Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Ledová pokrývka Antarktidy je na historickém maximu. Navzdory oteplování

  14:14
Ledová pokrývka Antarktidy dosáhla historického maxima od počátků měření. A to i navzdory zvyšující se teplotě v tomto regionu a dopadům globálního oteplování. Podle vědců je za nepředvídatelným vývojem ledové pokrývky složité mikroklima a celá řada dalších okolností.

Satelitní snímek Antarktidy | foto: Nasa

Jedním dechem však klimatologové dodávají, že růst ledové pokrývky na Antarktidě není v rozporu s tezemi o globálním oteplování, které mimo jiné potvrdilo i aktuální shrnutí pro politiky vydaní Mezivládním panelem pro klimatické změny (více o shrnutí čtěte zde).

Podle statistik klimatologů se povrch Antarktidy od roku 1957 průměrně ohřívá o 0,05 stupně Celsia za deset let, uvádí server inmeteo.cz. Západ kontinentu je pak na tom ještě hůře a teplota tam roste o celou desetinu stupně. Následky oteplování jsou patrné zejména během jarních a podzimních měsíců, kdy ledovce směřují směrem k pobřeží, kde následně tají pod náporem mořské vody.

Globální oteplování však není jediným faktorem, který ovlivňuje tloušťku ledové pokrývky Antarktidy. Jak jinak si totiž vysvětlit, že rozloha mořského ledu zde podle údajů z konce září 2013 dosáhla historického maxima od roku 1979 (počátek kontinuálního měření tloušťky ledu v Antarktidě, pozn. red.). Nové maximum rozlohy mořského ledu má hodnotu 19,5 milionů kilometrů čtverečných, což je o 3,5 procenta víc, než činí dlouhodobý průměr z let 1981 až 2010. O pozitivním vývoji pak svědčí i fakt, že dosavadní rekord byl zaznamenán loni.

Trend potvrzují i pozorování v Arktidě. Tam sice vědci v roce 2012 zaznamenali vůbec nejnižší ledovou pokrývku v historii (3,4 milionu kilometrů čtverečných), letos však ledová pokrývka dosáhla 5,1 milionu kilometrů čtverečných, uvádí server livescience.org.

Vývoj zalednění

Rok - Minimální rozloha zalednění (v milionech km²)

2007 - 4,17
2008 - 4,59
2009 - 5,13
2010 - 4,63
2011 - 4,33
2012 - 3,41
2013 - 5,10

Průměr 1979-2000 6,70
Průměr 1981-2010 6,22

Zdroj: NSIDC.org

Růst ledové pokrývky obou kontinentů je velkou neznámou i pro samotné klimatology. Nizozemští vědci například přišli s teorií, že za růstem ledové pokrývky stojí specifické složení mořské vody okolo Antarktidy v posledních letech. Voda zde podle nich do určité hloubky není tak slaná, jako v jiných místech. Díky tomu mrzne rychleji a v zimě tak vytváří více ledu než v předchozích letech.

Jinou teorii pak zastává Ťin-lun Čang z univerzity ve Washingtonu. Ve své nejnovější studii uvádí, že zvětšování ledové pokrývky má na svědomí zejména specifické proudění vzduchu v okolí obou pólů (studii v angličtině najdete zde). "Polární vortex, který fouká okolo pólů, v posledních letech nejen zesílil, ale také změnil směr. To způsobuje rychlejší pohyb ledu, větší deformace a tím pádem i nárůst tloušťky ledové vrstvy," vysvětlil Čang pro server washingtonpost.com. Dodává však, že velkou neznámou je pro něj důvod, proč takzvané polární vortexy v posledních letech zesilují.

Pohled klimatologů není jednotný

Tuto teorii však jiní klimatologové odmítají. Vortex, neboli cirkumpolární vzdušný vír, je totiž izolovaný od cirkulace nižších zeměpisných šířek a zabraňuje tak přísunu vzduchu s vyšším obsahem ozonu. To pak může mít za následek růst teploty a úbytek ledu, píše server climatecentral.org.

Tento pohled zprvu potvrzovala i studie uveřejněná v Journal of Climate notes, která v rámci simulací při úbytku ozonové vrstvy předpovídá úbytek ledové pokrývky na Antarktidě. Porovnání se skutečností však pokulhává. "Výsledky simulace jsou v rozporu s pozorováním, které ukazuje sice malé, ale statisticky významné zvyšování ledové pokrývky," uvedla vedoucí studie Elizabeth Barnesová z Colorado State University (celou studii v angličtině najdete zde).

I přes aktuální pozitivní vývoj však vědci varují, že razantnější změny klimatu a globální oteplování mohou antarktický mechanismus zvrátit a opět spustit odtávání ledovců. To může mít v konečné fázi katastrofální důsledky jako rozmrzání permafrostu (trvale zmrzlá půda, pod kterou se nachází velké zásoby metanu, pozn. red.), které urychlí další oteplování planety (více o tání permafrostu čtěte zde). Samotné ubývání plochy ledovců pak také přispěje zvyšování teploty, voda totiž absorbuje mnohem více slunečních paprsků než led.

Autoři:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Pavel podepíše nižší růst penzí. Chce, ať to posoudí Ústavní soud

Prezident Petr Pavel podepíše vládní návrh na nižší růst penzí. Zároveň si ale přeje, aby zákon posoudil Ústavní soud....

Američané obdivují ukrajinské vojáky. Patrioty si osvojili v rekordním čase

Američtí vojenští činitelé chválí ukrajinské vojáky, kteří se na americké základně Fort Sill v Oklahomě učí se systémem...

GLOSA: Šťastné Finsko, kanadské vaginy a Le Penová for president

Francie je na nohou kvůli reformě penzí. Ve Spojených státech se u republikánů vyostřuje souboj mezi Donaldem Trumpem a...

ANALÝZA: Slepá a hluchá Čína. Konec války není po summitu o nic blíž

Premium Byť se čínský vůdce Si Ťin-pching snažil na ostře sledovaném summitu s ruským prezidentem Putinem působit jako...

Zfalšovaný irácký míč. Jak se USA sovětizovaly a proč triumf zmutoval ve fiasko

Premium Před dvaceti lety se americké kolony valily písky jižního Iráku, aby zničily irácké zbraně hromadného ničení, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...