Německo láká kvalifikované pracovníky ze zahraničí, změní kvůli nim zákon

  12:25aktualizováno  12:25
Německá vláda se chystá přijmout nový imigrační zákon, který reaguje na masivní nedostatek kvalifikované pracovní síly na německém trhu. O lepší pracovní pozice se tak budou moci automaticky ucházet nejen lidé z Německa či Evropské unie, ale také mimo ni. Podle expertů je nicméně zapotřebí vyřešit také otázky udělování pracovních víz či občanství.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Navzdory tomu, že má Německo historicky nejnižší nezaměstnanost a bez práce jsou jen dva miliony lidí, země postrádá zdravotní sestry, pečovatele, stavební dělníky, tesaře, elektrikáře nebo IT specialisty. 

Německé firmy podle stanice Deutsche Welle dlouhodobě naléhají na vládu,aby usnadnila vstup do země kvalifikovaným pracovníkům, včetně těch žijících mimo území Evropské unie.

Podle Stefana Heradege z Asociace německých obchodních a průmyslových komor více než šedesát procent podniků uvádí, že nedostatek zaměstnanců výrazně ohrožuje jejich růst.

Deník Süddeutsche Zeitung v úterý zveřejnil několik detailů z předběžného návrhu nového imigračního zákona, který by měla vláda kancléřky Angely Merkelové schválit do konce roku. 

Jednou z klíčových změn by mělo být zrušení dosavadního opatření, podle kterého se lidé žijící mimo Evropskou unii a Německo mohou o kvalifikované pozice ucházet až ve chvíli, kdy v těchto zemích není na práci odpovídající kandidát. Nové nařízení navíc nebude omezeno jen na odvětví, kde je aktuální nedostatek pracovních sil. To by znamenalo, že každý člověk s potvrzenou kvalifikací a pracovní smlouvou se může přestěhovat do Německa.

Vyřizování pracovních víz musí být rychlejší, říkají odborníci

Návrh zákona počítá i s tím, že by se kvalifikovaní pracovníci mohli do Německa odstěhovat na šest měsíců, během nichž si budou hledat práci nebo budou na volné noze. Podmínkou je, aby se o sebe postarali sami a uměli mluvit německy.

Odborníci na imigraci ze společnosti Mediendienst Integration nicméně podle Deutsche Welle upozorňují na to, že zavedení nového zákona bude užitečné jen ve chvíli, kdy bude mít Německo nejen potřebné administrativní zdroje ale také vůli k jeho zavedení. Největším problémem je podle nich zpracování žádostí o víza. Lidé žijící mimo Evropskou unii totiž musí často čekat i několik měsíců, než jim úřady povolení udělí.

Sestřička Mohamed. Němcům chybí pečovatelé, verbují je i v Africe

„Pokud budeme mít nový zákon bez odpovídající byrokracie, nedokážeme zpracovat větší množství lidí,” říká právnička Bettina Offerová, která zastupuje velké německé firmy při hledání zahraničních zaměstnanců. Offerová se navíc často setkává s antipatií německých úředníků vůči přistěhovalectví, kteří zaměstnancům pracovní povolení zamítnou.

„Pokud se chceme stát atraktivní zemí pro zahraniční pracovníky, je třeba nabídnout další perspektivy. Například zkrátit dobu potřebnou k získání trvalého pobytu,” říká Thomas Gross, profesor práva z univerzity z Osnabrücku.

„Odvěký problém je také s dvojím občanstvím, které představuje pro mnoho lidí praktické kritérium, které Německo vylučuje,“ dodává Gross. Ve většině případů se totiž občané ze zemí mimo EU musí nejprve vzdát svého původního občanství, aby mohli přijmout to německé.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ve Švýcarsku se utrhla lavina, ze čtyř zachráněných jeden zemřel

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Sněhová masa zavalila na...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz