Chystá se nová migrační krize? Tisíce lidí v Turecku stojí u bran Evropy

  • 1221
Tisíce migrantů zamířily k branám Evropy poté, co Turecko dalo najevo svůj záměr jim nebránit v průchodu. Řecko a Bulharsko na zprávu reagovaly posílením jednotek u hranic. Ale zhruba stovka migrantů již připlula v průběhu pátku na řecké ostrovy a další stovky čekají na území nikoho.

„Rozhodli jsme se nezastavovat migranty jdoucí do Evropy,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný turecký činitel. Řecko po této zprávě vyslalo na severní hranici nové policejní posily a zintenzívnilo námořní hlídky kolem svých ostrovů. Turecké rozhodnutí nebránit migrantům v cestě nejspíše souvisí se smrtí 33 tureckých vojáků v syrském Idlíbu, který se stal terčem náhlého vzdušného útoku ze strany syrských sil podporovaných Ruskem.

Hned nato v pátek turecká agentura Demirören informovala, že se na severozápadě země blíží k hranici s Řeckem větší skupina migrantů. Podle této agentury jsou ve skupině Syřané, Íránci, Iráčané i Pakistánci.

Stovky lidí včetně žen a dětí se daly kolem půlnoci do pohybu v turecké provincii Edirne. Provincie hraničí s Řeckem i s Bulharskem. 

Řecký předseda vlády Kyriakos Mitsotakis na příchozí podle řecké agentury AMNA reagoval slovy, že v nelegálním vstupu do státu migrantům zabrání. Bulharský premiér Bojko Borisov uvedl, že nová vlna migrace by mohla být pro Evropu hrozbou kvůli novému koronaviru. 

„Máme údaje o velkých davech... Na hranicích posilujeme kontroly na maximum,“ řekl podle agentury Reuters Borisov.

Kromě pozemních cest migranti využili i gumové čluny, kterými na řecké ostrovy Lesbos a Samos připlulo více než sto lidí především z Afghánistánu. 

Fotbal a území nikoho

Svízelná situace nastala na hraničním přechodu Pazarkule, kde se migranti ocitli na území nikoho mezi Řeckem a Tureckem. Řecká policie použila granáty se slzným plynem proti migrantům, kteří se pokusili dostat k hraničnímu plotu. Když se ale snažili od dýmu vzdálit na turecké území, vracela je policie zpátky k řecké straně.

Migranti uvázlí na řecko-tureckém pomezí zapalují ohně, aby se zahřáli. Někteří muži si na území nikoho krátili čas hraním fotbalu. „Turecko není dobré. Evropa je lepší,“ řekl agenturám Muhammed Abdullah. Dodal, že se chce dostat do Německa.

OSN a Evropská unie uvedla, že Ankara zatím změnu turecké politiky ohledně zastavování migračních toků oficiálně neohlásila. Kvůli situaci s příchodem migrantů se v pondělí sejde bulharský předseda vlády Borisov s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Deník Die Welt poukazuje na to, že v reportáži stanice CNN Türk je slyšet, jak muž z přepravní firmy láká migranty se sloganem „Tady jsou dveře do Evropy“.

Turecká státní agentura Anadolu napsala, že ve městech Izmir, Mugla a Çanakkale se shromažďují migranti, aby se přes moře vydali na cestu do Evropy. A i ve čtvrti Zeytinburnu v evropské části Istanbulu se prý lidé chystají odjet do Edirne nebo měst na pobřeží.

„Chci jít do Evropy. Jsou tu asi čtyři miliony Syřanů. Proč nás Evropa nechce?“ cituje turecký provládní deník Daily Sabah jednoho uprchlíka ze Sýrie. „Chci jít nejdřív do Řecka, pak do Evropy. Slyšel jsem, že dva miliony Syřanů jsou na cestě,“ dodal uprchlík.

Podle nejmenovaného řeckého policejního činitele, na kterého se odvolává agentura AFP, byl zdvojnásoben počet policistů střežících hranice s Tureckem a policie pro své příslušníky vydala interní výzvu k mobilizaci. „Vše je pod kontrolou, není důvod k obavám,“ tvrdí tento nejmenovaný zdroj.

Bulharské ministerstvo obrany oznámilo, že pohraniční policie zabránila v pátek ráno dvěma skupinám přibližně 30 migrantů vstoupit do Bulharska. Na hranici s Tureckem je země připravena vyslat asi 1 000 vojáků, uvádí Die Welt.   

Turecké ztráty v Sýrii

Podle listu Sabah Ankara rozhodnutí nebránit migrantům v cestě do Evropy přijala na mimořádném zasedání bezpečnostní rada státu, které předsedal Erdogan. Rada se sešla krátce poté, co při náletech v severosyrské provincii Idlib zahynulo nejméně 33 tureckých vojáků. 

Turecko krvácí v Idlíbu, při náletu syrské armády ztratilo 33 vojáků

Podle agentury AP je to nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy. Turecká agentura Anadolu uvedla, že Turecko na útok reagovalo odvetnou palbou.

Agentura AFP upozornila, že oficiálně zatím žádný turecký činitel nepotvrdil, že se Ankara skutečně rozhodla „otevřít brány“ migraci do Evropy. Ve čtvrtek večer nicméně mluvčí vládní strany AKP uvedl, že Turecko již není schopno zadržovat migranty, kteří chtějí odejít do Evropy odejít.

Zdůraznil zároveň, že turecká migrační politika se „nezměnila“. Agentura DPA k tomu napsala, že analytici tyto zprávy považují v první řadě za prostředek turecké vlády, jak vyvinout na partnery v EU nátlak a získat pomoc v krizi kolem Idlibu.

Neschvalujete zásah v Sýrii? Pustíme do Evropy uprchlíky, pohrozil Erdogan

Turecko v minulosti už několikrát hrozilo, že přestane bránit v pohybu migrantům, kteří se zdržují na jeho území. Podle agentury AFP používalo tyto hrozby jako nátlakový prostředek na země Evropské unie.

Podle agentury Reuters řečtí činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni, uvedli, že Atény jsou kvůli poslednímu vývoji v syrské provincii Idlib v kontaktu s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí.

Ofenziva syrské a ruské armády v Idlíbu začala v prosinci. Jejím cílem je získat oblast pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada.

Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko. Ankara opakovaně žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckých pozic v Idlíbu. Prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí.

Cílem syrské ofenzívy je kromě jiného zabezpečit klíčové trasy mezi Damaškem a severosyrskými městy, zejména Aleppem, druhým největším městem země.

Turecko v uplynulých měsících vyslalo do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrští povstalci ve čtvrtek dobyli zpět severosyrské město Sarákib.

Syrská armáda odřízla statisíce civilistů, v chladném počasí umírají děti

Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 000 přes Řecko. Přiliv utečenců touto trasou pomohla od roku 2016 výrazně omezit dohoda EU s Tureckem.

Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. V posledním roce se však počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, opět zvýšil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video