Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození americkou armádou (7. května 1945) | foto: Arnold E. Samuelson / US Army

Školáci v Německu jásali u filmu o holokaustu nad počtem mrtvých Židů

  • 269
Německo šokoval případ ze západoněmeckého Wiesbadenu, kde se středoškolští studenti radovali během dokumentu o masovém vyvražďování Židů za druhé světové války. Incidentem se tento týden začala zabývat státní prokuratura. Hesenský ministr školství slíbil důsledné vyšetření záležitosti a potrestání viníků.

Incident se odehrál koncem ledna poté, co skupina 60 středoškolských studentů vyrazila v rámci vyučování do kina na dokument o konferenci ve Wannsee, kde se v lednu 1942 přední činitelé tehdejšího nacistického režimu dohodli na postupu likvidace evropských Židů.

Když se na konci filmu objevila na plátně věta „pod vládou národních socialistů bylo zavražděno šest milionů Židů“, šest studentů začalo v reakci podle listu Zeit hlasitě jásat a tleskat.

„Mladé lidi za jejich nevhodné chování během návštěvy pokárali učitelé,“ uvedl mluvčí zemského ministerstva školství Michael Ashelm.

Máme problém s antisemitismem muslimů, řekla německá ministryně vnitra

Ředitel školy podle něho zahájil vyšetřování incidentu, informoval úřady, navázal kontakt se zástupci židovské obce a vyjádřil nad incidentem hlubokou lítost. Chlapce, kteří jsou podle informací německého deníku Bild muslimové, na 14 dní vyloučil ze školní docházky.

Hesenský ministr školství Armin Schwarz záležitost označil za nepřípustnou. „Bude důsledně vyšetřena a bude mít následky. Antisemitismus a agrese vůči Židům jsou neslučitelné s našimi hodnotami, musíme k tomu zaujmout jasné stanovisko a jako společnost se tomu rozhodně postavit,“ uvedl.

Státní zastupitelství ve Wiesbadenu v úterý oznámilo, že zahájilo vyšetřování podezření z podněcování k nenávisti. Ashelm Bildu řekl, že studenti svého chování litují a údajně jsou připraveni navštívit židovskou komunitu a oficiálně se omluvit.

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Německo se potýká s nárůstem protižidovských incidentů od 7. října, kdy palestinské hnutí Hamás zaútočilo na Izrael a povraždilo 1 200 lidí. Skupina sledující vývoj antisemitismu v Německu na konci listopadu uvedla, že měsíc po útoku zaznamenala prudký nárůst antisemitských incidentů – celkem jich bylo 994, což bylo o 320 procent více než před rokem.

V zemi se v posledních měsících konalo několik manifestací na podporu Palestinců, které přerostly v násilnosti a v antisemitské akce. Spolkový kriminální úřad uvedl, že od 7. října do 25. ledna zaznamenal celkem 2 249 antisemitských trestných činů.

Kdo stojí za antisemitismem? Němce překvapily koordinovanost i brutalita protestů

Šéf německé civilní kontrarozvědky BfV v listopadu varoval, že válka v Pásmu Gazy vytváří nové antisemitské aliance uvnitř Německa a zvýšila riziko teroristických útoků. „Antisemitismus a nepřátelství vůči Izraeli jsou pojícími prvky mezi islamisty, německými a tureckými levicovými a pravicovými extremisty a lidmi patřícími k extremistickým palestinským organizacím,“ řekl.

BfV však upozornil, že krajně levicové a krajně pravicové scény jsou vnitřně rozděleny mezi proizraelské a propalestinské postoje, přičemž někteří pravicoví extremisté využívají současnou situaci k agitaci proti muslimům a migrantům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video