Jako z hororu. Obyvatele Georgie děsí příval jedovatých pavouků

  • 60
Sever amerického státu Georgia zaplavily miliony obřích pavouků. Žlutí členovci sídlí v domech, zahradách i parcích a tvoří tlusté pavučiny, které dosahují ve vrstvách až třímetrové tloušťky. Jedná se o druh pavouka, který je jedovatý, ale pro člověka a domácí zvířata není nebezpečný.

Verandy, elektrická vedení, poštovní schránky a zeleninové záhony ve více než 25 okresech státu Georgia jsou pokryty hustými pavučinami jasně žlutého pavouka nefila kyjovitá (Trichonephila clavata), invazního druhu, jehož původní domovinou je východní Asie. O výskytu pavouků v Georgii napsal portál Science Alert.

První z těchto členovců, dorůstajících velikosti více než 7,5 centimetru, byl zpozorován v roce 2014 asi 130 kilometrů severovýchodně od Atlanty. Do Spojených států se s největší pravděpodobností dostal jako černý pasažér v přepravním kontejneru, uvedl Rick Hoebeke, vedoucí sbírek Přírodovědného muzea v Georgii, který pavouka objevil.

Od té doby se populace a oblast výskytu tohoto pavouka neustále rozšiřují. Ovšem nic, co dosud zažili, obyvatele ani vědce nepřipravilo na to, s jakým množstvím pavouků druhu nefila kyjovitá se letos setkají.

Pavučiny jako z filmu

Will Hudson, entomolog z Georgijské univerzity, uvedl, že se jeho veranda stala nepoužitelnou poté, co ji pokryla deka pavučin hluboká tři metry. Sám prý na svém pozemku zabil více než tři stovky těchto tvorů.

„V loňském roce tam byly desítky pavouků a byli mi trochu na obtíž, když jsem pracoval na zahradě,“ uvedl Hudson. „Letos jich tu mám několik stovek a kvůli všem těm pavučinám to tu vypadá hodně strašidelně - jako bych se ocitl ve filmu Arachnofobie,“ dodal.

VIDEO: Krajina pokrytá pavučinou. Austrálii po deštích překvapily obří sítě

Nefily kyjovité, které běžně žijí v Číně, na Tchaj-wanu, v Japonsku a Koreji, patří do stejné čeledi, jako – u nás běžní – křižáci. Typické jsou pro ně symetrické, kruhové pavučiny. Jsou sice jedovatí, ale jed používají jen ke znehybnění kořisti, kterou polapí do sítě.

Jejich jed nepředstavuje hrozbu pro člověka, psa ani kočku, pokud na něj nejsou alergičtí. Pavouci sice mohou v případě ohrožení kousnout, ale jejich stisk není tak silný, aby pronikl kůží.

Většina pavouků nefila kyjovitá, kteří nyní žijí v Georgii, pravděpodobně do konce listopadu uhyne. To ale neznamená, že je místní obyvatelé vidí naposledy. Nyní, když se tito pavouci uchytili na území USA všema osmi nohama, se odborníci domnívají, že by se nefily mohly rozšířit do dalších amerických států s podobným klimatem.

Samičky pavouků nefila kladou vajíčka do kokonů spletených z hedvábných vláken, které obsahují nejméně 400 potomků. Když se mláďata na jaře vylíhnou, nechají se společně s hedvábným vláknem unášet větrem a tímto způsobem překonávají obrovské vzdálenosti.

Pavoučí jed je bohatý koktejl, který může léčit mrtvici, říká výzkumník

Mnoho invazních druhů má tendenci destabilizovat ekosystémy, do kterých se dostanou, ale někteří vědci optimisticky věří, že nefily kyjovité by ve skutečnosti mohly přinést nečekané výhody. Nancy Hinkleová, entomoložka z Georgijské univerzity, uvedla, že pavouci nefila hubí komáry, ovády a invazní kněžice mramorované (Halyomorpha halys), které v USA nemají přirozené nepřátele a poškozují plodiny.

„Pavouci nefila představují vynikající příležitost, jak potlačit tyto škůdce přirozenou cestou, bez použití chemických látek. Proto se snažím lidi přesvědčovat, že mít kolem sebe miliony velkých pavouků a jejich pavučin je ve skutečnosti dobrá věc!“ uvedla Hinkleová.

Pavučinami pokrytá krajina děsila v červnu i obyvatele Austrálie: 

16. června 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video