AfD má sponzora z Bangkoku, možná obchodníka se zbraněmi s vazbou na špiony

  19:14aktualizováno  19:14
Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala 50 000 eur (téměř 1,3 milionu Kč) od německého šlechtice z Bangkoku. Napsal to magazín Der Spiegel, podle kterého jde zřejmě o podnikatele, jehož firma zprostředkovávala pro německou rozvědku tajné obchody se zbraněmi. K AfD vyjádřil sympatie český prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus.

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017) | foto: Reuters

AfD obdržela dar v roce 2017 od sponzora, který udal, že má adresu v thajské metropoli Bangkoku. Podle Spiegelu to vyplývá z aktuální účetní zprávy a dárcem je Mortimer von Zitzewitz.

Fotogalerie

Podnikatel stejného jména vyvolával v médiích kontroverze už na konci 70. let 20. století. Jeho hamburská exportní firma Dobbertin totiž čelila podezření, že od poloviny 60. let zprostředkovávala mezinárodní obchody se zbraněmi, které tajně prováděla západoněmecká rozvědka BND. 

Bývalý nacistický agent a pozdější šéf BND Gerhard Wessel podle Spiegelu uvedl, že přes Dobbertin putovaly zbraně do Nigérie, Rhodésie (dnešní Zimbabwe), Jihoafrické republiky, Řecka a Jordánska. 

V Nigérii přitom zuřila krvavá válka v Biafře, v JAR vládl rasistický režim apartheidu, v Řecku byla u moci vojenská junta. Podle Spiegelu Němci vyzbrojili obě válčící strany v Nigérii, kde si boje vyžádaly přes dva miliony mrtvých. 

Zatím zůstává nepotvrzené, zda je dárce AfD opravdu onen obchodník se zbraněmi. Podle Spiegelu tomu ale nasvědčují obchodní rejstříky Německa i Lichtenštejnska. Samotného Zitzewitze se magazínu nepodařilo kontaktovat. Pokladník AfD sdělil pouze, že dárcem je německý občan.

Německé strany nesmějí ze zákona přijímat větší dary ze zemí mimo Evropskou unii, pokud je odtamtud neposlal občan Německa či EU. 

AfD zřejmě sponzoroval i oligarcha Finck

V listopadu Spiegel napsal, že AfD zřejmě přes prostředníky sponzoroval německý miliardář August von Finck, jehož stejnojmenný otec-bankéř financoval nacisty a těžil ze zabavování židovského majetku. 

Finck junior nicméně dříve přispíval do kasy liberálních svobodných demokratů (FDP) i bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Ta dlouhodobě Německu vládne v tandemu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. 

Informace Spiegelu o spojení Fincka s AfD označil poslanec AfD Petr Bystroň za zveličené pseudoodhalení. Spiegel podle něj vytahuje na AfD malicherné věci z minulosti, ale přehlíží současné mnohem větší problémy jiných stran.

Jako příklad zmínil nevysvětlený původ statisíců eur, kterými v hotovosti disponovala vdova po exkancléři Helmuthu Kohlovi z CDU. Kohl odešel z politiky v roce 1999 na pozadí skandálu s nelegálním financováním CDU. 

„Vláda se dlouhodobě snaží utnout nám finance. Před třemi lety narychlo před koncem roku změnila zákon o financování stran tak, že to poškodilo AfD. Teď se snaží vyrobit nějaký finanční skandál, za který by nám mohla udělit pokutu,“ uvedl v listopadu Bystroň. 

Opoziční AfD, kterou mnozí politologové označují za pravicově populistickou, je třetí nejsilnější stranou v německém spolkovém sněmu. 

Začátkem ledna někdo zaútočil na poslance a šéfa regionální odbočky AfD:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Přistoupení Severní Makedonie do NATO ratifikovaly už čtyři země

Makedonská armáda

Bulharský parlament schválil přístupový protokol Severní Makedonie do NATO. Bulharsko se tak po Řecku, Slovinsku a...

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět, řekl expert v Rozstřelu

Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty v diskusním pořadu...

Evropa musí návratu členů Islámského státu zadržených na Blízkém východě zamezit. Ale i nedávná výzva amerického...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz