, vyčerpávající,“ řekl český velitel s tím, že stejně jako všichni ostatní se těší domů. Ocenil, že do zahraniční mise se zapojili i příslušníci aktivních záloh české armády, pro které je půlroční nasazení v uniformě a v zahraničí také velkou zkušeností. „Vnímám to jako velké plus,“ zdůraznil.

Návštěvu prezidenta Pavla označil poručík R.F. za „poctu“; váží si toho, že nejvyšší státní představitel si na návštěvu vojáků v Lotyšsku našel čas, vyslechl jejich názory a ocenil práci, kterou zde odvádějí.

„Bezpečnost není laciná“

Český prezident se v lotyšské metropoli účastní summitu devíti zemí z východního křídla aliance, v Rize jsou zastoupeni i noví členové aliance Finsko a Švédsko a přítomen je také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Maďarsko a Slovensko, jejichž vlády zaujímají zdrženlivý postoj k vojenské podpoře Ukrajiny, v Rize zastupují velvyslanci. Podle kuloárních informací není jisté, zda země B9 dospějí na závěr vrcholné schůzky ke společnému prohlášení.

Český prezident Petr Pavel, lotyšský prezident Edgars Rinkevics, rumunský prezident Klaus Iohannis a polský prezident Andrzej Duda při summitu NATO v Rize. (11. června 2024)

Hlavním bodem jednání v lotyšské metropoli je příprava červencového summitu NATO ve Washingtonu. Ten, jak uvedl Stoltenberg v úvodním vystoupení, má vést k rozhodnutím o posílení obranného odstrašování vůči potenciálnímu agresorovi a také k rozhodnutím o zvyšování výdajů na obranu. „Ukrajina potřebuje dlouhodobou a předvídatelnou podporu,“ zdůraznil další bod agendy Stoltenberg.

„Bezpečnost není laciná,“ prohlásil na úvod polský prezident Andrzej Duda, jehož země mohutně zbrojí ve snaze odstrašit Rusko před případným útokem. Duda nicméně varoval, že ruská ekonomika už byla nastavena na válečnou výrobu, a Kreml také využívá migraci jako zbraň. „Rusko je připraveno použít všechny síly a prostředky, aby dosáhlo svých neoimperiálních cílů,“ prohlásil.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Běžkyně zabloudila v zooparku. Zaútočili na ni vlci, je ve vážném stavu

24. června 2024  8:23

Šestatřicetiletou ženu napadli v zooparku u Paříže tři vlci. Pokousali ji na krku, zádech a na...

Slunečno vydrží až do poloviny týdne, tropické teploty padnou v pátek

24. června 2024  6:25

V pondělí a v úterý bude slunečno, odpoledne může přechodně přibývat mraků, srážky se ale Česku...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...