Němci chtějí vyhnat Erdogana z mešit, budou vychovávat vlastní imámy

  20:43aktualizováno  20:43
Vláda Angely Merkelové přemýšlí, jak omezit vliv Turecka v německých mešitách. Chce proto, aby se muslimští duchovní do budoucna vzdělávali v Německu. Pilotní projekt by měl odstartovat ve spolkové zemi Dolní Sasko, navrhuje studie zveřejněná tento týden.

Fanoušci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana během jeho návštěvy Německa. (27. září 2018) | foto: Reuters

Studie navrhuje založení semináře, v němž by se absolventi německých institutů islámské teologie mohli připravit na dráhu imáma. Německá vláda v uplynulých letech investovala 44 milionů eur (1,27 miliardy korun) do vzniku sedmi takových institutů, jejich absolventi však nemají dostatečnou kvalifikaci pro práci duchovního.

Fotogalerie

„Musí umět předčítat z Koránu, vést modlitbu, omývat mrtvé – tyto praktické věci se u nás učit nemohou,“ řekl portálu Deutsche Welle Rauf Ceylan, profesor na Institutu islámské teologie v Osnabrücku a autor studie, která by měla současný stav věcí změnit.

Právě v Osnabrücku by se podle tohoto dokumentu měl otevřít první německý seminář pro přípravu imámů. Pilotní projekt počítá pro začátek s patnácti až dvaceti studenty, kteří by během dvou let načerpali praktické znalosti a prošli praxí v různých muslimských komunitách.

Erdoganovy dlouhé prsty

V Německu dnes žije asi 4,5 milionu muslimů, z čehož tři miliony mají turecké kořeny. Devadesát procent muslimských duchovních prošlo studiem v zahraničí, naprostá většina přišla z Turecka.

Nejvlivnější muslimskou organizací v Německu tak je Turecko-islámská unie pro náboženské záležitosti (DITIB), která spadá pod vládu v Ankaře a u našich západních sousedů financuje přibližně devět set mešit. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ji však používá i k politickému ovlivňování německých Turků a prosazování svých zájmů.

Vyšlo například najevo, že turečtí diplomaté nařídili duchovním, aby v Německu špehovali příznivce klerika Fethulláha Gülena, kterého Erdogan viní ze zosnování neúspěšného pokusu o státní převrat v roce 2016. Skandál vyvolalo také zjištění, že DITIB měl imámy vybízet, aby v mešitách pořádali modlitby za turecké vítězství v boji proti syrským Kurdům. A v jiném případě jeho imámové rozdali dětem turecké vlajky a makety samopalů a prohlásili je za mučedníky.

Kdo to zaplatí

Německé vládě nakonec došla trpělivost. Zastavila veškeré dotace pro DITIB a připravuje zákon, podle nějž všichni zahraniční duchovní působící v Německu budou muset umět německy.

Dalším krokem ve snaze o lepší integraci muslimské komunity a omezení cizího vlivu má být právě vzdělávání imámů v Německu. „Naším cílem není poněmčit islám. Chceme, aby se tu zdejší muslimové cítili skutečně doma a vítaní a aby tuto zemi obohatili,“ říká náměstek ministra vnitra Markus Kerber.

Otázkou zůstává, kdo vznik a provoz nových seminářů pro imámy zaplatí. Rauf Ceylan navrhuje, aby počáteční investici zajistila německá vláda, ta ovšem kvůli odluce církve od státu nemůže vzdělávání muslimských duchovních financovat trvale. Břímě by proto časem mělo přejít na muslimské organizace. 

Podle jejich předáků však k projektu chybí politická vůle. „Nemůžete tady mít pořád importované imámy. Turecko do téhle věci investuje spoustu peněz. Pokud chce německá vláda vybudovat něco podobného, tak do toho bude muset investovat peníze,“ uvedl pro Deutsche Welle Abdassamad El Yazidi, tajemník kolínské organizace Ústřední rada muslimů v Německu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Statisíce Portoričanů volají po rezignaci guvernéra kvůli jeho vulgarismům

Tisíce lidí protestují v Portoriku za rezignaci guvernéra (červenec 2019)

Portorikem už několik dní hýbou statisícové demonstrace, které volají po rezignaci guvernéra Ricarda Rosselló. Jeho...

KOMENTÁŘ: Ukrajinský komik a jeho svět. Změna, nebo jen výměna tváře?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolil ve volbách do parlamentu. (21....

Ukrajinské parlamentní volby vyhrála partaj herce Volodymyra Zelenského. Čekají se velké změny. Nejde však jen o výměnu...

Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019)

Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz