AfD prý tajně sponzoroval oligarcha Finck, jehož otec financoval nacisty

  20:38aktualizováno  20:38
Protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) sponzoroval tajně přes prostředníky německý miliardář August von Finck, jehož otec financoval nacisty. Uvedl to německý magazín Der Spiegel. Poslanec AfD Petr Bystroň to označil za zveličené pseudoodhalení. K AfD vyjádřil sympatie současný český prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus.

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017) | foto: Reuters

Opoziční AfD, kterou mnozí politologové označují za pravicově populistickou, je třetí nejsilnější stranou v německém spolkovém sněmu. 

Zvěsti o spojení Fincka a AfD se objevily už v roce 2013. Nyní Der Spiegel napsal, že miliardářova firma Degussa figurovala v lukrativním obchodu se zlatem, který AfD finančně pomohl v jejích počátcích. Respektovaný magazín také tvrdí, že Finckův blízký spolupracovník Ernst Knut Stahl stál u zrodu novin Německý kurýr (Deutschland Kurier), které slouží jako tribuna AfD. 

Der Spiegel dále naznačil, že Finck patrně v roce 2013 sponzoroval několik akcí AfD přes mnichovskou PR agenturu. Ta potvrdila, že AfD některé akce platila, neupřesnila však, zda z peněz Fincka. 

Fotogalerie

Podezření považuje za závažné organizace Lobbycontrol, která se zasazuje za transparentnost lobbistických vlivů v politice. Chce, aby původ financí prověřil německý parlament. 

„Pokud by peníze pocházely od třetích stran, jako je pan von Finck, bylo by to jasným porušením zákonů o politických stranách,“ řekl Ulrich Müller z Lobbycontrol. 

AfD se od svého vzniku prezentovala jako bojovnice proti zkorumpovaným etablovaným stranám. Současná zjištění Der Spiegelu nejsou první trhlinou na tomto obraze. Státní zastupitelství v jihoněmecké Kostnici již vyšetřuje šéfku poslanců AfD Alici Weidelovou kvůli loňskému daru od švýcarské farmaceutické firmy. 

K pravici štědrý miliardář zůstává ve stínu

Osmaosmdesátiletý Finck se sám veřejnosti vyhýbá. Je jedním z nejbohatších Němců, ale žije ve Švýcarsku. Drží například většinový podíl v hotelové a restaurační skupině Mövenpick. Hodnota jeho majetku se odhaduje na přibližně 8,6 miliard dolarů. 

Finckův otec August von Finck senior byl bankéř, obdivovatel nacistického vůdce Adolfa Hitlera a jeden z jeho sponzorů, připomněl Der Spiegel. Podle listu The Independent a dalších zdrojů těžil ze zabavování židovského majetku. 

Proč straně darovat peníze? Firma má větší šanci na zakázku, tvrdí studie

Finck junior již dříve podporoval různé iniciativy a strany na pravé části politického spektra. V letech 2008 až 2009 poskytl přes milion eur liberálním svobodným demokratům (FDP). Ti potom v koaličních jednáních prosadili snížení DPH na služby spojené s přenocováním, což výrazně pomohlo hotelům a tedy i Finckově byznysu.

Miliardář dal v minulosti dary i bavorské Křesťanskosociální unii (CSU), která nyní Německu vládne v tandemu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Její předchůdce Helmut Kohl odešel z politiky v roce 1999 na pozadí skandálu s nelegálním financováním CDU.

Co se jiným toleruje, u AfD rozmáznout?

Český rodák Bystroň označil materiál Spiegelu za účelově vytažený a zveličený. Všechny propírané události se podle něj vztahují k období založení AfD v roce 2013. 

Bystroň zdůraznil, že miliardář dal v různé době násobně více peněz ostatním stranám, u kterých se z toho skandál nedělal: „Finck sponzoroval ještě donedávna FDP a CSU. Není mi známo, že by v tomto kontextu někdo rozmazával, že jeho předek financoval nacisty.“  

„Spojovat naši liberálně-konzervativní stranu s nacistickou NSDAP jen proto, že údajně dostala peníze od osoby, jejíž předek před zhruba 80 lety podpořil NSDAP, je podpásovým útokem s cílem nás za každou cenu pošpinit,“ dodal Bystroň pro redakci iDNES.cz. 

CDU kancléřky Merkelové čelí v Porýní aférám se sponzorskými dary

Der Spiegel podle něj vytahuje na AfD malicherné věci z minulosti, ale přehlíží současné mnohem větší problémy jiných. Jako příklad zmínil nevysvětlený původ statisíců eur, kterými v hotovosti disponovala vdova po Kohlovi

„Vláda se dlouhodobě snaží típnout nám finance. Před třemi lety narychlo před koncem roku změnila zákon o financování stran tak, že to poškodilo AfD. Teď se snaží vyrobit nějaký finanční skandál, za který by nám mohla udělit pokutu,“ poznamenal Bystroň. 

AfD na zámku v Lánech

Zeman letos v září přijal Bystroně na zámku v Lánech. Hlavu státu za to kritizovali zástupci opoziční ODS i KSČM. Podle obou jednal Zeman proti českým národním zájmům. AfD zpochybňuje takzvané Benešovy dekrety. Bystroň nicméně uvedl, že dekrety nejsou tématem žádného oficiálního dokumentu strany. 

Klaus loni před německými parlamentními volbami AfD opakovaně osobně podpořil na předvolebních shromážděních. Klaus jako předseda vlády sám v roce 1997 neustál skandál s pochybnými sponzory své ODS. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

Do zaplaveného Íránu dorazila humanitární pomoc z Česka

Nakládání humanitární pomoci pro Írán na kbelském letišti

Do rozsáhlými záplavami postiženého Íránu dorazila ve středu večer zásilka humanitární pomoci z Česka. Armádní letoun...

Babiš vydělává politikou a zapletl se do podvodu, tvrdí německá televize

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Český premiér vydělává peníze politikou a nechal změnit pravidla týkající se evropských fondů tak, aby z toho těžil...

Zavřeli kvůli ní školy z obav, že chystá masakr. Američanku našli mrtvou

Osmnáctiletá žena hrozila střelbou na střední škole, byla nalezena mrtvá.

V americkém Denveru se ve středu zavřely stovky škol kvůli hrozbě, kterou představovala osmnáctiletá Sol Paisová. Dívka...

Najdete na iDNES.cz