Srandou proti salafistům. Němci bojují s radikály satirou na YouTube

  16:01aktualizováno  16:01
Radikalizoval se na internetu. Jak často se tato slova opakují v životopisech teroristů z řad islamistů narozených v západní Evropě. Německá spolková země Serverní Porýní-Vestfálsko proto s myšlenkami radikálního islámu šířenými na webu vyrazila do boje. Jako protilék zvolila humor, píše německý zpravodajský portál Deutsche Welle.

Německo se s radikálním islámem snaží bojovat satirou na YouTube | foto: youtube.com

Na ulici stojí dva stánky. U jednoho je příslušník krajní pravice s rozkošným blonďatým tupé, u druhého vousatý salafista. Oba se snaží získat pro svou věc kolemjdoucí. Jak mezi sebou bojují o přízeň potenciálních oveček, najednou zjistí, že si ve spoustě věcí rozumějí: ženská patří k plotně, homosexualita je nepřirozená a proti Bohu.

Fotogalerie

To je obsah jednoho ze čtyř satirických videí, které jsou k vidění na youtubovém profilu Jihadi Fool. Provozuje ho pobočka Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (čili německé civilní kontrarozvědky) v nejlidnatějším německém státě Severním Porýní-Vestfálsku, kde osm procent obyvatel tvoří muslimové. Stát doufá, že tím přispěje k boji proti salafistické propagandě na internetu.

Kanál, jeho název odkazuje na islamistickou subkulturu ‚Jihad Cool‘, podle místních úřadů „satiricky reaguje na absurditu radikalizace, terorismu a islamismu“. Paralelně s ním se na YouTube objevil vzdělávací kanál, který pomocí faktů vyvrací myšlenky radikálního islámu. 

Během dalších dvanácti měsíců by se na profilu Jihadi Fool mělo objevit 32 satirických a 16 vzdělávacích videí. To dosud nejúspěšnější, které nasbíralo přes pět tisíc shlédnutí, nese název Goodbye Syria. Vypravuje příběh džihádisty vracejícího se ze samozvaného chalífátu domů a jeho trable při zvládání každodenního života v Německu. 

Tři tisíce salafistů

Problém radikálního islámu je v Severním Porýní-Vestfálsku obzvlášť citlivý. Ve spolkové zemi žije přibližně 3 100 salafistů, více než v kterémkoliv jiném německém státě. A porážka Islámského státu na Blízkém východě neznamená, že zmizeli z povrchu Země. „Jsou stále aktivní a používají kanály, kterými dokážou oslovit mladé lidi,“ prohlásil podle Deutsche Welle místní ministr vnitra Herbert Reul.

„Důvtip, humor a fakta jsou nejsilnější zbraní demokracie,“ vysvětlil Reul důvody, proč místní vláda ve spolupráci s civilní kontrarozvědkou sází na satiru na YouTube. „Úřad na ochranu ústavy bere prevenci vážně a proto nemůže tyto platformy prostě vynechat. Musíme být tam, kde je naše cílová skupina,“ dodal.

Projekt s rozpočtem 500 tisíc eur (asi 12,8 milionu korun) se zatím setkává se smíšenými reakcemi. Zatímco někteří uživatelé videa považují za vtipná, jiní je kritizují jako vyhazování peněz daňových poplatníků.

Skepticky k projektu přistupují i někteří odborníci. „Je zřejmé, že pokud tyto snahy přicházejí ze strany vládních institucí, tak nejsou tak účinné, jako kdyby přicházeli od influencerů,“ myslí si Jawaneh Golesorkhová z organizace Ufuq, která se specializuje na prevenci radikalizace mezi muslimy. 

Podle jiných expertů je zase nutné do projektu zapojit lidi, kteří se v muslimské komunitě těší autoritě. To však často naráží na jazykovou bariéru. „Imámové, kteří by se mohli ve svých mešitách postavit salafistickým myšlenkám, nemluví moc dobře německy a proto je jejich přítomnost v médiích téměř nemyslitelná,“ myslí si odborník na islamismus Christian Osthold.

Změna taktiky

Taktika extremistických verbířů se navíc v posledních letech změnila. Nyní k šíření svých myšlenek často používají Instagram a ve svých příspěvcích se více zabývají obecnými tématy jako je politika či kapitalismus a méně náboženstvím. 

„Například na YouTube kanálu Generation Islam vůbec nepoznáte, že jde o islamistický profil, protože se tam řeší každodenní problémy jako je rasismus,“ říká Jawaneh Golesorkhová. Prostor pro radikalizaci se otevírá až ve chvíli, kdy zaujatý divák osloví provozovatele profilu, ten zase hledá vhodné duše mezi uživateli v komentářích pod videi. 

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, obchody zavřely, nebude ani fotbal

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Najdete na iDNES.cz