V Indonésii se zřítilo letadlo. Nikdo ze 189 lidí nepřežil, obávají se úřady

  • 463
Letadlo indonéské společnosti Lion Air v pondělí krátce po startu havarovalo a zřítilo se do moře u ostrova Jáva. Stroj letěl z Jakarty na Sumatru. Na palubě bylo 189 lidí. Probíhá záchranná operace na moři. Agentura DPA s odkazem na indonéský úřad pro pátrací a záchranné operace uvedla, že pravděpodobně všichni v letadle zahynuli.

K místu neštěstí vyslaly indonéské úřady několik lodí a helikoptéru, oblast prohledává na tři stovky záchranářů. Ve vodách už objevili několik částí trosek. „Našli jsme několik částí letadla, také mobilní telefony a další věci,“ prohlásil velitel zásahu M Syaugi. „Voda je v této oblasti hluboká 30 až 35 metrů a my se stále pokoušíme potopit k vraku. Snad to nebude trvat příliš dlouho,“ dodal. 

Poté úřad pro pátrací a záchranné operace sdělil, že záchranáři našli první oběti a ani po několika hodinách nemají žádné důkazy o možných přeživších. Trup letadla zatím nebyl lokalizován. Úřady předpokládají, že pátrací operace potrvají sedm dnů, možná déle.

Pokud se potvrdí, že nikdo nepřežil, bude to podle agentury Reuters druhá nejhorší letecká nehoda v Indonésii po neštěstí z roku 1997, kdy po zřícení letadla u města Medan zemřelo 234 lidí.

Spojení s letem JT610 se přerušilo pouhých 13 minut po startu, při přeletu nad Jávským mořem. „Bylo potvrzené, že se zřítilo,“ uvedl mluvčí Národní vyhledávací a záchranné agentury Yusuf Latif. 

Podle BBC letadlo typu Boeing 737 převáželo 178 dospělých, tři malé děti, dva piloty a šest členů palubního personálu. Příčina nehody zatím nebyla stanovena. Počasí bylo příznivé a pilot i kopilot byli zkušení, jeden měl nalétáno šest tisíc a druhý pět tisíc hodin. 

V letadle byli podle aerolinií dva cizinci, pilot původem z Indie a italský občan. Mezi Indonésany bylo nejméně 23 vládních úředníků, podle agentury AP to byli zaměstnanci ministerstva financí vracející se ze schůzky na ministerstvu v Jakartě.

„Letoun žádal o návrat na letiště, než definitivně zmizel z radarů,“ uvedl Sindu Rahayu, který má na indonéském ministerstvu dopravy na starosti civilní letectví. Let JT610 vzlétl z indonéského hlavního města Jakarty v 06:20 ráno místního času. Do města Pangkalpinang měl přiletět přibližně o hodinu později.

29.října 2018 v 03:24, příspěvek archivován: 29.října 2018 v 04:37

We're following reports that contact has been lost with Lion Air flight #JT610 shortly after takeoff from Jakarta. ADS-B data from the flight is available at https://t.co/zNM33cM0na https://t.co/NIU7iuCcFu

Ředitel firmy Lion Air Edward Sirait prohlásil, že stroj Boeing 737 MAX 8 měl při předchozím letu „technický problém“. Sirait ujistil, že závada byla zcela odstraněna, neupřesnil ale, oč šlo. 

Podle databáze Airfleets.net byl stroj několik měsíců starý. Měl výrobní číslo 43000 a první zálet se uskutečnil letos 30. července, 13. srpna pak byl letoun dodán indonéským aerolinkám Lion Airlines. Do pádu měl stroj nalétáno asi 800 hodin.

Ředitel aerolinek rovněž řekl, že jeho společnost provozuje celkem jedenáct letadel stejného typu a ostatní letadla technický problém neměla. Proto firma neplánuje, že by zbytek flotily těchto boeingů odstavila.

Aerolinky Lion Air jsou jednou z nejmladších a největších leteckých společností v Indonésii, denně vypravují desítky letů, domácích i mezinárodních. Soukromá společnost byla založena v roce 1999 a od té doby měla do neděle jednu nehodu se smrtelnými oběťmi. V roce 2004 zemřelo při přistávání jejího letadla ve městě Surakarta 25 lidí ze 163 osob na palubě.

V letech 2007 až 2016 byly Lion Air na seznamu leteckých společností, které mají s ohledem na evropské předpisy o bezpečnosti letového provozu zakázaný vstup do vzdušného prostoru Evropské unie.

Stroj se zřítil do moře u ostrova Jáva.

Stroj se zřítil do moře u ostrova Jáva.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video