AfD má sponzora z Bangkoku, možná obchodníka se zbraněmi s vazbou na špiony

  19:14aktualizováno  19:14
Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala 50 000 eur (téměř 1,3 milionu Kč) od německého šlechtice z Bangkoku. Napsal to magazín Der Spiegel, podle kterého jde zřejmě o podnikatele, jehož firma zprostředkovávala pro německou rozvědku tajné obchody se zbraněmi. K AfD vyjádřil sympatie český prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus.

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017) | foto: Reuters

AfD obdržela dar v roce 2017 od sponzora, který udal, že má adresu v thajské metropoli Bangkoku. Podle Spiegelu to vyplývá z aktuální účetní zprávy a dárcem je Mortimer von Zitzewitz.

Fotogalerie

Podnikatel stejného jména vyvolával v médiích kontroverze už na konci 70. let 20. století. Jeho hamburská exportní firma Dobbertin totiž čelila podezření, že od poloviny 60. let zprostředkovávala mezinárodní obchody se zbraněmi, které tajně prováděla západoněmecká rozvědka BND. 

Bývalý nacistický agent a pozdější šéf BND Gerhard Wessel podle Spiegelu uvedl, že přes Dobbertin putovaly zbraně do Nigérie, Rhodésie (dnešní Zimbabwe), Jihoafrické republiky, Řecka a Jordánska. 

V Nigérii přitom zuřila krvavá válka v Biafře, v JAR vládl rasistický režim apartheidu, v Řecku byla u moci vojenská junta. Podle Spiegelu Němci vyzbrojili obě válčící strany v Nigérii, kde si boje vyžádaly přes dva miliony mrtvých. 

Zatím zůstává nepotvrzené, zda je dárce AfD opravdu onen obchodník se zbraněmi. Podle Spiegelu tomu ale nasvědčují obchodní rejstříky Německa i Lichtenštejnska. Samotného Zitzewitze se magazínu nepodařilo kontaktovat. Pokladník AfD sdělil pouze, že dárcem je německý občan.

Německé strany nesmějí ze zákona přijímat větší dary ze zemí mimo Evropskou unii, pokud je odtamtud neposlal občan Německa či EU. 

AfD zřejmě sponzoroval i oligarcha Finck

V listopadu Spiegel napsal, že AfD zřejmě přes prostředníky sponzoroval německý miliardář August von Finck, jehož stejnojmenný otec-bankéř financoval nacisty a těžil ze zabavování židovského majetku. 

Finck junior nicméně dříve přispíval do kasy liberálních svobodných demokratů (FDP) i bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Ta dlouhodobě Německu vládne v tandemu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. 

Informace Spiegelu o spojení Fincka s AfD označil poslanec AfD Petr Bystroň za zveličené pseudoodhalení. Spiegel podle něj vytahuje na AfD malicherné věci z minulosti, ale přehlíží současné mnohem větší problémy jiných stran.

Jako příklad zmínil nevysvětlený původ statisíců eur, kterými v hotovosti disponovala vdova po exkancléři Helmuthu Kohlovi z CDU. Kohl odešel z politiky v roce 1999 na pozadí skandálu s nelegálním financováním CDU. 

„Vláda se dlouhodobě snaží utnout nám finance. Před třemi lety narychlo před koncem roku změnila zákon o financování stran tak, že to poškodilo AfD. Teď se snaží vyrobit nějaký finanční skandál, za který by nám mohla udělit pokutu,“ uvedl v listopadu Bystroň. 

Opoziční AfD, kterou mnozí politologové označují za pravicově populistickou, je třetí nejsilnější stranou v německém spolkovém sněmu. 

Začátkem ledna někdo zaútočil na poslance a šéfa regionální odbočky AfD:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Úspěšný vůdce se sociálním cítěním. Obliba Stalina mezi Rusy je rekordní

Vasili Sidamonidze se může pochlubit velkým portrétem Stalina, který zdobí zeď...

Vládu bývalého sovětského diktátora Stalina hodnotí kladně 70 procent Rusů, což je nový rekord. Zjistilo to nezávislé...

Vědci objevili dosud neznámého „obřího lva“. Obýval Afriku před miliony let

Simbakubwa kutokaafrika ve svahilštině znamená „velký africký lev“.

Po prozkoumání kostí, které ležely desítky let uložené v zásuvce v keňském muzeu, vědci identifikovali nový druh obřího...

Policie po smrti novinářky v Severním Irsku zadržela dva muže

Seveoirská novinářka Lyra McKee na archivním snímku

Severoirská policie v sobotu oznámila, že zadržela dva mladíky v souvislosti s vraždou 29leté novinářky Lyry McKeeové...

Najdete na iDNES.cz